Arçelik ve Hitachi GLS ortaklığının yeni şirketi Arçelik Hitachi Home Appliances

İSTANBUL (AA) – Arçelik’in 2020 yılının aralık ayında duyurduğu Hitachi GLS ile yapılan ortaklık anlaşmasının sonucunda kurulan yeni şirketin yapılanma süreci tamamlandı.

Arçelik açıklamasına göre, Arçelik ve Hitachi Global Life Solutions (GLS), 2020 yılının aralık ayında duyurdukları yeni ortak girişimin çalışmalarını tamamladı. Arçelik Hitachi Home Appliances adıyla faaliyetlerini sürdürecek olan yeni şirket, Hitachi GLS’nin yurt dışında faaliyet gösteren ikisi üretim, dokuzu satış şirketi olmak üzere toplam 11 grup şirketinin devredilmesiyle kuruldu. Yeni şirketin operasyonları Bangkok-Tayland’tan yönetilecek. Arçelik Hitachi Home Appliances, Japonya haricindeki ülkelerde Hitachi marka buzdolabı, çamaşır makinesi, elektrikli süpürgesi gibi ev aletleri için üretim, satış ve satış sonrası hizmetleri sunacak. Arçelik’in yüzde 60’ına sahip olduğu yeni şirket, pazarda rekabetçi ve yenilikçi bir varlık göstermek için Arçelik ve Hitachi GLS’ın tedarik zinciri ve teknolojik imkanları gibi güçlü yanlarından faydalanacak.

Arçelik bünyesinde uzun yıllardır görev yapan ve daha önce Beko Asya Pasifik Bölge Sorumlusu ve Tayland Genel Müdürlüğü görevini yürüten Zafer Üstüner, ortak girişimin genel müdürlüğünü üstlenecek. Şirket, Üstüner’in liderliğinde Arçelik ve Hitachi GLS’nin satış ağlarını ve tedarik zinciri alanındaki yetkinliklerini birleştirerek Hitachi markalı ürünleri Avrupa, Kuzey Afrika ve diğer bölgelerde tüketicilerle buluşturacak. Arçelik ve Hitachi GLS’nin ARGE ve sürdürülebilirlik alanında oluşturacağı sinerji ile yeni şirketin, bağlantılı ev teknolojileri, enerji verimliliği ve sürdürülebilir teknolojiler konusunda da faaliyet gösterdiği bölgelerde rekabet gücünü artırması hedefleniyor.

Arçelik Hitachi Home Appliances şirketinin kuruluşu vesilesiyle düzenlenen çevrimiçi etkinlikte konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, global büyüme stratejilerinde önemli bir dönüm noktası olan bu ortak girişimin kurulması için Hitachi GLS ekibiyle birlikte aylardır özenle ve dayanışma içinde çalıştıklarını belirtti.

Bu yeni girişim iki şirkete de Asya-Pasifik pazarındaki varlığını güçlendirmede önemli ve stratejik fırsatlar sunduklarını aktaran Ebiçlioğlu, Arçelik Hitachi Home Appliances'ın küresel ve yerel pazar ihtiyaçlarını karşılamak için her iki şirketin güçlü pazar konumundan, küresel uzmanlığından ve Hitachi’nin marka mirasından faydalanacağını dile getirdi.

Ebiçlioğlu, Koç Topluluğu'nun küreselleşme yolculuğunda, dünya genelindeki 12 markası, 9 ülkedeki 26 üretim tesisiyle önemli bir yere sahip olan Arçelik'in global büyüme stratejisine ivme kazandıran adımlarına bir yenisini daha eklediğini kaydetti.

-"Küresel büyüme hedeflerimize ulaşma yolunda bizim için çok önemli bir adım"

Arçelik CEO’su Hakan Bulgurlu da ev teknolojilerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olma vizyonu ve küresel büyüme hedeflerimiz doğrultusunda çok önemli bir adım attıklarını belirtti.

Ürün portföyü ve operasyonel tarafta sağlayacakları sinerjilerle yeni coğrafyalarda büyümelerini devam ettireceklerini aktaran Bulgurlu, "İnovasyon ve Ar-Ge alanındaki güçlerimizi birleştirerek, mevcut ve yeni pazarlarda geniş bir ürün portföyü ve tamamlayıcı teknolojiler ile çok daha büyük bir tüketici kitlesine ulaşma fırsatını yakalayacağız." ifadelerini kullandı.

Hitachi Ltd. Başkanı ve Operasyon Müdürü Keiji Kojima ise şu ifadeleri kullandı:

"Hitachi Group, toplumsal meselelerin çözülmesi için çalışan Sosyal İnovasyon Birimi ile insanların yaşam kalitesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Hedefimiz ‘güvenlik ve emniyet’, ‘çevre’ ve ‘dayanıklılık’ değerlerini yücelten alanlara yoğunlaşarak sürdürülebilir bir toplum oluşturmak. Ev aletleri sektörü, markamızla insanlar arasındaki ilk temas noktası olduğundan, özellikle dijital teknolojiyi kullanan bağlantılı ev aletlerine olan talebin arttığı şu günlerde Hitachi Group için stratejik açıdan çok önemli. Arçelik ile iş birliğimiz sayesinde, Hitachi marka ev aletleriyle daha fazla bölgeye güvenli ve sağlıklı bir yaşam sunacak, tüm dünyada insanların yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlayacağız."

