Avusturya'dan Arnavutluk'un AB müzakerelerinin başlatılmasına destek

TİRAN (AA) – Avusturya Avrupa ve Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile Anayasa ve Avrupa Birliği'nden (AB) Sorumlu Devlet Bakanı Karoline Edtstadler, Arnavutluk'a resmi ziyaret gerçekleştirdi.

Başkent Tiran'daki Uluslararası "Rahibe Teresa" Havalimanı'nda Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj tarafından karşılanan Avusturyalı bakanlar, burada görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Cakaj, "Ülkelerimizin sahip olduğu mükemmel ikili ilişkileri ve uluslararası kuruluşlarda çok değerli iş birliğini ele aldık." ifadesini kullandı.

Avusturya'nın Arnavutluk'un AB üyelik müzakerelerini başlatılmasını ve Arnavutluk'un 2020 Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dönem başkanlığını güçlü bir şekilde desteklediğini kaydeden Cakaj, "Bugün iki Avusturyalı bakan Arnavutluk'un 2022-2023 Güvenlik Konseyinin geçici üyesi olması için desteklerini bir kez daha yineledi." ifadelerini kullandı.

Benzer Haber:  Macaristan, Avrupa Adalet Divanının sığınmacı kararına uymayacak

Cakaj, Avusturyalı bakanların ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele kapsamında kullanılmak üzere ülkesine yardım paketi ve tıbbi ekipman bağışladığını da aktardı.

Dünya genelinde Kovid-19 salgını sebebiyle ölenlerin sayısı 370 bini aştı.

Bitlis Sehi Ormanları bölgesinde, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğünün hava destekli operasyonuyla 3 terörist etkisiz hale getirildi.

MSB: "Irak'ın kuzeyi Zap ve Haftanin bölgelerinde tespit edilen 3 PKK'lı terörist hava harekatlarıyla etkisiz hale getirildi."

Kovid-19 salgınında iyileşenlerin sayısı dünya genelinde 2,7 milyonu geçti.

Bakan Koca: "Toplam test sayımız 2 milyonu geçti. Düne göre günlük test sayımız 3 bin arttı. Yeni vaka sayımız 1000'in altında."

Son 24 saatte 1021 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 126 bin 984 oldu.