Ar-Ge ve tasarımda 2020 atağı

ANKARA (AA) – “Milli Teknoloji Hamlesi” ile Türkiye’nin lider ülkeler arasında yer alması için rotayı çizen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge ve tasarım merkezlerindeki dönüşüm için de kapsamlı bir çalışma yürütüyor.

AA muhabirinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, sanayiciyi ve araştırmacıları üniversitelerle buluşturarak teknolojik üretime yönelik yeni ürün ve üretim yöntemleri geliştirmelerini sağlamak amacıyla 85 teknoloji geliştirme bölgesi (TGB) ilan edildi. Bu kapsamda 6 TGB’nin daha üretime geçmesiyle faaliyetteki bölge sayısı 67’ye ulaştı.

TGB’lerdeki firma sayısı 5 bin 506’yı bulurken, buralardaki istihdam 56 bin 689 kişi olarak kaydedildi.

TGB’lerde tamamlanan ve devam eden proje sayısı toplamı 43 bin 917 oldu.

Söz konusu bölgelerde patent tescil sayısı 1122’ye ulaşırken, 84,8 milyar liralık satış yapıldı. Buralardan gerçekleştirilen ihracatla toplam 4,4 milyar dolarlık gelir elde edildi.

Ar-Ge merkezleri

Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılasındaki (GSYİH) Ar-Ge payına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Ar-Ge merkezlerinde 2019 sonu itibarıyla 1227 firma faaliyet gösteriyor.

Söz konusu merkezlerde 59 bin 966 kişi istihdam edilirken, 32 bin 474 proje tamamlandı.

Bu merkezlerde, ulusal ve uluslararası tescil edilen patent sayısı 14 bin 503 olarak kayıtlara geçti.

Geçen yıl Ar-Ge ve yenilik ekosisteminin geliştirilmesi için tasarım faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam etti. 2016’dan bugüne kadar faaliyete geçen tasarım merkezi sayısı 358’e ulaştı.

Bu merkezlerde 7 bin 511 kişi istihdam edildi, tamamlanan proje sayısı 4 bin 765 oldu.

Öncelikli sektörler ve odak teknoloji için yol haritası

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TGB’ler ve Ar-Ge merkezlerindeki dönüşüm için de hedeflerini belirledi. Bu kapsamda, mevcut teknolojik yetkinlikler tespit edilerek, öncelikli sektörler ve odak teknoloji alanlarında yol haritaları oluşturuluyor. Plan çerçevesinde uygulamalara hız verilecek.

Katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin geliştirilmesi ve markaların oluşturulması amacıyla Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı ışığında enerji, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim ve savunma sektörleri öncelikli alanlar olarak belirlenmişti. Bu sektörlere yönelik işletmelerin prototip geliştirme süreçlerinden teknolojik ürün yatırımlarına ve kümelenme çalışmalarına kadar yürütülecek faaliyetlerinin desteklenmesi kararlaştırılmıştı.

TGB ve Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi için ekosistemin altyapı, yetkinlikler, iş birliği, yönetişim, finansman gibi konularda gelişmesine yönelik tedbirler de alınacak.

Özel sektör Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının kısa vadede 1750’ye yükseltilmesi hedefleniyor.

Ayrıca, teknoloji standartlarının gelişimine aktif katılım sağlanacak, teknoloji üretiminde sertifikasyon ve test ihtiyacı tespit edilerek uluslararası boyutta rekabetçi bir altyapı oluşturulacak.

Muhabir: Ayşe Böcüoğlu Bodur

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Bakanlığın, temmuz ayına ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, temmuzda 672 yatırım teşvik belgesi verildi. Belge alan projelerin yatırım tutarı 14 milyar 948 milyon 961 bin 316 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 19 bin 407 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Öte yandan sabit yatırım tutarı 682 milyon 757 bin 652 lira olan ve 1884 kişinin istihdam edilmesi öngörülen 69 yatırım teşvik belgesi iptal edildi.

Bu dönemde 170 yatırım teşvik belgesine tamamlama vizesi verilirken bu projelerin sabit yatırım tutarı 5 milyar 856 milyon 148 bin 224 lira, gerçekleşen istihdam da 8 bin 828 oldu.

İSTANBUL (AA) – Kibar Grubu çatısı altında faaliyet gösteren otomotiv tedarik sektörünün önde gelen üreticilerinden Assan Hanil’in önemli yapılanmalarından Ar-Ge Bölümü’nün direktörü, 3 yıl boyunca şirketin İş Geliştirme Müdürlüğünü üstlenen Talip Usta oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, kariyeri boyunca başta Tofaş olmak üzere sektörün önde gelen paydaşlarında çeşitli sorumluluklar üstlenen Usta, 2018 yılında Assan Hanil’e adım attı.

3 yıl boyunca İş Geliştirme Müdürü olarak görev yapan Usta, Ağustos 2021 itibarıyla şirketin Ar-Ge Direktörü olarak çalışmalarını sürdürecek.

Assan Hanil kendi bünyesinde kurduğu Ar-Ge merkezinde, otomotiv sektörünün sürdürülebilirlik alanına sağladığı katkının genişletilmesi ve hidrojen ekosisteminin oluşturulması yönünde kapsamlı çalışmalar yürütüyor.