Araklı'daki selde hayatını kaybeden DSİ personeli Hasan Çakar anıldı

TRABZON (AA) – Trabzon'un Araklı ilçesinde, 18 Haziran 2019'da meydana gelen selde hayatını kaybeden DSİ personeli Hasan Çakar, mesai arkadaşlarınca mezarı başında anıldı.

İlçeye bağlı Çamlıktepe Mahallesi'ndeki 8 kişinin öldüğü, 2 kişinin de kaybolduğu selin üzerinden 1 yıl geçti. Selde hayatını kaybedenlerden DSİ 22. Bölge Müdürlüğüne bağlı 221. Şube Müdürlüğünde görevli operatör Hasan Çakar da ölümünün birinci yılında mesai arkadaşlarınca unutulmadı. Çakar için Beşikdüzü ilçesindeki mezarı başında anma programı düzenlenerek Kur'an-ı Kerim okundu, dua edildi.

Anma programına, DSİ 22. Bölge Müdürü Vekili Emre Akçalı, Bölge Müdür Yardımcısı Olcay Çubukcu, 221. Şube Müdürü Ahmet Alper Kaya ve mesai arkadaşları katıldı.

– "Arkadaşımızı böyle acı bir olayda kaybetmek bizi derinden sarstı"

Akçalı, burada yaptığı konuşmada, Hasan Çakar'ın ölümünün kendilerini derinden sarstığını dile getirerek şöyle devam etti:

"Kendisi herkes tarafından çok sevilen, çalışkan ve alçak gönüllü bir arkadaşımızdı. Hasan kardeşimizle birlikte taşkında hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, böyle afetlerin bir daha yaşanmaması için Rabb'ime dua ediyorum."

– Çakar'ın anısına taşkın müzesinde bölüm oluşturuldu

Öte yandan DSİ 22. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan "İnteraktif Taşkın Müzesi"nde, Hasan Çakar'ın anısına bir bölüm oluşturuldu.

Bölümde Çakar'ın biyografisi ile taşkın anında kullandığı iş makinesi ve yaşanan bu acı olayı anlatan çeşitli materyaller sergileniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, DSİ yönetimindeki baraj ve göletler balıkçılık faaliyetlerinde de kullanılıyor.

Rezervuarlardaki su ürünleri faaliyetleri kapsamında, ticari avcılık, ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği, göletlerde yetiştiricilik, amatör avcılık ile baraj göllerinin uygun balık türleriyle balıklandırılması yönünde çalışmalar sürdürülüyor. Su ürünleri çalışmaları kapsamında rezervuarların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri belirleniyor. Bu amaçla 2020 yılında su tutma süresini tamamlamış bir baraj gölünde limnolojik etüt (iç su ekosisteminin incelenmesi) çalışmaları gerçekleştirildi.

Yürütülen faaliyetler kapsamında, geçen yıl, İzmir-Ürkmez, Bolu-Gölköy, Elazığ-Keban, Edirne-İpsala, Şanlıurfa-Atatürk Barajı olmak üzere toplam 5 su ürünleri istasyonunda üretilen 17 milyon pullu sazan, 4 milyon şabutla baraj gölleri balıklandırıldı.

Baraj göllerinde kafeslerde balık yetiştiriciliği projelerine ilişkin çalışmalar da yapılarak bugüne kadar 146 baraj gölü üretime açıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya geçirilen 537 projenin toplam üretim kapasitesi yılda yaklaşık 167 bin ton oldu. Ayrıca baraj göllerinde yarı kontrollü üretim yapılabilmesine de imkan sağlanırken, bugüne kadar 11 rezervuara ilişkin DSİ’nin “uygun” görüşü verildi.

Balıkçılıkta göletlerden de yararlanılıyor

Göletlerin projeye dayalı su ürünleri yetiştiriciliğine açılması çalışmalarına ilişkin bugüne kadar uygun görülen 142 gölette yetiştiricilik uygulama esasları belirlendi. Uygulamaya geçirilen 56 projenin toplam üretim kapasitesi yılda yaklaşık 1585 ton oldu.

Avlanabilir stok tespiti ve değerlendirme çalışmaları 2020 yılında 2 baraj gölünde tamamlandı. Bugüne kadar ticari avcılığa açılan 188 baraj gölünden geçen yıl çeşitli türde toplam 13 bin 500 ton su ürünü üretildi.

Öte yandan, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında da 2020 yılında üretimi gerçekleştirilen 6 milyon 691 bin sazan, 15 bin granyöz, 20 bin çipura, 65 bin levrek, 1000 lahoz ve 420 bin siraz yavrusu sulara bırakıldı.

EDİRNE (AA) – AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğünün “2020 Yılı Kasım Ayı Alansal Yağış Raporu”ndan derlediği bilgiye göre, kurak bir yıl geçiren Anadolu’da kasım ayı yağışları normale göre yüzde 49 azaldı.

Edirne’de kasım ayında yağışlar normale göre yüzde 96 düştü. Kent geçen ay 4 gün yağış aldı, bu yağışlarda metrekareye düşen yağış 4,4 kilogram olarak ölçüldü.

Yaz mevsimi de kurak geçmişti

Son yılların en kurak yazının yaşandığı kente bu yaz çok az yağış düştü.

2018 yılı yaz döneminde metrekareye 172 kilogram, 2019 yılında 119 kilogram yağış düşen Edirne, bu yaz mevsiminde ise 50 kilogram yağış aldı.

Bu yıl haziran ayında metrekareye 48 kilogram yağış alan kente temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında ise çok az yağış düştü.

Nehirler geçen yıla göre düşük seviyede akıyor

Kaynağını Bulgaristan’dan alan, Edirne’de derelerden ve yağışlardan beslenen Tunca ve Meriç nehirlerinde de su seviyesi oldukça azaldı.

Geçen yılın aralık ayına göre Meriç 2 ve Tunca 5 kat daha az seviyede akıyor.

DSİ istatistiklerine göre, Meriç geçen yıl aralık ayının ilk 5 gününde 152,6 metreküp/ saniye ortalamasıyla akarken bu yıl aynı dönemde 80 metreküp/saniye seviyesinde akıyor.

Tunca Nehri’nde ise seviye düşüklüğü daha belirgin.

Geçen yıl aralık ayının ilk beş gününde 11,6 metreküp/saniye ortalama seviyesinde akan Tunca bu yıl 2,25 metreküp seviyesinde ilerliyor.

Debilerin düşmesi sonucu nehir ortalarında oluşan kum adacıkları, su seviyesinin ne denli düştüğünü gösteriyor.