ASRİAD Başkanı Danışman: “Göç meselesi insani reflekslerle ele alınmalı”

İSTANBUL (AA) – Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, "Göç meselesi, zulme karşı bilinçsiz bir direniş ve ödenmemiş borçların dramatik bir tahsil yöntemidir. Meselenin gerçek anlamda insani reflekslerle ele alınması olmazsa olmaz bir zorunluluktur." ifadesini kullandı.

Danışman, son günlerde yaşanan düzensiz göçlere ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye gibi ülkelerin merhamet endeksli politikalarının, bu küresel sorunu çözmek için yeterli olmayacağını bildirdi.

Bu soruna ilişkin insani değerler temelinde, pratik gerçekler doğrultusunda ve takatin sınırları iyi hesap edilerek politikalar üretilmesi gerektiğinin altını çizen Danışman, şu açıklamalarda bulundu:

"Kendi yurtlarında insani bir hayat standardı en iyi çözümdür. Ancak emperyalist güçlerin o coğrafyalardan sömürü pençelerini mutlaka çekmesi gerekir. Uluslararası kurumlar, o ülkelere gerçek anlamda insani hayatın inşası için samimiyetle destek vermelidirler. Göç meselesinin derin temellerine bakmak, belki bugünkü durumda çözüme katkı verecek politikaları üretmek açısından uyarıcı ve aydınlatıcı olabilir."

Danışman, düzensiz göçmenlerin durumuna ilişkin, "Göç meselesi, zulme karşı bilinçsiz bir direniş ve ödenmemiş borçların dramatik bir tahsil yöntemidir. Meselenin gerçek anlamda insani reflekslerle ele alınması olmazsa olmaz bir zorunluluktur." değerlendirmesinde bulundu.

– "Asıl mücadele emperyalizmle yapılmalı"

Danışman, emperyal telakkiler ve politikalar devam ettikçe göçün de devam edeceğini belirterek, asıl mücadeleyi göçmenlerle değil emperyalizmle yapmak gerektiğini vurguladı.

Bazı insanların ölümüne bir yaşama umudunun peşine düştüğünü kaydeden Danışman, şöyle devam etti:

"Haksızlığa ve zulme isyanı kaçarak ve sınırları aşarak gösteriyorlar. Dramatiktir ama büyük bir zorunluluğun ve çaresizliğin sonucudur. Göç ve göçmen sorunu konusunda politika üretmeye, bu can yakıcı gerçekleri görmek ve ona göre hareket planları oluşturmakla başlamak gerekir. Yoksa sadece arkayı toplamakla sorunlar çözülemez."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Ankara Şubesi Başkanlığı'na Mustafa Hamarat yeniden seçildi.

ASRİAD'dan yapılan açıklamaya göre, 2019 yılı temmuz ayında kurulan Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Ankara şubesinin 2'nci Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

Genel kurulda Şube Başkanı Av. Mustafa Hamarat güven tazeledi.

ASRİAD Genel Başkan Yardımcıları Cemil Yıldız ve Muhammed Yumakgil ile Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Şahin Uruç ve İsmail Hakkı Kuran'ın da katıldığı gnel kurulda ilk olarak divan başkanlığı seçimi yapıldı. Muhammed Yumakgil'in divan başkanlığına seçilmesini müteakip genel kurul gündemi ele alındı.

Açıklamada genel kuruldaki konuşma yer verilen Hamarat, ASRİAD'ın misyon ve vizyonuna uygun olarak üyelerinin bilhassa ticari alanda büyümeleri ve gelişmeleri için çalışmalar yapmaya özen gösterdiklerini kaydetti.

Hamarat, Türkiye'nin bilhassa son dönemde ihracat alanında gösterdiği gelişmeden duydukları memnuniyeti de vurguladı.

