Bahaş Holding, 2021'i “kentsel dönüşüm yılı” ilan etti

İSTANBUL (AA) – İnşatta kentsel dönüşüm atağı başlatan Bahaş Holding, bu kapsamda 2021 yılında yaklaşık 500 adet konutun dönüşümüne başlayacak.

Bahaş Holding'ten yapılan açıklamada şirketin çalışmaları ve 2021 planlamasına ilişkin bilgi verildi.

Buna göre 30 yıldan bu yana, kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik okul, hastane, yol, köprü gibi anahtar teslimi 100'e yakın projeyi tamamlayan, taahhüt işindeki başarısını markalı konut projeleriyle de sektöre kazandıran Bahaş Holding, 2021 yılını kentsel dönüşüm yılı ilan etti.

İstanbul'un ilk ada bazlı kentsel dönüşüm projesi olarak gösterilen, Gaziosmanpaşa'daki GOP Plevne Kentsel Dönüşüm Projesi'nin çalışmalarına hız kazandıran holding, 3 etaptan oluşan projenin ilk etabında sona yaklaştı.

İki blok halinde yükselen 440 konut ve 40 ticari alandan oluşan projenin satışının yüzde 80'ini tamamlanırken, proje temmuz ayında teslim edilecek.

Holding, 2021 ajandasında yer alan kentsel dönüşüm projelerini de aynı anda olgunlaştıracak.

– Yıkımı tamamlanan Hilal Hill Büyükçekmece'nin ilk etabının yüzde 60'ı yeşil alandan oluşuyor

Şirket, ilk etabının yıkımının başarıyla tamamlandığı Hilal Hill Büyükçekmece Kentsel Dönüşüm Projesi ile yaklaşık 800 dairenin dönüşümüne imza atacak.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün önderliğinde başlatılan toplu kentsel dönüşümde bölgede tek başına hareket eden Bahaş Holding, yaklaşık 40 yıllık bir geçmişe sahip riskli binaları dönüştürerek Büyükçekmece'yi olası depreme karşı korumayı hedefliyor.

Yıkımı tamamlanan Hilal Hill Büyükçekmece'nin ilk etabının yüzde 60'ı yeşil alandan oluşurken, projede 120 adet konut ve 800 metrekarelik ticari alan bulunuyor.

Büyükçekmece'yi adeta yeniden inşa etmeyi planlayan Bahaş Holding, depreme dayanıklı, geniş yeşil alanı ve sosyal olanakları bulunan, lüks konutlardan oluşan projeler üreterek bölge insanını sağlıklı, kaliteli ve üst düzey bir yaşamla buluşturmaya hazırlanıyor.

– Eski Osmanlı evleri, bugüne kazandırılacak

Bahaş Holding, Üsküdar Bosna Bulvarı'nda yer alan, 106 dönüm arazide, 200 bin metrekare inşaat alanına sahip Üsküdar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile 2 bin konut 100 ticari alandan oluşan projeye de başlayacak.

Proje, Üsküdar'ın mimari özelliklerine uygun mahalle konseptiyle eski Osmanlı evlerini bugüne kazandıracak.

Holding, Bağcılar Mahmutbey'de biri ofis, rezidans ve ticari alandan, diğeri konut ve ticari üniteden oluşan 2 kentsel dönüşüm projesi ile dönüşüm atağını tamamlayacak.

Öte yandan planlanan kentsel dönüşüm projelerine yenilerini eklemek üzere arazi arayışlarını ve proje geliştirme çalışmalarını da sürdürecek.

– "Yeni proje geliştirmeye yönelik arazi arayışlarımızı sürdüreceğiz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır, bu zamana kadar hayata geçirdikleri projeler aracılığıyla kentsel dönüşümde bir marka haline geldiklerini belirtti.

