Çar. Oca 22nd, 2020

Aydın Büyükşehir Belediyesinin kamulaştırdığı alanı yapılaşmaya açacağı iddiası

AYDIN (AA) – Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Tariş arazisini kamulaştıran Aydın Büyükşehir Belediyesinin burayı yapılaşmaya açacağını iddia eden bir grup eylem yaptı.

Kuşadası ilçesinden gelen bir grup vatandaş, Aydın Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak "Tariş ihalesi iptal edilsin", "Kuşadası Tariş arazisine yapılaşmasız yeşil alan istiyor" pankartları açtı.

Grup adına açıklama yapan Bülent Tokuçoğlu, Türkmen Mahallesi'nde Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin, Tariş arazisine yapmayı planladığı projeyi incelediklerini ve yoğun bir inşaatla karşı karşıya kaldıklarını ileri sürdü.

Tokuçoğlu, mevcut alanla ilgili imar planı değişikliği yapıldığını öne sürerek, "Biz bu imar değişikliğiyle ilgili itirazlarımızı gerçekleştirdik hem de dava açtık. Ancak dava süreci devam ederken birden kamulaştırılan alan yapılaşmaya açılmak istendi. Biz bu rant hırsıyla betona boğulmuş Kuşadası'nda yaşamak istemiyoruz." dedi.

Makamında gazetecilere açıklama yapan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da Anıtlar Kurulu'ndan tescillenen projenin iddia edildiği gibi yapılaşma değil aksine vatandaşın hizmetine sunulacak bir proje olduğunu belirtti.

Projeyle ASKİ hizmet binası, kültür merkezi ve yeraltı otoparkı yapacaklarını aktaran Çerçioğlu, şunları kaydetti:

"Şimdi bu arkadaşlar ‘otoparka karşıyız’ diyorlar. ‘Kültür Merkezi'ne karşıyız, rant’ diyorlar. Belediyenin yapacağı kültür merkezinde nerede rant var? Ben otoparkı yerin altında değil de nerede yapayım? Bugün kendi öz kaynağımızla ihalesi var. Bir otel yapmıyoruz, rant nerede ben anlamadım. Kültür merkezinde rant mı olur? Bu arazide yüzde 60 inşaat hakkımız varken biz yüzde 5 yapıyoruz. 550 metrekare bir bina oturtuyoruz. 11 dönümde 550 metre kare. Diğer tarafı komple yeşil alan. Yani 9,5 dönümü yeşil alan."

Çerçioğlu, projeyi yapmadan önce sandık kurarak halka sorduklarını, yüzde 90 oranında vatandaşın yeşil alan ve otopark istediğine dikkati çekerek alan içerisinde iki tarihi bina olduğunu, buranın restorasyonunu da belediyenin yapacağını sözlerine ekledi.

Manisa Valisi Ahmet Deniz: "(Manisa'daki deprem) Çeltikçi Mahallesi'nde birkaç evin yıkıldığı bilgisi var, yaralı yok"

Akhisar Belediye Başkanı Dutlulu: "Şehir merkezinde ciddi sıkıntı yok, yıkılmış bina haberi de gelmedi. Musalar köyüne ulaşmaya çalışıyoruz"

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi https://www.pscp.tv/w/1MYxNPlWkPzGw

Manisa'nın Akhisar ilçesinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Beşiktaş, Ziraat Türkiye Kupası son 16 turunda TFF 1. Lig ekibi Büyükşehir Belediye Erzurumspor'a iki maçta da 3-2 yenilerek elendi.

Libya'daki Hafter güçleri, Berlin Konferansı'nda yapılan ateşkes çağrısına rağmen Trablus ve çevresine girecek sivil uçakları düşürmekle tehdit etti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatı Feti Ün'e silahlı terör örgütü üyeliğinden verilen 12 yıl hapis cezasını onadı.

Libya'daki UMH güçleri: Hafter milisleri, Trablus'un dünyaya açılan kapısı Mitiga Havalimanı’nı grad füzeleriyle vurdu

FETÖ'nün "VIP dinleme" davasında eski İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Gürsel Aktepe, 27 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası aldı.

FETÖ'nün "VIP dinleme" davasında eski emniyet müdürü Yurt Atayün, "resmi belgede sahtecilik" suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.