ASRİAD Genel Başkan Yardımcısı Cemil Yıldız ise Ankara şubesinin yapmış olduğu çalışmalara büyük önem verdiklerini ve dikkatle takip ettiklerini belirterek Şube Başkanı Mustafa Hamarat ve yönetim kurulunun yaptığı çalışmalarla çıtayı her yıl daha yükseğe taşıdığını ifade etti.

​​​​​​​

İSTANBUL (AA) – Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, yasaksız dönemden beklentilerinin yüksek olduğunu belirterek, "Yasakların kalkması, birçok sektörde iş yerlerinin tam kapasite çalıştırılmaya başlanacak olması iyiye işarettir. Bu arada 2021 ikinci çeyrek büyümesine ilişkin tahminlerin, baz etkisine dayalı da olsa yüksek gelecek olması moralleri yükseltmiştir." ifadelerini kullandı.

ASRİAD Başkanı Danışman, bugün itibarıyla başlayan kademeli normalleşme dönemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pandemi döneminin çok özel bir dönem olarak kayıtlara geçtiğini belirten Danışman, ekonomik anlamda son derece önemli kayıplar yaşandığı bir dilimin geride kaldığını aktardı.

Virüsü tanımlamak ve ona gerçek anlamda erken tedbir almanın pek mümkün olmadığının altını çizen Danışman, ülkeler bu büyük savaşta farklı farklı performanslar gösterdiklerini, özellikle yeni varyantların tüm hedeflerin şaşmasına neden olduğunu bildirdi.

Danışman, Türkiye'nin son bir iki aydır bu konuda olumlu istikamette mesafe almayı başaran ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Gelecekle ilgili olarak umutlar arttı, beklentiler yükseldi. Yasakların kalkması, birçok sektörde iş yerlerinin tam kapasite çalıştırılmaya başlanacak olması iyiye işarettir. Bu arada 2021 ikinci çeyrek büyümesine ilişkin tahminlerin, baz etkisine dayalı da olsa yüksek gelecek olması moralleri yükseltmiştir. Pandemi sürecinde verilen destek tedbirlerinden bir kısmının da ortadan kalkacak olması bazı endişeleri doğursa da umulur ki bastırılan talebin oluşturacağı yüksek ivme, ekonomik hareketliliği maksimize edecektir.

İşten çıkarma yasaklarının sona ermesi de istihdam konusunda zaten sıkıntılı olan durumu biraz daha artıracak gibi gözükmekle birlikte işlerin ve işyerlerinin açılması, yeni istihdam alanlarının da devreye girmesi anlamına geleceğinden iyi bir telafi mekanizması oluşacaktır."

– "Oluşan umudu büyüterek üçüncü ve dördüncü çeyreği yönetebilirsek bu girdaptan çıkarız"

Bu dönemde gerek ekonomi yönetiminden gerekse iş dünyasından çok yönlü olarak dikkat ve özen beklentisi içinde bulunduklarının altını çizen Danışman, yanlış yapma ya da yanlış konuşma lüksüne sahip olmadığınızı, ekonominin gerektirdiği disiplin ve kuralların dikkatle uygulanması gerektiğine vurgu yaptı.

Danışman, oluşan umudu büyüterek üçüncü ve dördüncü çeyreğin yönetilmesi halinde bu girdaptan çıkılacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Kurumsal yapıların işlerliğine özen gösterilmeli ve işletmelerimizin çok daha hassas bir şekilde hesaplarını yapmaları gerekmektedir. Eğer böyle bir dikkatle üçüncü ve dördüncü çeyreği yönetebilirsek, hem kamu açıklarını minimize ederiz, hem ihracat performansımız artırırız hem de iyi bir güven oluşturarak uluslararası piyasalarda olması gereken itibarlı konuma erişir, döviz ihtiyacımızı makul standartlarda ve maliyetlerde karşılama imkanı buluruz. Böylece 2021, kayıpların telafi edileceği umudunun yeşertildiği bir yıl olarak tamamlanır ve bu önemli girdaptan çıkarız."