Per. Haz 20th, 2019

Bağdat'ta 29 Ekim kutlaması

BAĞDAT (AA) – Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği'nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla resepsiyon düzenlendi.

Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi , büyükelçilik rezidansında gerçekleştirilen resepsiyonda yaptığı konuşmada, Erbain ziyaretinden dolayı 29 Ekim kutlamasını ertelediklerini belirterek, "Ulu Önder Atatürk'ün dediği 'Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' sözünü hatırlıyoruz ve o barışı burada gerçekleştirmeye çalışılıyoruz. Daha iyi bir Türkiye için Iraklı kardeşlerimizle birlikte çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Irak ile ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çalışacaklarını vurgulayan Yıldız, "Sizler (konuklar) ve Cumhuriyet olmadan olmaz. Yaşasın Cumhuriyet." ifadelerini kullandı.

Büyükelçilikteki etkinliğe, Irak Başbakanlık Sözcüsü Saadi Hadisi ve Irak Anayasa Mahkemesi Başkanı Mithat Mahmut'un yanı sıra Mukteda es-Sadr'a bağlı Siyasi Heyet Başkanı Nassar Rubayi ve bazı siyasi yetkililer ile ülkede bulunan yabancı misyon temsilcileri katıldı.

  • Türkçe dersi Bağdat'ta ilkokul müfredatına girdi
  • BAĞDAT (AA) – Irak'ta yeni açılan bir ilkokulda Türkçe dersi müfredata alındı.
    Başkent Bağdat'ta bu sene açılan Diraye İlkokulu'nda, Türkçe, yabancı dil olarak öğretilecek.
    Diraye İlkokulu'nun açılışını Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız yaptı.
    AA muhabirine konuşan Yıldız, "Bağdat'ta müfredatın bir kısmında Türkçe'nin de olduğu bir okulun açılışına katıldık. Çocuklar bizi Türkçe şarkılarla karşıladı. Çok mutluluk verici bir durum."

  • Türkiye'nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız: Basra Başkonsolosluğumuzu çok yakında yeniden açacağız
  • Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yıldız, “Türkiye daha güneye, Basra’ya kadar gidecek. Basra’da çok yakında Başkonsolosluğumuzu yeniden açtığımız zaman artık güneye olan açılımımızın en taç noktasına varmış olacağız.” dedi.