Bağdat Caddesi gastronomi turizminin merkezi oluyor

İSTANBUL (AA) – UĞUR ASLANHAN – Bağdat Caddesi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güvenç Kiraz, caddenin, Türkiye'nin gastronomi ve turizm merkezi olması için Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile görüştüklerini ve diğer paydaşların katılımıyla çalışmalara başladıklarını söyledi.

Kiraz, "Dünyaca ünlü uluslararası markalar ile Gaziantep, Hatay ve Adana gibi Türk mutfağının en seçkin örneklerini müşterilerine sunan ulusal markaları caddede buluşturacağız." dedi.

Ali güvence Kiraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir süre öncesine kadar inşaat, şantiye ve boş kalan iş yerleriyle anılan Bağdat Caddesi'ne son 2 yıldır ciddi ilgi olduğunu, caddedeki konutların tamamen dolduğunu söyledi.

Caddede bir süredir duran dönüşüm ve güçlendirme projeleri için müteahhitlerin yeniden harekete geçtiğini, bu alanda da ciddi hareketlenme yaşandığını dile getiren Kiraz, bu kapsamda Bağdat Caddesi'nin eski günlerine dönme yolunda hızla ilerlediğini anlattı.

Kiraz, 6 kilometre uzunluğundaki Bağdat Caddesi'ndeki ana mağazaların 250 bin metrekare büyüklüğünde olduğunu dile getiren Kiraz, "Caddede üst katlar da mağaza olarak kullanılabiliyor. Onlarla birlikte 500 bin metrekare iş yerimiz mevcut. Toplam mağaza sayımız 3 bin civarında. Şu andaki doluluk oranımız yüzde 86." diye konuştu.

– "Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'un görüşlerini aldık"

Kiraz, Bağdat Caddesi'nin eski günlerine dönmesi, yerli ve yabancı ziyaretçiler için cazibe merkezi olması, iş yerlerinin tamamının dolması ve ziyaretçi sayısının katlanarak artması için bazı projeler hazırladıklarını söyledi.

Bu projelerden bahseden Kiraz, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Turizm Tanıtım Ajansı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Gastronomi Turizmi Derneği ile görüştüklerini anlattı.

Bağdat Caddesi'ni gastronomi ve turizm merkezi yapacaklarını vurgulayan Kiraz, bu konuda Bakan Ersoy'un görüşlerini aldıklarını bildirdi.

Kiraz, "Asıl hedefimiz; Bağdat Caddesi'nin, dünyada da bilinecek şekilde, Türkiye'nin gastronomi merkezi olması. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni de projemize dahil etmek için kendileriyle görüşeceğiz. Onlar da gastronomiye yönelik önemli faaliyetler yürütüyor." ifadelerini kullandı.

– "Ulusal ve uluslararası önemli yemek markaları caddede buluşacak"

Ali Güvenç Kiraz, Bağdat Caddesi'nde hâlihazırda yeme-içme kültürünün bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Burada var olan kültürü geliştireceğiz. Dünyaca ünlü uluslararası markalar ile Gaziantep, Hatay ve Adana gibi Türk mutfağının en seçkin örneklerini müşterilerine sunan ulusal markaları caddede buluşturacağız. Caddeye gelen turist, İtalyan, Fransız, Hint, Japon ve Tayland gibi dünyanın önemli tüm mutfaklarını bulabilecek. Şu anda caddede boş olduğunu bildiğimiz 420 mağazanın yanı sıra farklı sektörde faaliyet gösteren ve gastronomiyi isteyen iş yerlerine bu markalar gelecek."

Kiraz, müşterilerin istediği mutfağa kolay ulaşabilmesi için proje kapsamında "yerel mutfaklar", "uluslararası mutfaklar", "kafe-bar" gibi bölümler oluşturacaklarını vurguladı.

Dernek olarak İstanbul'un farklı yerlerinden caddeye ulaşım sağlayacaklarını kaydet Kiraz, "Turisti, İstanbul'un turistik noktalarından, toplu taşıma ve buluşma merkezlerinden Bağdat Caddesi'ne ücretsiz transfer edeceğiz." dedi.

– "Proje iki yıla kadar hayata geçmiş olacak"

Kiraz, projenin 1-2 yıl içerisinde hayata geçmiş olacağını belirterek, şimdiden ulusal ve uluslararası markalarla görüşmeye başladıklarını, onlara projeyi anlattıklarını söyledi.

Proje kapsamında 16 Mart'ta "Bağdat Caddesi'nde Gastronomi ve Turizm" başlıklı çalıştay düzenleyeceklerini dile getiren Kiraz, bu çalıştayda paydaşlarla bir araya gelerek projenin tüm detaylarını ele alacaklarını anlattı.

Kiraz, eylül ayında da gastronomi festivali yapacaklarını kaydederek, bir hafta boyunca caddeyi trafiğe kapatarak herkese yiyecek-içecek ikramında bulunacaklarını bildirdi.

Caddenin asayiş açıdan çok güvenli olduğunu, turistleri bu anlamda da cezbedeceğini anlatan Kiraz, buraya gelecek ziyaretçilerin yapacakları harcama sayesinde turist başına düşen harcama miktarının da artacağını sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Ev tekstili markası Linens, yeni satış mağazasını İstanbul Bağdat Caddesi'nde açtı.

Linens'ten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Tekstil tarafından kurulan ve Türkiye'den yurt dışına açılan "ilk" ev tekstili zinciri olma özelliğini taşıyan Linens, yurt dışı büyümesinin yanı sıra Türkiye'deki mağaza yatırımlarını sürdürüyor.

Yeni satış ve hizmet noktasını İstanbul Bağdat Caddesi olarak konumlandıran Linens, bu yatırımla Türkiye'deki mağaza sayısını 68'e çıkardı.