Başlattıkları kentsel dönüşüm atağı hakkında bilgi veren Bahadır, şunları kaydetti:

"Türkiye'de çözüm getirilemeyen çarpık kentleşme ve deprem gerçeği nedeniyle kritik öneme sahip olan kentsel dönüşüm projelerinin acilen hayata geçirilmesine olan inancımızla 2021'i kentsel dönüşüm yılı ilan ettik. Bu zamana kadar geliştirdiğimiz kentsel dönüşüm projelerinde elde ettiğimiz köklü tecrübe ile yeni kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştireceğiz. Hayata geçireceğimiz projeler ile bu sene 500, devam eden süreçte yaklaşık bine yakın konutun dönüşümünü tamamlamayı hedefliyoruz. İstanbul'un mimari özelliklerini yansıtan, salgın döneminde oluşan izole yaşam ihtiyacını karşılayan projelerimizle bu yönde öncü adımlar atacağız. Bakanlığımızın da öncelikli gündem maddeleri arasında ilk sırada yer bulan bu yöndeki projelerin giderek daha da çoğalması gerektiğine inanıyoruz. Bu inancımızla yeni projelerimizi hızla olgunlaştırırken, yeni proje geliştirmeye yönelik arazi arayışlarımızı da sürdüreceğiz."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Akkuş Gayrimenkul'ün Lübnanlı ortağıyla kurduğu BOSS4 Gayrimenkul İnşaat, 2021 yatırımları arasında yer alan kentsel dönüşüm projesi Alya Dolunay'ı satışa sundu.

BOSS4 Gayrimenkul'den yapılan açıklamaya göre, geçen aylarda yıkımı tamamlanan projenin hafriyat çalışmalarını sona erdiren şirket, projenin inşaat çalışmalarında hız kesmeden ilerledi.

Beylikdüzü Atatürk Bulvarı'nda yer alan Alya Dolunay'ın yarıdan fazlası yeşil alandan oluşuyor. Alya Dolunay, geniş daire seçenekleri ve dükkanlarıyla hem ticari hem de her kesime hitap eden konut projesi olarak dikkati çekiyor.

100 milyon TL'lik yatırımla, 5 bin 56 metrekarelik alan üzerinde 2 blokta inşa edilen projede, 3+1 ve 5+2 dubleks daire tipinde 108 daire, 12 dükkan olmak üzere 120 bağımsız bölüm yer alıyor. Daire büyüklükleri, 183 ila 357 metrekare arasında değişiyor.

24 ay sonra teslim edilecek projede daire fiyatları, 2 milyon 300 bin TL'den başlayıp 4 milyon 250 bin TL'ye kadar uzanıyor.

Beylikdüzü Yaşam Vadisi'nin yanı başında yer alan proje, civardaki alışveriş merkezleri, hastane ve eğitim kurumları ile ulaşım noktalarına yürüme mesafesinde yer alıyor.

– "Yatırımcılarına kazandıran bir proje olacak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, Alya Dolunay'ın, Beylikdüzü'nün tam merkezindeki konumu, üst düzey donanımı ve geniş yeşil alanı ile bölgedeki kentsel dönüşüm projelerine prestij getireceğini belirterek, şunları kaydetti:

"2020'nin sonunda 300 milyon TL'lik bir yatırımla start verdiğimiz 3 projemizden biri olan Alya Dolunay, ortaklığımızın prestij projelerinden biri olacak. 100 milyon TL'lik yatırımla hayata geçirdiğimiz projemiz, her yönü ile yatırımcılarına kazandıran bir proje olarak literatüre girecek. Hem ticari hem de konut projesi olarak bölgeye vizyon kazandıracağız. 3 bin 634 metrekarelik peyzaj alanına sahip geniş bahçesinin yanı sıra kapalı havuz, spor salonu, etkinlik-toplantı odası, Türk hamamı ve saunadan oluşan sosyal donatı alanları ile pandemi döneminde oluşan izole yaşam anlayışına üst düzey bir boyut getireceğiz. Bölgede geliştirilen kentsel dönüşüm projelerinden farklı olarak prestij unsurunu ön plana çıkaracağız. Projemiz, tüm unsurlarıyla yatırımcılarımızdan tam not aldı. Bunu giderek artan talepte görebiliyoruz."

