Sal. Haz 25th, 2019

Arap ülkelerinden geniş katılımlı ortak askeri tatbikat hazırlığı

– Mısır’ın kuzeybatısında 3-16 Kasım’da yapılacak “Arap Kalkanı 1” askeri tatbikatına 2’si gözlemci toplam 8 Arap ülkesi katılacak

KAHİRE (AA) – sadece Arap ülkelerinin katılacağı "Arap Kalkanı 1" adlı ortak askeri tatbikata ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir Rifai, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır ve diğer Arap ülkeleri arasındaki askeri iş birliğini kuvvetlendirmek ve savaş kabiliyetini artırmak amacıyla ikisi gözlemci olmak üzere toplam 8 ülkenin katılacağı ortak askeri tatbikat düzenleneceğini belirtti.

"Arap Kalkanı 1" tatbikatının 3-16 Kasım tarihlerinde Mısır'ın kuzeybatısındaki Muhammed Necib Askeri Üssü'nde yapılacağını aktaran Rifai, kara, hava ve deniz kuvvetlerinin katılacağı tatbikat için hazırlıkların sürdüğünü ve katılımcı ülkelerin silahlı kuvvetlerinin Mısır'a gelmeye başladığını ifade etti.

Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün ordusundan birliklerin katılacağı tatbikatta Fas ve Lübnan'ın da gözlemci olarak yer alacağı kaydedildi.

Mısır yönetiminin son dönemde ABD, Fransa, Rusya ve Arap ülkeleriyle ortak askeri tatbikatları artırması dikkati çekiyor.

Suudi Arabistan ile yapılan "Tebuk 4" ortak askeri tatbikatı 19 Ekim'de, "Dostluğun Koruyucuları 3" isimli Mısır-Rus askeri tatbikatı ise 25 Ekim'de sona ermişti.

  • Mısır-İngiltere ortak askeri tatbikatı
  • – Mısır ve İngiltere silahlı kuvvetleri ortak askeri tatbikata başladı

  • Mısır-Bahreyn askeri tatbikatı sona erdi
  • KAHİRE (AA) – Mısır ve Bahreyn silahlı kuvvetlerince düzenlenen ortak askeri tatbikat tamamlandı.
    Mısır Ordu Sözcüsü Albay Temir er-Rifai, yaptığı yazılı açıklamada, hava ve deniz kuvvetlerinin katılımıyla Bahreyn'de gerçekleştirilen Hamed-3 askeri tatbikatının sona erdiğini duyurdu.
    İki ülkenin deniz kuvvetlerinin yeterliliği, savaş gücünün artırılması ve düşman hedeflerine hava operasyonlarının isabet oranının artırılmasının hedeflendiği tatbikat Bahreyn'deki Selman Deniz