Bahar Kalkanı Harekatı'na destek için Reyhanlı'ya geldiler

HATAY (AA) – Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu üyeleri, Hatay'ın Suriye sınırındaki ilçesi Reyhanlı'ya gelerek Bahar Kalkanı Harekatı'na destek verdi.

Genel Başkan Ziya Sözen, güvenlik korucusu ve şehit ailelerinin de aralarında bulunduğu grupla geldiği ilçede, gazetecilere açıklamada bulundu.

Her zaman Türk askerinin yanında olduklarını dile getiren ve yıllarca Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da teröre karşı mücadele veren güvenlik korucuları olarak sınır ötesi operasyonlara katılmak için talimat beklediklerini vurgulayan Sözen, şunları kaydetti:

"Bizler şehit ve gazi olma pahasına Bahar Kalkanı Harekatı'na katılmak istiyoruz. Askerimiz orada şehit, gazi olurken biz evlerimizde televizyon seyrederek beklemek istemiyoruz. Bizim ne ABD ne de Rusya gibi Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bizim Suriye'nin petrolünde de gözümüz yok. Suriye'de, terör bataklığını yerinde kurutmak için varız. Biz zalim Esed rejiminin zulmü altında olan mazlum ve mağdurları korumak için varız. Biz Suriye'de huzuru, barışı ve kardeşliği sağlayarak mültecilerin bir an önce ülkelerine dönmesi için oradayız. Ülke olarak çok zor ve zahmetli günlerden geçiyoruz. Birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde hep beraber kenetlenmeliyiz. Ordumuza, devletimize şartsız şekilde sahip çıkmalıyız."

Açıklamanın ardından grup, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganlarıyla Mehmetçiğe destek verdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) – 21 Eylül’de başlayacak üst düzeyli BM 76. Genel Kurul Görüşmelerine katılmak üzere New York’a gelen Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından Çavuşoğlu, Twitter hesabından ”Dünyamızın gündemindeki küresel sınamaları BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’le ele aldık. Kıbrıs, Afganistan, Libya, Suriye ve iklim değişikliği konularındaki görüşlerimizi paylaştık.” paylaşımında bulundu.

Çavuşoğlu, ayrıca BM 76. Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid ile görüştü ve göreve yeni başlayan Shahid’i tebrik etti.

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Gamini Lakshman Peiris ile de bir araya gelen Çavuşoğlu, Twitter hesabından, “Coğrafi uzaklığa rağmen ilişkilerimizi geliştirme irademiz tam.” mesajı verdi.

Muhabir: Betül Yürük

CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonunun 1Temmuz 2020- 30 Temmuz 2021 döneminde Suriye’deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 46 sayfalık rapor açıklandı.

Raporda, ülkenin kuzeyinde ve güneyinde çatışmaların ve şiddetin arttığına dikkat çekildi.

Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, Suriye’de 10 yıldır devam eden iç savaşta tarafların savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işlemeye devam ettiğini belirtti.

Komisyon, daha önceki yıllarda yayımladığı raporlarda, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon, Rusya, rejimin ve terör örgütü YPG/PKK’nın eylemlerinin savaş suçları kapsamına girebileceğini bildirmişti.

Pinheiro, “Suriyeli sivillere yönelik savaş devam ediyor ve savaşın harap ettiği bu ülkede sivillerin güvenli bir yer ya da sığınak bulmaları zor.” ifadesini kullandı.

Esed rejimine sert tepki

Beşşar Esed rejiminin sivillere yönelik eylemlerine dikkati çeken Pinheiro, Suriyelilerin temel insan haklarının ihlaline devam edildiğini vurguladı.

Raporda, Esed’in yönetimde dördüncü dönemine girerken ülke topraklarının yaklaşık yüzde 70’ini, savaş öncesi nüfusun da yüzde 40’ını kontrol ettiği belirtilerek, Esed’in ülkeyi birleştirme veya bir uzlaşı sağlanması için girişimde bulunmadığının altı çizildi.

Esed rejiminin keyfi gözaltı uygulamalarının hız kesmeden devam ettiği aktarılan raporda, “Komisyon, sadece gözaltı süreçlerindeki işkence ve cinsel şiddeti değil, aynı zamanda gözaltındaki ölümleri ve zorla kaybetmeleri de belgelemeye devam etti.” ifadesi yer aldı.

“Ekonomi dibe vurdu”

Komisyon raporunda, mültecilerin “güvenli” ve “onurlu” dönüşü için Suriye’de uygun bir ortam olmadığına vurgu yapıldı.

“Suriye’deki genel durum giderek daha kasvetli görünüyor. Yoğunlaşan şiddete ek olarak, ekonomi dibe vuruyor.” ifadesini kullanan Komisyon üyesi Karen Koning Abuzayd ise ülkeden geçen nehirlerin yıllardır en kurak dönemini geçirdiğini, savaşın harap ettiği sağlık sisteminin de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleyi zorlaştırdığını kaydetti.

Abuzayd, “Kimsenin Suriye’nin mültecilerinin geri dönmesi için uygun bir ülke olduğunu düşünmesinin zamanı değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Raporda, Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın işgali altındaki bölgelerde durumun her geçen gün daha da kötüleştiği uyarısında bulunuldu.

Komisyon raporunda, İdlib’de sivil unsurlara yönelik saldırılar da geniş şekilde yer aldı.