Bakan Kasapoğlu: Ülkemizin sporda olan iddiasını zirveye oynayan rolünü ispatlıyoruz

SİVAS (AA) – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ülkenin dört bir yanında yükselen spor tesisleri, stadyumlar ve salonlarla spordaki iddialarını ispatladıklarını söyledi.

Sivas’ta Olimpik Yüzme Havuzu açılış töreninde konuşan Kasapoğlu, muhabbetin, dostluğun, vefanın, yiğitliğin şehri Sivas’ta olduklarını belirtti.

Kasapoğlu, medeniyetler beşiği Sivas’ta anlamlı bir tesisin açılışını gerçekleştirmenin önemli bir heyecan olduğunu dile getirerek, “İçerisinde bulunduğumuz spor vadisi Türkiye’nin örnek bir vadisi. Sivas’ımızın bu anlamda şanslı olduğunu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Sivas Kongresi’nin yarın 101. yılı olduğunu ve açılışın bu tarihe gelmesinin de anlamlı olduğunu aktaran Kasapoğlu, şunları kaydetti:

“Tarih de bizim, zafer de bizim, diyoruz. O yüzden birileri başka işlerle uğraşa dursunlar, araya nifak tohumlarını ekmek için gayret ede dursunlar. Bizler onlara inat hem zaferlerimizi hem tarihimizi sahipleneceğiz. Geçmişten aldığımız güçle, geleceğe gençlerimizle daha güçlü yürümenin gayretini göstereceğiz. Yarınların gençlerini, her alanda iddiası olan, donanımlı, zeki, akıllı, irdeleyen, hiçbir şeye körü körüne teslim olmayan gençler olarak hazırlayacağız. İnşallah yarınlar gençlerimizle birlikte daha güçlü, daha aydınlık olacak.”

Bakan Kasapoğlu, Sivas’ın eğitimi, sanayisi, ekonomisi ve sporuyla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da öncü şehirlerden olacağını ifade etti.

Sivas’tan yetişen gençlerin ülkeyi, milleti ve şanlı bayrağı gururla temsil edeceklerine inandığını vurgulayan Kasapoğlu, “Ülkemizin dört bir yanında son 18 yılda gerçekleşen yatırımlar var. Zirveye oynama iddiasının sadece lafla olmadığını, icraatla olduğunu herkese ispat eden anlayışı sergiliyoruz. Ülkemizin dört bir yanında yükselen spor tesisleri, stadyumlar, salonlar ve tesislerle ülkemizin sporda olan iddiasını, hakikaten zirveye oynayan rolünü ispatlıyoruz. Bu manada da hep birlikte yaşıyoruz ve gözlemliyoruz.” diye konuştu.

Sporcuların 2019 yılında birçok branşta madalya kazandığına dikkati çeken Kasapoğlu, bundan sonraki süreçte de uluslararası başarıların devam edeceğine inandıklarını söyledi.

“İnşallah zaferle ayrılacağız”

A Milli Futbol Takımı’nın UEFA Uluslar B Ligi 3. Grup’ta bu akşam Macaristan ile oynayacağı maça ilişkin de değelendirmede bulunan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Bugün bereketli bir gün. İnşallah, A Milli Takım’ımızın bugün buradan zaferle ayrılacağına inanıyorum. Türkiye Futbol Federasyonu’muza teşekkür ediyorum. İnşallah bu güzel stadımızda milli takımımızı, Sivasspor’u uluslararası mücadelelerde rekabet dolu, centilmenlik dolu müsabakalarda izlemek, o keyfi hep birlikte omuz omuza, kardeşçe tatmak ümidiyle başarı diliyorum. İnanıyorum ki bu tesisler, ülkenin yarınlara olan o güçlü yürüyüşüne kilometre taşı olacaktır.”

Bakan Kasapoğlu, alanda bulunan çeşitli branşlardan sporcularla da bir süre sohbet etti.

Konuşmaların ardından Kasapoğlu ve beraberindekiler, açılışı yapılan yüzme havuzunu inceledi.

Açılışa, Sivas Valisi Salih Ayhan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Sivas milletvekilleri İsmet Yılmaz ve Semiha Ekinci, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Demir Grup Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz ve diğer davetliler katıldı.

