Per. Haz 20th, 2019

Avusturya BM Göç Anlaşmasına imza atmayacak

VİYANA (AA) – Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Spor Bakanı Heinz-Christian Strache, ülkesinin (BM) Göç Anlaşmasına imza atmayacağını duyurdu.

Bakanlar Kurulunun ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Strache, koalisyon hükümetinin BM Göç Anlaşmasına ilişkin kararını açıkladı. Strache, anlaşmanın hukuki bağlayıcılığını bir tarafa, anlaşma metninde yer alan çoğu başlığın hükümet programıyla taban tabana zıt olduğunu kaydederek, "BM'nin Göç Anlaşmasının içeriğini değerlendirdiğimiz zaman, anlaşma metninde yer alan maddelere katılmıyor, bu maddeleri desteklemiyor ve uygulamak istemiyoruz." dedi.

Konunun çok sayıda hukukçu ve uzman tarafından araştırıldığını ifade eden Strache, Avusturya'nın egemenliğinin korunması ve dolayısıyla ülkeye göçmen olarak gelecek kişilere bir başkasının değil Avusturya'nın karar vermesi gerektiğini savundu.

Strache, göçün insan hakları açısından değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek, anlaşma metninden düzenli ve düzensiz göçmenler arasında ayrım yapılmadığının anlaşıldığını, metnin çalışma, sağlık ve sosyal haklar açısından ulusal yasalar göz ardı edilerek düzenlendiğini ileri sürdü.

Fas'ın Marakeş kentinde BM tarafından düzenlenecek bir konferansta göçmen ve mülteci konularına ilişkin temel başlıkların kabul edileceği programa Avusturya'dan herhangi bir yetkilinin gönderilmeyeceğini açıklayan Strache, ülkesinin söz konusu anlaşmaya katılmama nedenlerini içeren yazılı bir metnin BM'ye gönderileceğini de dile getirdi.

İçişleri Bakanı Herbert Kickl de kimi uzmanlara göre anlaşmanın hukuki açıdan bir bağlayıcılığının olmadığının ileri sürüldüğünü, ancak bu konunun belirsiz olduğunu, bu nedenle içeriği hükümet tarafından kabul edilmeyen bir anlaşma metnine imza atmanın büyük risk olduğunu söyledi.

Avusturya, bu kararla ABD, Avusturalya ve Macaristan'ın ardından BM Göç Anlaşmasından çekildiğini duyuran 4'üncü ülke oldu.

BM Göç Anlaşmasında yer alan maddeler, Fas'ın Marakeş kentinde 10 -11 Aralık'ta düzenlenecek bir konferansla kabul edilecek. Anlaşma akabinde Eylül 2019'da düzenlenecek BM Genel Kurulunda oylanacak.

  • Avusturya'da “göç anlaşması” tartışması
  • VİYANA (AA) – Avusturya'da iktidardaki aşırı sağcı koalisyon hükümetinin, Birleşmiş Milletler'in (BM) göç anlaşmasına katılmayacağını açıklaması, hükümet ve Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen arasında tartışmaya neden oldu.
    Yeşiller Partisi'nin adayı olarak seçilen Cumhurbaşkanı Van der Bellen, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, BM'nin "Güvenli, Düzenli ve Kurallı Göç için Küresel Pakt" başlıklı anlaşmaya imza atmamasına tepki gösterdi.
    Van

  • İsveç BM Göç Anlaşması'nı imzalayacak – 23.11.2018
  • STOCKHOLM (AA) – İsveç hükümeti, Birleşmiş Milletler (BM) Göç Anlaşması'na imza atacağını duyurdu. Hükümet, resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, İsveç'in BM'nin göç sorununa ilişkin hayata geçirmek istediği küresel ölçekli ilk anlaşmaya imza atacağını bildirdi.Açıklamada, insanların güvenli yollardan göç etmesinin sağlanacağı belirtilirken, düzensiz göçün önüne geçilmesinin hedeflendiği kaydedildi. İnsan ticareti ve insan tacirleriyle sınır ötesinde etkili