Avrupa, Asya ve New York Borsasından Haberler

WASHINGTON (AA) – New York borsası, haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı.

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,07 azalarak 25.383,11 puana geriledi.

S&P 500 endeksi, yüzde 0,53 artarak 3.045,88 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,29 yükselişle 9.489,87 puana çıktı.

New York borsasında endeksler, ABD ve Çin arasında artan gerilimle gün boyu dalgalı bir seyir izledi.

ABD Başkanı Donald Trump, finansal piyasalar konusunda kurulan çalışma grubuna, ABD finansal piyasalarında yer alan Çinli şirketlerin eylemleri üzerinde çalışma emri verdiğini duyurdu. Trump, Hong Kong’un otonomisine zarar veren Çin ve Hong Konglu yetkililere de yaptırım için gerekli adımların atılacağını ifade etti.

Öte yandan ABD'de bugün açıklanan verilere göre, ülkede kişisel tüketim harcamaları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle, nisanda aylık yüzde 13,6 azalarak rekor seviyede düşüş gösterdi.

Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmeye başlanması ve talepteki toparlanmayla petrol fiyatları da yükselişini sürdürdü. ABD'de Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı, TSİ 23.18 itibarıyla yüzde 4,92 artışla 35,37 dolardan alıcı bulurken, dünya genelinde en yaygın kullanılan Brent petrolün varil fiyatı aynı dakikalarda yüzde 4,58 artarak 37,68 dolardan işlem gördü.


Hafter milislerinin Libya’nın başkenti Trablus’un Suk es-Sulesa bölgesine düzenlediği roket saldırısında 5 sivil hayatını kaybetti

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 113 artarak 38 bin 489’a yükseldi.

İçişleri Bakanı Soylu, terör örgütü PKK’nın sözde Kazan vadisi sorumlusunun da arasında olduğu 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD’de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611’e yükseldi.

Erdoğan: “İnşallah bu eser hem ecdadın hatırasını yaşatarak hem de bölge halkına şifa dağıtarak asırlar boyunca ayakta kalmayı sürdürecektir.”

Erdoğan: “Osmanlı ve Türk coğrafyasında toplam 120 eseri restore ettik. Arşivlerimize sahip çıkarak 12 milyon belgeyi dijital ortama taşıdık.”

Avrupa, Asya ve New York Borsasından haberleri bu sayfadan takip edebilirsiniz. Dow Jones, Stoxx Europe endeksleri ile ilgili detaylı bilgilere ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.