'Aspendos Gala Konseri' bu akşam TRT 2'de müzikseverlerle buluşacak

İSTANBUL (AA) – Alman Şef Raoul Grüneis yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, ünlü opera eserlerinden seçkileri Aspendos Antik Tiyatrosu’nda seslendirecek.

Devlet Opera ve Balesi solistleriyle Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tenor Murat Karahan’ın en sevilen aryaları seslendirdiği konser, TRT 2’de bu akşam 20:00’da izlenebilecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenen “Turizm İçin Güvenlik” etkinliğinin kapanış gecesinde yapılan konserde, sopranolar Eylem Demirhan Duru, Hale Soner Kekeç, Mine Kurtoğlu, Feryal Türkoğlu, mezzo-sopranolar Nesrin Gönüldağ, Medine Tuganova, baslar Tuncay Kurtoğlu, Engin Suna, bariton Faik Mansuroğlu, bas-bariton Suat Arıkan ve tenorlar Aydın Uştuk ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan sahne aldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, AA muhabirine, son dönem çalışmaları ile opera ve bale festivallerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Karahan, Kovid-19 salgının tüm dünyada sanatı olumsuz etkilediğini, dünyadaki önemli opera ve bale evlerinin temsil yapamadıklarını söyledi.

Salgına rağmen geçen sene, küçültülmüş gruplarla ve temkinli şekilde Efes, Aspendos ve İstanbul opera festivallerini yaptıklarını anımsatan Karahan, Bodrum Bale Festivali’ni ise “balenin salgın şartlarında temsil yapmaya uygun olmaması” nedeniyle sunamadıklarını ifade etti.

2020-2021 sezonunu büyük eserlerle olmasa da açtıklarını ama tedbirler dolayısıyla temsillere ara verdiklerini hatırlatan Karahan, “Bu dönemde yine TRT 2 ile ortaklaşa yaptığımız projelerle, Devlet Opera ve Balesi olarak her ilimizde hazırladığımız ve TRT’nin çektiği ikişer, üçer konserimizi sanatseverlerle televizyondan buluşturduk.” dedi.

Bodrum Bale Festivali bu sene yapılacak

Genel Müdür Karahan, “Normalleşme sürecinin başlaması ve aşılanmanın hızlanmasıyla bu sene sanatseverlere, sanat dolu bir yaz yaşatmak istiyoruz. Klasikleşen dört festivalimizi, yani Uluslararası İstanbul Opera Festivali, Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali ve Uluslararası Bodrum Bale Festivallerimizi gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Festivallere temmuz ayında İstanbul Opera Festivali ile başlayacaklarını kaydeden Karahan, Kültür ve Turizm Bakanlığının son birkaç yıldır düzenlediği Bodrum Kale İçi Etkinliklerinde de temmuz ve ağustos aylarında Devlet Opera ve Balesi olarak temsil gerçekleştireceklerini bildirdi.

Bale başkoreograflarının talepleri üzerine geçen sene Bodrum Bale Festivalini gerçekleştirmediklerini söyleyen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temmuzun başından Ağustos’un ortasına kadar Bodrum Bale Festivalimizi yapacağız. Ağustosun sonundan Eylül’ün başına kadar Efes Opera ve Bale Festivali, Eylül ayında da Aspendos Opera ve Bale Festivalimiz gerçekleşecek. Yine güzel, dolu dolu programlar hazırladık. Salgın öncesinde göre çok temkinliyiz. Geçen sene sanatçılarımız ve seyircilerimiz için bütün önlemleri alarak festivallerimizi gerçekleştirmiştik. Bu sene de yine aynı önlemler daha sıkı bir şekilde devam edecek.”

Murat Karahan, festival tarihlerini, eserleri ve tarihlerini önümüzdeki günlerde ilan edeceklerini ve biletleri satışa çıkaracaklarını kaydetti.

Eylül ayındaki sanat sezonu programını vaka sayıları belirleyecek

Genel Müdür Murat Karahan, salgının başından bugüne kadar 6 il müdürüyle A, B ve C planı hazırladıklarını, bu illerde eylül ayında sezonu açacak şekilde alternatiflerin hazır olduğunu dile getirdi.

Karahan, “Pandemi şartları bize ne gerektirirse, biraz küçültülmüş ya da iyice küçültülmüş opsiyonları hazır. Salgının seyrine göre, üç planımızdan birini yürürlüğe koyacağız ve Eylül ayında, yeni sanat sezonunu açacağız. Belki çok kısa bir süre sonra grand operalarla sahnelerimizi açabiliriz, diye umut ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

70 yeni sanatçı kurum bünyesinde katılacak

Devlet Opera ve Balesine sözleşmeli sanatçı alımı sınavını tamamladıklarını da anlatan Karahan, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde adayların içeri alınması, sınav düzeni, sosyal mesafe kuralları, havalandırma dahil, dünya standartlarının üzerinde güzel bir sınav dönemi geçirdiklerini aktardı.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, “Yakın zamanda ilan edeceğiz sonuçlarını. 70’in üzerinde sanatçıyı, Devlet Opera ve Balesi bünyesine katacağız.” dedi.

İSTANBUL (AA) – TRT’den yapılan açıklamaya göre, 27 Ocak 1756’da doğan Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart ve 27 Ocak 1901’de vefat eden İtalyan besteci Giuseppe Verdi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından icra edilecek eserlerle anılacak.

Müzik tarihinin zirvelerinden kabul edilen Mozart’ın ve tüm dünyada eserleri en çok sahnelenen opera bestecilerinden birisi kabul edilen Verdi’nin anısına düzenlenecek konserle klasik müzikseverlerin yakından bildiği eserler seslendirilecek.

İstanbul’un kültür, sanat hayatının simge binalarından biri olan Süreyya Operası’nda, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve solistlerinin icra edeceği “Mozart ve Verdi Anma Konseri”, 27 Ocak Çarşamba 20.00’de canlı yayınla TRT2’de sanatseverlerle buluşacak.