Bağcılar'da ortaokulda deprem tatbikatı yapıldı

İSTANBUL (AA) – Bağcılar Belediyesi tarafından İnönü Ortaokulunda deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Bağcılar Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 7 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiği senaryosuyla gerçekleştirilen tatbikata, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bağcılar Belediyesi Arama Kurtarma (BAĞKUT) ve Yıldızlar Arama Kurtarma Derneği (YARKUR) ekipleri katıldı.

Tatbikatta alarm verilmesinin ardından sınıflar tahliye edildi. Öğretmenleri gözetiminde okul bahçesine çıkan öğrencilere sağlık görevlileri müdahale etti.

Enkaz altında kalan kişilerin kurtarılması, enkaz altında kalanlara yönelik dinleme cihazlarıyla arama, eğitimli köpeklerle moloz altında kalanlara ulaşma, üst katta mahsur kalanların sedyelere bağlanarak yatay ve dikey sistemle aşağı indirilmesi de tatbikatta uygulandı.

İtfaiye ekipleri, okul bahçesinde çıkan yangına müdahale ederken oluşturulan kriz masasında da yetkililer vatandaşları bilgilendirdi.

– "Tedbir her şeyin başında gelir"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, tatbikatların deprem bilincinin oluşması açısından çok önemli olduğunu ifade etti.

Depreme her zaman hazır olunması gerektiğini vurgulayan Çağırıcı, şunları kaydetti:

"Biz başta kentsel dönüşümle bu işi götürmeye çalışıyoruz. Deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür. O yüzden tedbir her şeyin başında gelir. Vatandaşın bireysel anlamda bilinçlenmesi ve kurtarma ekiplerinin de bilinçlenmesi adına tatbikatlar çok önemli. Burada yaptığımız tatbikatı başarıyla tamamladığımızı görüyoruz. Çocuklar okulda nasıl davranacaklarını öğrendiler. Her öğrenci bir aile demektir. Tatbikata destek veren herkese teşekkür ediyorum."

Tatbikatı Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ve veliler de izledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ATİNA (AA) – Girit Adası’nda 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Atina Jeodinamik Enstitüsü, yerel saatle 09.17’deki sarsıntının yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldiğini belirtti.

Merkez üssü Girit’in güneyindeki Arvis bölgesi olan deprem tüm adada hissedildi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi ise söz konusu depremin büyüklüğünü 6,5 olarak duyurdu.

Enkaz altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Yunan devlet ajansı AMNA’nın haberine göre, Girit’teki Arkalohori köyünde bulunan Profitis İlias kilisesinin bakım çalışmalarında görevli bir kişinin cesedi, depremde yıkılan kilisenin enkazından çıkarıldı. Enkaz altında kalan bir başka işçinin ise kurtarıldığı kaydedildi.

Patsideros köyünde yıkılan evinin enkazı altında kalan bir kişinin daha kurtarıldığı bildirildi.

Bölgede yıkılan başka binalar ve dokuz yaralı olduğu da aktarıldı.

İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Hristos Stilianidis başta olmak üzere yetkililer ve kurtarma ekiplerinin bölgeye gideceği kaydedildi.

ANKARA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nde saat 07.40’ta 4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 11,87 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Datça ilçesine 21 kilometre mesafede olduğu belirlendi.