Hitachi Global Life Solutions Inc. Başkanı Jun Taniguchi, Arçelik Hitachi Home Appliances’ın iki şirketin tamamlayıcı satış ağlarını ve ürün stratejilerini güçlendirerek rekabette avantaj elde edeceğine ve küresel ev aletleri pazarında lider olacağına inandığını belirterek, çevresel direnç ve dijital teknoloji gibi şirketlerinin fark yaratan teknolojilerini bir araya getirerek tüketicilerin yaşam kalitesinin iyileştirilmesine katkıda bulunacak ve sürdürülebilir bir toplum oluşturacak ürün ve hizmetler geliştireceklerini aktardı.

Yeni şirketin genel müdürlüğü görevini yürütecek olan Zafer Üstüner de şunları kaydetti:

"Bugün, Güneydoğu Asya pazarındaki artan genç nüfusun değişen ihtiyaçlarını karşılamak ve onların alım gücünden faydalanmak için kurulan Arçelik Hitachi Home Appliances için yeni ve heyecan verici bir yolculuk başlıyor. Bu şirket, tüm coğrafyalarda büyümeyi hızlandırmak ve büyüme potansiyelini gerçekleştirmek için iki şirketin küresel stratejilerini bir araya getiriyor, ürün sinerjisi oluşturuyor, marka ve tanıtım faaliyetlerine yatırım yapıyor. Şirket, ortaklığımız sayesinde kazandığı satın alma ve üretim sinerjileriyle verimlilikte güçlü artışlar elde etmemizi de sağlayacak. Bu yeni girişim, başarıya ulaşmak için Hitachi GLS’nin Güneydoğu Asya’daki güçlü varlığından ve hızla büyüyen Asya pazarında piyasaya sunduğu üst segment ev aletlerinden faydalanıyor. Bu stratejik ortak girişime büyük emek veren ekiplerimiz, Arçelik Hitachi Home Appliances’ın önümüzdeki yıllarda büyüyüp gelişmesini dört gözle bekliyor."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Arçelik, Türkiye'nin ilk özel kablosuz ağını kurmak için Nokia ve Türk Telekom ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Arçelik, Nokia ve Türk Telekom ile Türkiye'nin ilk 5G’ye hazır özel kablosuz ağının kurulması kapsamında stratejik ortaklık anlaşması imzaladı.

Yapılan anlaşma kapsamında Nokia’nın özel kablosuz ağı, Arçelik’in video tabanlı üretim süreçleri analizini, iç mekan konumlandırmasını ve AGV performansını destekleyecek. Bunun yanı sıra Nokia ve Türk Telekom, Türkiye'deki ilk ticari özel 4.9G/LTE ağını da devreye sokacak. Endüstriyel 5G’ye hazır özel kablosuz ağ, Arçelik’in ileri teknolojiye sahip Çayırova’daki çamaşır makinesi üretim tesisinde kurulacak.

Geleceğe uyumlu ve 5G’ye hazır Nokia ağı, Arçelik’in dijital dönüşümünü hızlandırırken Endüstri 4.0 kullanım senaryolarının uygulanmasını kolaylaştıran bir platform haline gelecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Arçelik Strateji ve Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, Nokia ve Türk Telekom ile yapılan bu ortaklık anlaşmasının önemine vurgu yaptı.

Arçelik olarak, yeni teknolojileri iş modellerine entegre etme konusunda kararlı olduklarının altını çizen Pazar, şunları aktardı:

"Bu uygulama sayesinde Arçelik üretimin dijitalleşmesi alanında ön saflarda konumlanıyor. Nokia ve Türk Telekom’un da bu iş birliğine dahil olmasından son derece memnunuz. Yaptığımız anlaşmayla ilk etapta bu ağ, otomatik yönlendirmeli araç (automated guided vehicle – AGV) performansını artırmak için tesis genelinde yaygın, güvenilir ve düşük gecikmeli bir kapsama alanı sağlayacak. AGV’lerin parça lojistiği kapsamında üretim süreci boyunca kullanılmasıyla birlikte, AGV hızı, kontrolü ve operasyonel verimlilik artırmayı hedefliyoruz.

