Antalya'nın Söbüçimen Yaylası'nda karla mücadele çalışmaları sürüyor

ANTALYA (AA) – Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki 2 bin 500 rakımlı Söbüçimen Yaylası'nda yer yer 8 metreyi bulan karla kaplı yollar, ekipler tarafından yazın yaylalara göçen hayvancıların ulaşımına açılmaya çalışılıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 25 kişilik ekibin Toros Dağları'nın eteklerindeki Söbüçimen Yaylası grup yollarında iş makineleriyle karla mücadele çalışmaları sürüyor.

Ekim ayından mayısa kadar yaklaşık 7 ay karla kaplı olan 30 kilometrelik yolda çalışmalarını sürdüren kırsal hizmet ekipleri, yolun 15 kilometrelik kısmını ulaşıma açtı.

Özellikle hayvancılıkla uğraşanların yazın mera olarak kullandığı 26 yaylayı birleştiren grup yolunun, yörüklerin göç zamanına yetiştirileceği bildirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Alanya Çakallar Mahalle Muhtarı Memiş Şahin, yol açma çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bizim yaylalarımız burası. Toroslara çıkıyoruz. Bizim mahallemiz yörük köyü ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Bir an önce yaylaya çıkmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Manavgat Karakaya Mahallesi sakinlerinden Mehmet Ali Göktaş ise belediye yetkililerine ve ekiplere teşekkür ederek, "300-400 koyunum ve kuzum var. Yaylaya mayıs içinde geliyorum, eylül gibi dönüyorum. Burada peynir yapıyoruz, yoğurt yapıyoruz, hayvanlarımızı otlatıyoruz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Muş İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, köylülerin alternatif olarak kullandığı ve kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu Üçevler köy yolunda, tüm zorluklara rağmen vatandaşlara sağlıklı ulaşım imkanı sunmaya çalışıyor.

Dağların dik yamaçları ve çığ tehlikesinin bulunduğu yollarda çalışma yürüten ekipler, yüksek kar örtüsü arasında adeta tünel açarak ilerliyor.

Kente 10 kilometre uzaklıktaki Çavuştepe mevkisinde karla mücadele eden ekiplerin zorlu çalışması drone ile görüntülendi.

“Bazen yolumuzu şaşırıyoruz”

Ekip şefi Fehim Karakaya, gazetecilere, köylülerin alternatif olarak kullandığı 23 kilometrelik yolun kardan dolayı uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Yolu açma çalışmalarına 3 gün önce başladıklarını belirten Karakaya, şöyle konuştu:

“4 gün içinde yolu açmayı planlıyoruz. Şu anda kar yağışı devam ediyor. Burada çalışmak çok tehlikeli, çığ riski var, operatörler zorluk çekiyor. Kepçe operatörü yolu bazen göremiyor. Bazen yolumuzu şaşırıyoruz ve stabilize alana giriyoruz. Kar yüksekliği fazla bölgelerde günde 50 metre ilerleyebiliyoruz.”

Kepçe operatörü Necati Arslan ise nisana rağmen karla mücadele çalışması yürüttüklerini belirterek, “Yol yaklaşık 4 aydır kapalı. Yolu açmakta zorlanıyoruz. Çığ tehlikesi de var. Riskli yerlerde ekip şefimiz önden gidip güvenliğimizi sağladıktan sonra 2 makineyle yolumuzu genişletip tehlike olan yeri aşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

VAN(AA) – İlçeye 15 kilometre mesafedeki Suveren Mahallesi’nde hidrosefali hastası Rabia Kırmızı’nın yakınları, ameliyat sonrası pansumanını yapamayınca sağlık ekiplerinden yardım talebinde bulundu.

Mahalleye giden sağlık ekibinin bulunduğu ambulans, 10 kilometre kala tipi dolayısıyla yoldan çıkarak kara saplandı.

Durumun haber verilmesi üzerine bölgeye yönlendirilen Çaldıran Belediyesi karla mücadele ekipleri, uzun uğraşlar sonucu ambulansı bulunduğu yerden çıkardı.

Yoğun kar ve tipiye rağmen yolu açan ekipler, sağlık görevlilerinin hastaya ulaşarak tedavisini yapmalarını sağladı.

Hasta yakınları, gösterdikleri gayretlerden dolayı belediye ve sağlık ekiplerine teşekkür etti.