Çar. Tem 24th, 2019

Badem diyarı Adıyaman'da hasat sürüyor

(AA) – Türkiye'nin en büyük badem bahçelerine sahip 'da hasat sürüyor.

Tarım ve Orman İl Müdürü Adil Alan ve Besni Kaymakamı Ahmet Gencer, Besni ilçesine bağlı Konuklu köyündeki badem ekili alanlarda incelemelerde bulundu.

Alan, incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, badem hasadının aralıksız sürdüğünü belirtti.

Hasadın bereketli olmasını dilediklerini söyleyen Alan, şunları kaydetti:

"Hedefimiz Cumhuriyetin 100'üncü yılında 100 bin dekar badem alanı olaşturmak. Buna yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bugün itibariyle resmi kayıtlarımıza göre Adıyaman'da 56 bin 103 dekar badem alanına ulaşmış durumdayız. Kayıt dışı alanlarla beraber 70 bin dekar alana ulaşmış bulunmaktayız. Bunun bir diğer manası Türkiye'de 340 bin dekar badem alanı olduğunu düşünürsek, bunun yaklaşık yüzde 25'i Adıyaman'da yetişmektedir."

Bundan sonraki süreçte Adıyaman'ın, Türkiye'nin meyve deposu olacağını kaydeden Alan, "Amerika'nın Kaliforniyası varsa Türkiye'nin de Adıyaman'ı vardır. Biz Adıyaman olarak bademde Türkiye'deki ihtiyacın tamamını karşılamaya hazırız." şeklinde konuştu.

 • Adıyaman'da badem hasadı başladı
 • ADIYAMAN (AA) – Türkiye'nin önemli badem üretim merkezlerinden Adıyaman'da, hasat başladı.
  Kahta ilçesinde modern makinelerle badem hasadı yapan üreticiler, sulu tarıma geçişin meyvesini rekolte artışı sayesinde almaya başladı.
  Tütünün sınırlandırılmasının ardından alternatif ürün olarak bademe yönelen üreticiler, hem bölge halkına hem de ülke ekonomisine katkı sunuyor.
  Kahta Badem Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım,

 • Adıyaman'da 820 arı kovanı dağıtıldı
 • ADIYAMAN (AA) – Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, "Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında, 100 bin arı kovanı hedefimiz var. Bugün resmi kayıtlara göre 72 bin arı kovanımız var." dedi.
  GAP İdaresi Başkanlığınca finanse edilen ve Adıyaman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen "Adıyaman İli Merkez İlçesi Sulama Dışı Kalan Alanlardaki Yerleşim