Bakan Kurum: Arnavutluk'ta inşa edilecek konutlar iki ülke arasındaki kardeşlik hukukunu daha da güçlendirecek

LAÇ (AA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Arnavutluk’un Laç şehrinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) depremzedeler için inşa edilecek 522 konut, 37 ticari ünite ve 375 araçlık otoparkın temel atma törenine katıldı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da canlı bağlantıyla katıldığı törende konuşan Kurum, Erdoğan’ın Arnavutluk’a karşı özel bir sevgisi olduğunu belirterek, geçen yılki depremden hemen sonra depremzedelerin yaralarını sarmak için talimat verdiğini anımsattı.

Bugün dost ve kardeş Arnavutluk’ta inşa edecekleri konut, ticari ünite ve otoparkın temellerini hep birlikte attıklarını dile getiren Kurum, “Yüzyıllara dayanan dostluk ve kardeşlik hukukumuzu, yapacağımız bu yeni yuvalarla daha da güçlendiriyoruz. Yeni yuvalarımız, iş yerlerimiz şimdiden Arnavutluk için, Laç şehrimiz için, depremzede kardeşlerimiz için hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Arnavutluk arasındaki ilişkinin herhangi iki devlet arasındaki münasebetler gibi olmadığını söyleyen Kurum, şunları kaydetti:

“Biz, asırlar boyunca aynı tarihi, aynı kültürü, aynı acı ve mutlulukları paylaşmış kardeşleriz. Mevlana ne güzel söylemiş ‘Dost ol, kardeş ol çünkü senin kalabalık olman hasmın belini kırar.’ Türkiye olarak, hain FETÖ’cü teröristlerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında dost ve kardeş Arnavutluk’u yanımızda gördük. Ülke olarak biz de her şart altında başta Arnavutluk olmak üzere, Balkan coğrafyasındaki kardeşlerimizin yanında olmaya kararlılıkla devam ediyoruz. İnşallah bugün temellerini attığımız yuvalarımızın da ülkelerimiz arasındaki bağları çok daha güçlü kılacağına, taçlandıracağına gönülden inanıyorum.”

Konutlar 8 ay sonra teslim edilecek

Bakan Kurum, Arnavutluk depreminde kaybettikleri canların Türk milletini de yasa boğduğunu vurgulayarak, depremden hemen sonra, Arnavut kardeşlerinin yaralarını sarmak için ülke olarak seferber olduklarını ve depremin etkilendiği Laç şehrinde çalışmalara başladıklarını aktardı.

Arnavutluk Yeniden İnşa Devlet Bakanı Arben Ahmetaj ile “Konut Yapımı Alanında İşbirliği Sözleşmesi” imzaladıklarını ve projeleri süratle hazırladıklarını anımsatan Kurum, “Konutlarımızın projeleri Arnavutluk yerel mimarisine uygun şekilde tasarlanmıştır. 72 bin 400 metrekarelik alanda yatay mimari esaslı olarak planladığımız projede bina yüksekliği zemin+ dört katı geçmeyecek.” dedi.

Konutların inşa süreçlerini, kurulduğu günden beri 1 milyon konutun inşasını tamamlamış, 4 milyondan fazla insanı ev sahibi yapmış TOKİ’nin yürüteceğini aktaran Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün TOKİ, insani yardım amacıyla Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Endonezya’dan Sri Lanka’ya, Pakistan’dan Somali’ye kadar birçok ülkede binlerce konut, hastane, okul ve kamu hizmet binası inşa etmiş bir kurumdur, gururumuzdur. TOKİ’nin bu anlamda teknik, tecrübe ve uygulama pratiği, Arnavutluk’ta da başarıyla hayata geçirilecektir. İnşallah 8 ay sonra yine bir araya gelecek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle konutların teslimlerini yine hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

Kurum ayrıca Arnavutluk için ortaya koydukları bu iş birliğinin iki ülke arasındaki kardeşliği daha da güçlendirmesi temennisinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KASTAMONU (AA) – Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde sel nedeniyle yıkılan apartmanda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), polis ve jandarma teşkilatına bağlı arama kurtarma ekipleri, ilçede sel felaketinin yaşandığı 11 Ağustos’ta Ezine Çayı’nın kenarında yıkılan binanın enkazında çalışmalarını sürdürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıkılan binanın bulunduğu alana gelerek, yetkililerden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Arama kurtarma çalışmaları AA muhabiri tarafından drone ile görüntülendi.

Cihan Okur, Bilal Kahyaoğlu

ANKARA (AA) – Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’ndeki müsilaj seferberliğinde ikinci ayın ilk gününün geride bırakıldığını ifade etti.

Marmara Denizi’nde dün de toplanacak miktarda müsilaj olmadığı için temizleme çalışması yapılmadığını belirten Kurum, müsilaj temizliğinin siyaset üstü bir konu olduğunu ve çalışmaları bilim insanlarının görüşleri doğrultusunda sürdürdüklerini vurguladı.

Müsilaj olmadığı günlerde çalışma yapılmadığına, müsilajın görülmesi halinde çalışmalara aynı kararlılık ve azimle devam edeceklerine dikkati çeken Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“Denetimlerimizin 31. gününde toplam 9 bin 770 denetimi tamamladık. Mevzuata uymayan 162 işletmeye 20 milyon 464 bin lira idari para cezası uyguladık. 2 bin 448 atık su numunesini çevre laboratuvarlarımızda inceledik. Marmara’mız her gün daha temiz.”