Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep'in Oğuzeli Belediyesince düzenlenen "10. Kültür, Sanat, Nar ve Kurutmalık Festivali" kapsamında ilçede başlayan Aşırtmalı Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası'nda 114 sporcu mücadele edecek.

Şampiyonanın açılışında bir konuşma yapan Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur, aba güreşinin Türkiye'nin en eski sporu olduğunu söyledi.

Hopur, "Ata sporumuz olan bu müsabakalara gençlerimizin böyle ilgi göstermesi bizleri çok mutlu ediyor. Umut ediyoruz ki bu spora gönül verenlerin sayısı her geçen gün artsın." dedi.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun katkılarıyla ilçe merkezinde oluşturulan er meydanında Gaziantep, Hatay, Adana, Kahramanmaraş, Malatya ve Antalya'dan gelen 114 sporcu kendi kategorilerinde mücadele edecek.

Okunan Kur'an-ı Kerim tilaveti ve güreşçi manisinin ardından abalarını giyen sporcular, rakiplerinin sırtını yere getirmeye, birbirlerine üstünlük sağlamaya çalıştı.

  • Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası başladı
  • HATAY(AA) – Hatay'da düzenlenen Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası başladı.

    Yayladağı Belediyesi ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Hatay İl Temsilciği tarafından 18. Geleneksel Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali kapsamında düzenlenen şampiyonada, 8 ilden 630 sporcu 11 sıklette mücadele ediyor.
    Yayladağı ilçesine bağlı Şenköy'deki güreş alanında yapılan müsabakalar, kıyasıya mücadelelere sahne oluyor.
    Şampiyona Başhakemi Ali Arıkoğlu, AA muhabirine

  • Uluslararası Aşırtmalı Aba Güreşi Festivali Gaziantep'te
  • – Festivale Türkiye’nin yanı sıra Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Romanya, Moğolistan, Dağıstan ve Çeçenistan’dan 300 sporcunun katılması bekleniyor