Aslan Park'ın yeni yavruları ziyaretçilerini bekliyor

İSTANBUL (AA) – ÇİĞDEM ALYANAK – Türkiye'nin yeni nesil hayvanat bahçesi olarak inşa edilen Tuzla Marina'daki Aslan Park'ta dünyaya gelen 3 Bengal kaplanı ile 4 Afrika aslan yavrusu, sömestirde ilk kez ziyaretçileriyle buluşacak.

Parkta aslan, kaplan, beyaz aslan, Sibirya kaplanı, kara panter, karakulak, leopar, vaşak ve puma olmak üzere 9 türde toplam 21 yetişkin büyük kedi bulunuyor.

Aslan Park ailesine 3,5 ay önce 3 Bengal kaplanı ile 4 Afrika aslan yavrusu katıldı. Kendilerine ayrılan bölümde yaşamlarını sürdüren 7 yavru sevimlilikleriyle dikkati çekiyor.

Doğduklarından itibaren iki ay anne sütü ile beslenen yavrular, şimdi ise uzman bakıcılar ve veterinerler tarafından et ve sütle besleniyor.

Ortalama ağırlıkları 7-8 kiloya ulaşan yavrular günde birer kilogram et, ikişer litre süt tüketiyor.

Viaport Kurumsal İletişim Sorumlusu Emin Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 3,5 ay önce dünyaya gelen 7 yavrunun Aslan Park'ta yarın ziyaretçilerle buluşacağını söyledi.

Yavruların sağlık durumlarının iyi olduğunu, veterinerler tarafından rutin kontrollerinin gerçekleştirildiğini anlatan Genç, "Yavrular, süt ve etle besleniyorlar. Ağırlıkları gayet iyi. Dünya aslan popülasyonuna verdiğimiz katkı dolayısıyla mutluyuz. Çünkü Aslan Park açılalı bir yılı az bir süre geçti. Ona rağmen 12 yavru elde ettik. Buradaki hayvanların hepsi dünyada nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar. O yüzden bu sayıyı çok önemsiyoruz ve sayının gittikçe artmasını arzuluyoruz." diye konuştu.

Yarın sömestir tatilinin başlayacağını dile getiren Genç, "Çocuklar şimdiden aslanları görmek için gelmeye başladı. Çocuklar burada, bu hayvan türlerini tanıyor, öğreniyor hem de yakın ilişki kurma şansını elde edebiliyorlar. Çocuklar için gayet eğlenceli bir yer." ifadelerini kullandı.

Genç, yarıyıl tatilinde çocuklara bir de sürpriz hazırladıklarını belirterek, bilet fiyatlarının çocuklarda 59 liradan 39 liraya, yetişkinlerde ise 69 liradan 49 liraya indirildiğini sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Bursa Hayvanat Bahçesi’nde mayıs ayında dünyaya gelen üç aslan yeni yuvalarına kısa sürede uyum sağladı.

Büyükşehir Belediyesince 1998 yılında kurulan, 136 türden 1100 civarında hayvanı barındıran tesiste “Afrika Savanası” adı verilen bölümde doğan “Kaptan” isimli erkek aslan ile 3 yıl önce başka bir hayvanat bahçesinden getirilen “İnci” adlı dişi aslanın 3,5 ay önce biri dişi, ikisi erkek olmak üzere üç yavrusu doğdu.

Yılda ortalama 1 milyon ziyaretçi ağırlayan, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi de olan hayvanat bahçesinde doğan yavru aslanlara “Güneş”, “Çınar” ve “Vezir” isimleri verildi.

Bu doğumlarla, nesli tükenmekte olan hayvanların yer aldığı kırmızı listedeki hassas kategoride yer alan Afrika aslanlarının sayısı 5’e yükseldi.

Yaklaşık iki ay önce ilk muayenesi, aşıları ve ağırlık ölçümleri yapılan yavruların haftalık rutin sağlık kontrolleri ve ağırlık ölçümlerine veteriner ekip tarafından devam ediliyor.

Beslenme uzmanlarınca diyetleri düzenlenen yavru aslanlar, yağsız kıyma ve süt karışımından oluşan mama tüketiyor.

Yavruları beslerken vahşi özelliklerini kaybetmemesine özen gösteren hayvanat bahçesi yetkilileri, insana alışarak evcilleşmemesi, kendi doğasını koruması için bakıcılarla temasının en az olmasına özen gösteriyor.

İlerleyen günlerde yavruların sağlıklı büyüme takibi sonunda ailenin diğer üyeleri ile buluşması gerçekleştirilecek.

MERSİN(AA) – Doğu Akdeniz’in en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip Mersin’deki Tarsus Doğa Parkı’nın tropikal iklimlere alışkın sakinlerinden lemurların popülasyonu, her geçen yıl yeni doğumlarla birlikte artıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi bünyesinde hizmet veren doğa parkının üyelerinden lemurlar, hayvanat bahçesi içerisinde ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği türler arasında yer alıyor.

Ana vatanı Madagaskar olan ve iri parlak gözleriyle dikkati çeken, doğa parkın sevimli sakinleri için özel bakım ve beslenme programı uygulanıyor.

Tropikal iklimlere alışkın lemurlar, kendilerinden sorumlu bakıcılar tarafından özel yaşam alanlarında çeşitli meyve ve sebzelerle günde iki kez besleniyor.

Veterinerlerinin kontrolünde bakımları da yapılan lemurlar, gün içerisinde yaşam alanlarındaki ipler ve parkurlarda oyunlar oynayarak vakit geçiriyor.

Bu yıl 3 yavrunun dünyaya gelmesiyle sayıları 13’e ulaşan ve yaşam alanları ayrılıp iki farklı aile haline getirilen lemurların popülasyonu her geçen yıl artıyor.

“Popülasyon açısından doğa parklar içeresinde iyi sıralardayız”

Tarsus Doğa Parkı Müdürü Veteriner Hekim Nilay Serpin, AA muhabirine, doğa parkın 2 bine yakın üyeye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Doğa parkında en çok dikkati çeken türün lemurlar olduğunu ifade eden Serpin, “Popülasyon açısından doğa parklar içeresinde iyi sıralardayız. İki familyamız var. Bunlar dişi sosyal hayvanlar oldukları için kendi içlerinde yavru yarışlarına giriyorlar. Hangi lemurun hangi familyanın üyesi olduğuna dikkat edip popülasyonumuzu arttırmaya çalışıyoruz. Bu sene yine doğum oldu. Oldukça güzel, yavrularımızı aldık. Şu an 3 yavrumuz var.” diye konuştu.

Serpin, halka kuyruklu makilerin, lemur cinsinin üyesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Halka kuyruklu makiler arasında genellikle ‘koku savaşları’ oluyor. Kendi alanlarını sahipleniyorlar. Biz de popülasyona yönelik olarak sayıları arttıkça kendi alanları içerisindeki refah koşullarını arttırmaya çalışıyoruz. Üyelerimizi familyalarına göre 2 farklı alana ayırdık. Sabit bakıcılarıyla beslenme ve bakımlarına devam ediyoruz. Türkiye genelinde değerlendirdiğimizde, ilk sıralarda yer aldığımızı söyleyebiliriz. Doğu Akdeniz’de de en baştayız.”

Serpin, özellikle çocukların, çizgi film karakterlerine benzettiği için doğa parkındaki lemurlara büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.