Ev yaşamına dair trend ürünleri tek çatı altında sunan Linens, 400 metrekare büyüklüğündeki yeni mağazasında, nevresimden banyo grubuna, aksesuardan bebek koleksiyonu ve mutfak grubuna kadar pek çok kategorideki ürünün satışını gerçekleştirecek.

HATAY (AA) – Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ile sınır hattı ve sınır ötesinde görevli birliklerin komutanlarıyla Suriye hududunun sıfır noktasında toplantı yaptı.

6. Kolordu Komutanlığı Bahar Kalkanı Harekat Bölgesi Sektör Komutanlığı’ndaki toplantıda Akar, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki hain saldırıda şehit olan 2 askere ve tüm şehitlere rahmet, gazilere şifa dileyerek sözlerine başladı.

Saldırıda yaralanan askerlerin sağlık durumunun iyi olduğunu, birinin ise ameliyatının sonucunu beklediklerini ifade eden Akar, şunları söyledi:

“Aldığımız bilgilerde görüyoruz ki oradaki arkadaşlarımız her türlü tedbirleri almışlar. Her türlü olasılığa, ihtimale karşı personeliyle, silahıyla, aracı gereciyle tüm hareket tarzlarını uygulamışlar. Haince, alçakça bir saldırı sonucu arkadaşlarımız şehit oldu. Şehitlerimizin kanları yerde kalmadı, kalmayacak. Buradaki mücadele devam edecek. Mücadeleyi sabırla, azimle ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu mücadelede sona gelmeden bir şey bitti diyemeyiz. Daha önce yaptıklarımızın anlam kazanabilmesi için mücadelemizin sonuna kadar gitmesi lazım. Buradaki emeklerin boşa gitmemesi için çalışmayı sürdürüyoruz. Şehitlerimizin kanlarının boşa akmadığını da göstermek için verilen vazifeyi mutlaka başarmamız lazım.”

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere Türkiye’nin seyirci kalmadığını, hudutlarının ve vatandaşlarının güvenliği için Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı harekatlarının yapıldığını hatırlatan Akar, “Hudutlarımızın güneyinde adı ‘ister terör koridoru’ ister başka bir şey olsun herhangi bir oluşuma müsaade etmemiz asla söz konusu olamaz. Mehmetçik eğer bu terör koridorunu parçalamasaydı bugünlerde çok daha yoğun, kapsamlı, derin farklı problemlerle uğraşıyor olurduk. Bunun kıymetinin çok iyi anlaşılması gerekir.” diye konuştu.

Bahar Kalkanı Harekatı sonrası İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki faaliyetlere de değinen Akar, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya Federasyonu ile yaptığımız görüşmeler sonrasında imzalanan mutabakatlar var. Biz bu mutabakatlara uyuyoruz. Sorumluluklarımızı yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz. Muhataplarımızın da bu mutabakatlara, buradaki sorumluluklarına uymalarını bekliyoruz. Buradaki ateşkesin sürmesi, istikrarın bir an önce sağlanması, bölgenin güvenli bir hale gelmesi ve özellikle oradaki Suriyelilerin rahat ve güven içinde yaşayabilmelerine yönelik ortamın sağlanması lazım. Bu oradaki insanların güvenliği ve huzuru için önemli olduğu kadar herhangi bir şekilde yeni bir göç dalgasının meydana gelmemesi için de önemli. Bizim Türkiye olarak yeni bir göç dalgasına tahammülümüz yok. Göçün önlenmesi için elimizden gelen gayreti göstermemiz lazım. Bunun da temelinde bölgenin güvenli, istikrarlı hale gelmesi yatıyor. Buna gayret gösteriyoruz.”

“Taarruzi ruh”

TSK personelinin kahramanlığı, azim ve kararlılığıyla ülkesinin ve milletinin savunması ve güvenliği için gerekenleri yapmayı kararlılıkla sürdürdüğünü belirten Akar, “Bu yılın başından itibaren yurt içi, Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki operasyonlarda 1926 terörist etkisiz hale getirildi. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemiz artan bir şiddet, tempo ve taarruzi bir ruhla devam edecek. İnşallah Mehmetçik en son teröristi etkisiz hale getirerek terör belasından milletimizi kurtaracak ve hudutların güvenliğini sağlayacak.” diye konuştu.

Akar, söz konusu faaliyetlerin Irak ve Suriye’nin sınırlarına ve egemenlik haklarına saygılı şekilde gerçekleştirildiğini belirterek, “Bizim tek hedefimiz teröristler. Teröristlere karşı mücadele ediyoruz. Terörist neredeyse hedefimiz de orasıdır. Teröristler, Mehmetçiğin nefesini enselerinde hissediyor.” dedi.

“Hudut namustur”

Hudut güvenliğine yönelik faaliyetlere de değinen Akar, şunları kaydetti:

“Hudut namustur. Çok açık ve net. Bu konuda Mehmetçik büyük emek harcıyor. Bunu çok yakından görüyoruz. Gece-gündüz, yağmur-çamur, yaz-kış demeden büyük emek harcıyor, ter döküyor, gerektiği yerde hayatını, canını ortaya koyuyor. Yapılan bu mücadele son derece saygıdeğer ve anlamlıdır. Herkesten beklentimiz bu mücadeleye saygı göstermeleridir. Mehmetçik bu konuda elinden geleni yapıyor, bundan sonra da yapmaya devam edecek.”

Toplantının sonunda Akar’ın bir araya geldiği birlik komutanları, verilecek tüm görevlere hazır olduklarını belirtti.

Akar ve komutanlar, toplantının ardından Harekat Merkezi’ne geçerek sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı.

Muhabir: Sarp Özer