İSTANBUL (AA) – Gayrimenkul sektörü temsilcileri, nisanda konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 124,1'lik artışın konuta duyulan ihtiyacı gösterdiğini, faiz indirimleriyle satış rakamlarının daha da artacağını belirtti.

TÜİK'in nisan ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, geçen ay 95 bin 863 konut satışı gerçekleştirildi. Nisanda satılan konut sayısı, marta göre yüzde 13,82 azalırken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 124,1 artış gösterdi.

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, konut satışlarına ilişkin yaptığı açıklamada, yüksek faize rağmen geçen ay yükselişe geçen satışlardaki hareketliliğin sürdüğünü belirterek, açıklanan rakamların "konuta duyulan ihtiyacın devam ettiğini" gösterdiğini kaydetti.

Yüksek faiz oranları karşısında yatırımcının kredisiz ya da senetle ev satın alma yolunu izlediğini aktaran Özyurt, salgının, konuta duyulan ihtiyacı daha da ön plana çıkardığını, dolayısıyla yastık altında bekleyen döviz ve altın birikimlerinin konut alımı için kullanıldığını bildirdi.

Özyurt, aşılamanın genişlemesiyle yabancıya satışta martta başlayan yükselişin nisanda da devam ettiğini belirterek, "Aşılamanın daha da ilerlemesiyle artışın önümüzdeki aylarda hız kazanacağını söyleyebiliriz. Faizlerin düşürülmesine yönelik atılacak adımlarla bu süreç daha da hızlanabilir." ifadelerini kullandı.

– "Faiz indirimi ve yeni finansman modelleri ile satışları ikiye katlayabiliriz"

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş da 6 ay aradan sonra martta yükselişe geçen satışlardaki hareketliliğin sürdüğünü aktararak, nisanda yaşanan artışta, yüksek seyreden döviz ve altın fiyatlarının hatırı sayılır bir etkisi bulunduğunu kaydetti.

Geçen yıl azalan stokların etkisiyle konut ihtiyacının da arttığını vurgulayan Akkuş, "Salgın da bu ihtiyacı tetikledi. 'Başımızı sokacak bir evimiz olsun' söylemi yeniden popülerlik kazandı. Artan konut ihtiyacıyla sektörümüzde üretim faaliyetleri yeniden canlandı. Faiz oranlarında yapılacak yeni bir düzenleme ve geliştirilecek yeni finansman modelleriyle satışlardaki hareketliliği ikiye katlayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

– "Satışlarla birlikte üretim de artıyor"

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise sektörde marttaki artışla birlikte başlayan açılım döneminin sürdüğünü belirterek, her yıl bahar aylarında yaşanan canlanmanın, bu yıl farklı bir harekete sahne olduğunu, döviz ve altındaki yatırımların gayrimenkule yöneldiğini aktardı.

Yabancı yatırımcının yüksek seyreden döviz avantajını da kullanarak yatırımlarından ciddi katma değer elde ettiğini kaydeden Bahadır, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sektörde bahar sezonunun etkileri hissediliyor. Rafta bekletilen kentsel dönüşüm projeleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sağladığı KDV indirimiyle sahaya inmeye başladı. Çünkü Türkiye'nin, deprem gerçeği ve çarpık kentleşme nedeniyle bu yöndeki projelere acilen ihtiyacı var. Bakanlığımız bu konuya el koydu. Sunulan desteklerle de kentsel dönüşüm faaliyetleri hız kazandı. Türkiye'nin konuta ihtiyacı sürüyor. Her iki açıdan bakıldığında satışlarla birlikte üretim de artıyor. Üreticiye ve yatırımcıya sunulacak teşvik ve indirimlerle bu yöndeki hareketliliğin daha ileri boyutlara taşınabileceğine inanıyoruz."