Pts. Eki 14th, 2019

Azerbaycan'da terörle mücadele

– Azerbaycan Ulusal Güvenlik Servisince 4 terörist gözaltına alındı

BAKÜ (AA) – Azerbaycan Ulusal Güvenlik Servisi tarafından, Afganistan ve Suriye'de çeşitli faaliyetlerde bulunduğu belirlenen 4 terörist gözaltına aldı.

Azerbaycan Ulusal Güvenlik Servisi'nden yapılan açıklamada, 2003'de Afganistan'a giderek terörist gruplara katılan Abu İbrahim Dağıstani kod adlı Behram Gülaliyev (48) isimli şahsın Pakistan'da yakalanarak Azerbaycan'a iade edildiği bildirildi.

Açıklamada, Gülaliyev'in kimyasal patlayıcılar konusunda uzman olduğu, çeşitli terörist gruplara patlayıcı temin ettiği ve eğitim verdiğinin belirlendiği kaydedildi.

Araştırmalar sonucu Gülaliyev'le bağlantılı olan 2 kişinin daha Azerbaycan Ulusal Güvenlik Servisi'nce gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, yakalanan kişilerin Afganistan-Pakistan sınırında savaş eğitimi aldıkları, daha sonra bağlı oldukları terörist grupla Suriye'ye geçerek çatıştıklarının tespit edildiği vurgulandı.

Açıklamada, ayrıca Suriye'ye giderek teröristlere katılan bir kişinin daha yakalandığı kaydedildi.

Gözaltına alınan 3'ü Azerbaycan vatandaşı, 1'i daha önce Azerbaycan vatandaşlığından çıkartılan 4 kişinin, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıkları belirtildi.

Erdoğan: "(Barış Pınarı) Harekatımızı sonuna kadar götürmekte kararlıyız. Başladığımız işi bitireceğiz. Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye Barış Pınarı Harekatı'yla en az 1974 Kıbrıs Barış Harekatı kadar hayati önemde bir adım atmıştır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sadece terör örgütünün bir sözde siyasi organizması var, onun haricinde şu anda milletimiz yekvücut halinde."

Erdoğan: "(Barış Pınarı Harekatı) 700'ü aşkın havan topu bizim ülkemize, ilçelerimize atıldı. 18 şehidimiz, 200'e yakın yaralımız var."

Erdoğan: "Terör örgütlerine ve onların yularını elinde tutan şer odaklarına rağmen, terörü kaynağında yok etme irademizi asla sekteye uğratmadık."