Bu ağ aynı zamanda iç mekan konumlandırma sistemimizi yüksek doğrulukta destekleyerek gerçek zamanlı varlık konumu takibi sağlayacak. Ayrıca video analitiğine dayalı yeni uygulamaları sayesinde fabrika güvenliğini de artıracak. Gelecekte devreye alınabilecek kullanım senaryoları arasında artırılmış ve sanal gerçeklik, dijital ikizler, envanter kontrolü, güvenlik ve tesis yönetimi, kalite-kontrol, uzaktan denetim için yüksek çözünürlüklü video ve tesis genelinde sesli ve görüntülü iletişim yer alıyor."

Bu özel kablosuz ağın Arçelik’in dijital üretim sistemleri stratejisinin ayrılmaz bir parçası olacağını, bu noktada Nokia ve Türk Telekom ile çalışmayı dört gözle beklediklerini belirten Pazar, "Yeni 5G'ye hazır özel kablosuz ağın üretkenliği, verimliliği ve güvenliği artırmaya yardımcı olabilecek 30'dan fazla kullanım durumu belirledik." dedi.

– "Önemli bir dönüm noktası"

Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser de Türk Telekom’un, Türkiye’deki ilk özel kablosuz ağın uygulanmasındaki rolünün önemli bir dönüm noktası olduğunu aktararak, "Arçelik’in dijital üretimde zirvede olan yetkinlikleri, Türk Telekom’un bağlanabilirlik ve şebeke teknolojilerindeki öncülüğü ve Nokia’nın uluslararası deneyimi bir araya gelerek yeni nesil 'Akıllı Fabrika' projesini oluşturdu. Türkiye’nin sanayi alanında dijitalleşmesinin göstergelerinden biri olacak bu proje; verimi, esnekliği, kaliteyi ve üretkenliği yüksek seviyelere taşıyarak, Endüstri 4.0’ın en gelişmiş uygulamalarına ev sahipliği yapacak." açıklamasında bulundu.

Türk Telekom olarak, Nisan 2019’da Nokia ile birlikte gerçekleştirdikleri "Akıllı Fabrika" denemesiyle Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 Mobil Şebeke denemesini hayata geçirdiklerini belirten Eser, "Amacımız, kritik endüstriyel uygulamalarda hataları minimuma düşürmek, üretimi ve verimliliği arttırmak hedefiyle mobil şebekenin sağladığı düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği ve yüksek veri iletim hızı ve güvenilirlik kabiliyetlerinin kullanıldığı akıllı fabrika uygulamalarını gerçek hayata taşımaktı. Bugün bu hedefin gerçekleştiği çok önemli bir ana tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünün lideri olarak, 5G’ye uyumlu yeni nesil şebeke ile sektöründe lider şirket Arçelik’in üretimde dijitalleşmesine katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Nokia Global Bulut ve Ağ Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Raghav Sahgal ise "Arçelik, iş akışlarına ve üretim uygulamalarına en son yenilikleri getirme konusunda oldukça ilerici bir yaklaşıma sahip. Türkiye’de bir ilk olan 5G’ye hazır özel ağın Arçelik için uygulanması, hem üretimde dijitalleşme yaklaşımında önemli bir adım hem de bölgedeki inovasyon uygulamaları için ilham verici bir örnek." yorumunu yaptı.

Söz konusu iş birliği hakkında görüşlerini paylaşan Nokia Türkiye Ülke Müdürü Özgür Erzincan da "Türk Telekom ile yakın iş birliğimiz sayesinde, Arçelik’e Türkiye’deki ilk 5G'ye hazır özel kablosuz ağı sunmaktan dolayı çok mutluyuz. Bu ağ, Arçelik’in küresel üretim devleri karşısında inovasyon çalışmalarını hızlandırması ve sektör liderliğini pekiştirmesi açısından çığır açıcı bir platform sağlıyor." dedi.

İSTANBUL (AA) – Arçelik'in İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Toygan Pulat getirildi.

Arçelik'ten yapılan açıklamaya göre, İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevi Toygan Pulat'a verildi. Pulat, 145'ten fazla ülkede farklı coğrafyalarda, 35 binin üzerinde çalışanı olan Arçelik'in insan kaynakları politika ve stratejilerinin belirlenip uygulanmasından sorumlu olacak.

Pulat, Orta Doğu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği lisansının ardından, Bilkent Üniversitesi'nde İşletme yüksek lisansını (MBA) tamamladı.

Kanada'nın McMaster Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimi eğitimi gören, 2000-2003 yılları arasında Eli Lily and Company'de İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev alan Pulat, 2003 yılında katıldığı Carlsberg Group bünyesinde sırasıyla Türkiye, Güneydoğu Avrupa ve Asya Bölgeleri İnsan Kaynakları Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

Kariyerine Vodafone Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü olarak devam eden Pulat, Avon ve Coty'de sırasıyla Türkiye, Afrika ve Orta Doğu Kıdemli İK Direktörlüğü ve Asya, Latin Amerika, Orta Doğu&Afrika İnsan Kaynakları Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

Pulat, son olarak, Diageo bünyesinde Asya Pasifik İnsan Kaynakları Direktörü olarak görev aldı.