Muhabir: Serhat Zafer,Murat Asil

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen 9. Uluslararası Fetih Kupası Okçuluk Yarışmaları’nın ödül törenine katıldı.

Okçular Vakfı Spor Kulübü Tesisleri’ndeki törende konuşan Kasapoğlu, “İstanbul’un fethinin 568. yıl dönümünü birlikte idrak ediyoruz. Tabii pandemi nedeniyle kısıtlılıklar var ama hamdolsun ki aynı heyecanı aynı coşkuyu yaşıyoruz.” dedi.

Fethin karanlıktan aydınlığa çıkış olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fetih, adaleti öne çıkarmaktır. Fetih, zulmün karşısında gerektiğinde eliyle gerektiğinde diliyle gerektiğinde kalbiyle var olmaktadır. Fetih, gönüllere girmek demektir. Yaratılmışların en şereflisi insana değer vermek ve insan için gayret göstermektir. İşte bu ruhla şanlı ecdadımızdan almış olduğumuz bu mukaddes emaneti, bu fethin kutlu sancağını yine hep birlikte millet olarak gençlerimizin öncülüğünde ilelebet payidar kılacağız. Ben bu vesileyle bu mukaddes şehri bize emanet eden feth-i mübinin o kutlu müjdesine layık olan güzel kumandanı ve onun güzel askerlerini rahmetle, minnetle ve hürmetle yad ediyorum.”

Kasapoğlu, 9. Uluslararası Fetih Kupası ile spordaki varoluşu her alanda olduğu gibi yukarıya taşıdıklarını belirterek, “Sadece birkaç branş değil, her branşta iddiamız var. Daha önceleri sporcu dahi bulamadığımız branşlarda bugün dünya çapında şampiyonalarda altın madalyayla bizleri temsil eden sporcularımız var. Ama dedik ya fetih ruhu iki günü eşit olan ziyandadır anlayışıdır. İşte o ruhla, bilimde, sanatta, kültürde, sporda her alanda çıtayı yukarıya taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Bu anlamlı organizasyonun bugünlere gelmesinde emeği olan herkesi ve Okçular Vakfını tebrik ediyorum. Bu organizasyonda ter döken, gayret gösteren, farklı ülkelerden gelen değerli misafirlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bu anlamlı kupanın daha nice yıllar milletimizle ve İstanbul’umuzla buluşmasını temenni ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bakanlık tarafından olimpik ve paralimpik sporcu yetiştirilmesi hakkında yeni bir yönetmelik yayımlandı.

Yönetmeliğe göre, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, yaz ve kış olimpiyat oyunlarına hazırlanmak amacıyla olimpik ve paralimpik spor dallarında 8 bin sporcu yetiştirilecek. Yetiştirilecek sporcuların beslenme, barınma ve yol giderleri bakanlık tarafından karşılanacak. Ayrıca bu sporculara asgari ücretin net tutarını geçmemek üzere yaş grupları, branş farklılıkları, sporcuların karşılaması gerek kişisel giderler gibi hususlar da dikkate alınarak, gerektiğinden farklı tutarlarda belirleme yapılmak suretiyle her ay harçlık ödenecek.

Bu sporculardan, bir önceki olimpiyat ve paralimpik oyunlar ile dünya şampiyonasında ilk 3’e girenlere verilecek harçlık miktarı, asgari ücretin net tutarının iki katına kadar arttırılabilecek. Bunlardan bir önceki olimpiyat ve paralimpik oyunları ile dünya şampiyonasında ilk 3 dereceye girenlere verilecek harçlık miktarı ise asgari ücretin net tutarının 2 katına kadar artırılabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Olimpik ve paralimpik spor dallarında 8 bin sporcuya her ay harçlık verilecek. Ülkemizin sahip olduğu genç nüfus potansiyelini sonuna kadar kullanarak olimpik sporcu havuzumuzu olabildiğince geliştirmek ve nihayetinde de daha fazla elit sporcu yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora olan ilgisini ve sevgisini herkesin bildiğini aktaran Kasapoğlu, “Bizler, sporcularımızın inancının, motivasyonunun kırılmaması adına devlet olarak, bakanlık olarak tüm imkanlarımızı seferber ettik. Etmeye de devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.