Avrupa şampiyonu milli judocu Vedat Albayrak'ın hedefi Tokyo'da altın madalya

ANKARA (AA) – Başkent Lizbon’da geçen hafta sonu gerçekleştirilen şampiyonada erkekler 81 kiloda tatamiye çıkan ve finalde Belçikalı Matthias Casse’yi yenerek Avrupa şampiyonu olan Vedat Albayrak, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de olimpik milli judocularla 4 kampta yoğun bir çalışmayla Avrupa şampiyonasına çok iyi hazırlandıklarını belirten Vedat Albayrak, “Herkes birbirini çok destekledi. Ben de inanıyordum, hocalarımız, federasyonumuz, arkadaşlarımız da benden madalya bekliyorlardı. Altın madalyayı da kazandık, federasyonumuz, hocalarımız, takım arkadaşlarımız hepimiz bir ve beraberiz.” diye konuştu.

Vedat, birkaç günlük iznin ardından tekrar kampa girip 5-7 Mayıs’ta Rusya’nın Kazan kentinde düzenlenecek grand slam turnuvasına hazırlanacağını ifade ederek, “Rusya’da da hedefimiz aynı madalya.” dedi.

Tokyo Olimpiyatları için dünya sıralamasındaki yeri itibarıyla kotayı kazandığını dile getiren Vedat Albayrak, “Olimpiyat kotasını önceden dünya sıralamasındaki yerim dolayısıyla almıştım. Dünya sıralamasında sıkletimde şu anda 3. sıradayım, bu çok önemli bir başarı. Hem turnuvalardaki rakiplerimiz hem de olimpiyatlarda gelecek rakiplerimizin belli olmasında bu başarı önemli. Olimpiyatlara giden her sporcu madalya kazanmak istiyor. Birinci hedefim olimpiyatlarda altın madalya, her şeyi yapıyorum, çok çalışıyorum inşallah olimpiyatlarda altın madalya alırım.” şeklinde konuştu.

“Birlikte çok iyi çalışıyoruz, işte o zaman madalya da geliyor”

Vedat Albayrak, Tokyo Olimpiyatları öncesinde Macaristan’da 6-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Judo Şampiyonası’nda da önemli bir sınav vereceklerini söyledi.

Olimpik Judo Milli Takımı’nda Kayra Sayit’in de Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazandığını hatırlatan Vedat Albayrak, “Bizim takım çok iyi sporculardan oluşuyor. Her zaman beraber antrenmanlar yapıyoruz, herkesin nasıl hırslı ve çok çalıştığını biliyorum. Bu Avrupa Şampiyonası’nda ben ve Kayra altın madalyayı aldık ama diğer arkadaşlar da madalyaya çok yaklaştı. İnşallah başka turnuvalarda diğer arkadaşlar da madalya alacak.” şeklinde görüşlerini aktardı.

Türkiye’nin judoda 20 yıllık olimpiyat madalyası hasreti bulunduğunun hatırlatılması üzerine de milli sporcu, “İnşallah gelecek, yeter ki biz bu motivasyonla olimpiyata gidelim. Federasyon Başkanımız Sezer Huysuz ve hocalarımız bizim için her şeyi yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sporu da olumsuz etkilediğini dile getiren Vedat, iptal edilen şampiyonaların düzenlenmesinden memnun olduklarını, spor organizasyonlarının devam etmesini umduğunu belirtti.

Milli judocu Vedat Albayrak, “Önümüzdeki günlerde kampa gireceğiz, olimpiyatlara 3 ay kaldı, çok çalışacağız. İnşallah Tokyo Olimpiyatları’ndan sonra altın madalya ile beraber röportaj yaparız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Nippon Budokan Spor Salonu’nda gerçekleştirilen müsabakada Recep Çiftçi, Türkiye’ye Tokyo 2020’deki ilk madalyasını getirdi.

Milli sporcu, bronz madalya maçında Venezuellalı Marcos Dennis Blanco’yla karşılaştı. Rakibi karşısında 1-0 gerideyken iyi bir oyun ortaya koyan 26 yaşındaki sporcu, müsabakayı ipponla kazandı ve bronz madalya kazandı.

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da salonda takip etti. Kasapoğlu, Recep Çiftçi’yi tebrik eden ilk isim oldu.

Müsabakadan sonra TRT Spor’a açıklamalarda bulunan Recep Çiftçi, hedefine bir adım yaklaştığını dile getirerek, “Altın madalya için daha verimli çalışacağım. Ülkemiz için güzel bir madalya aldım. Buraya gelmeden önce hedefim vardı. İki aylık çocuğum var, onunla vakit geçiremedim. Önce bayrağımız, sonra çocuğum için yarışacağıma söz vermiştim. Sözümü tuttuğum için çok mutluyum. Milletimizin desteğini her zaman yanımızda hissettik. Şu an ülkeme madalya kazandırdığım için çok mutluyum.” ifadelerini kullandı.

TOKYO (AA) – Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, Gürcü judoka Zviad Gogotchuri’nin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Buna göre otel güvenlik görevlisinin kaburgasını kırdığı iddiasıyla hafta başından beri gözaltında tutulan Gogotchuri turnuvadan diskalifiye edildi.

Gürcistan Paralimpik Judo Takımı sporcuları, kaldıkları otelin koridorunda yaptıkları gürültü sonrası güvenlik görevlisince uyarılmış, uyarı sonrası öfkelenen Zviad Gogotchuri, güvenlik görevlisine saldırmıştı. Görgü tanıkları sporcunun olay sırasında alkollü olduğunu bildirmişti.

Emniyet kaynakları, sorgusunda Gogotchuri’nin suçunu itiraf ettiğini aktarmıştı.

34 yaşındaki Gogotchuri, Rio 2016 Olimpiyatlarında 90 kiloda altın madalya kazanmıştı.