Bakan Pakdemirli'den Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü mesajı:

ANKARA (AA) – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının bütün teknolojik ilerlemelere rağmen sağlık, su, gıda, ilaç, barınak ve enerji için tamamen sağlıklı ve canlı ekosistemlere ihtiyaç olduğunu bir kez daha gösterdiğini bildirdi.

Pakdemirli, 22 Mayıs Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü'nü yayımladığı mesajla kutladı.

Biyoçeşitlilikle ilgili sorunlara dikkati çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi'nin kabul edildiği gün olan 22 Mayıs'ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "Uluslararası Biyolojik Çeşitlilik Günü" olarak ilan edildiğini anımsatan Pakdemirli, her yıl dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlanan günün bu yıl ki temasının "Çözümlerimiz Doğadadır" olarak belirlendiğini ifade etti.

Pakdemirli, bu sloganının umut, dayanışma ve doğayla uyumlu gelecek inşa etmek için birlikte çalışmanın önemine de değindiğine işaret ederek, "Bugünlerde dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını bir kez daha göstermiştir ki bütün teknolojik ilerlemelere rağmen sağlık, su, gıda, ilaç, barınak ve enerji için tamamen sağlıklı ve canlı ekosistemlere ihtiyacımız vardır." ifadelerini kullandı.

Sloganın, biyoçeşitlilik kaybının önlenmesi için küresel çerçevede güçlü bir iradenin oluşması gerektiğine bu yıl her zamankinden çok daha fazla işaret ettiğini vurgulayan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Ülkemiz, biyoçeşitliliğin korunması için önemli adımlar atan ülkelerden biri olmasının yanında, 2022'de düzenlenecek BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 16. Taraflar Konferansı'na ev sahipliği yapacak ve 2022-2024 yıllarında sözleşme dönem başkanlığını yürütecek. Bu kapsamda, geçen yıl ağustosta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla genelge yayınlanarak, Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Koordinasyon Kurulu kuruldu ve faaliyetlerine başladı. İlgili bakanlıklar başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlar seferber edilerek, geniş biçimde katkı ve katılımlarının sağlandığı bu süreç, ülkemizin biyolojik çeşitliliğe verdiği önemin göstergesidir."

Hafter milislerinin Libya'nın başkenti Trablus'un Suk es-Sulesa bölgesine düzenlediği roket saldırısında 5 sivil hayatını kaybetti

İçişleri Bakanı Soylu, terör örgütü PKK'nın sözde Kazan vadisi sorumlusunun da arasında olduğu 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611'e yükseldi.

Erdoğan: "İnşallah bu eser hem ecdadın hatırasını yaşatarak hem de bölge halkına şifa dağıtarak asırlar boyunca ayakta kalmayı sürdürecektir."

Erdoğan: "Osmanlı ve Türk coğrafyasında toplam 120 eseri restore ettik. Arşivlerimize sahip çıkarak 12 milyon belgeyi dijital ortama taşıdık."

  • ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 105 bin 611'e yükseldi - ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611'e yükseldi. Daha fazlasını oku »ABD'de Kovid-19'dan ölenlerin sayısı 105 bin 611'e yükseldi
  • İstanbul'daki plajlarda hazırlıklar tamamlandı - İSTANBUL (AA) - İstanbul'da yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan halk plajları, normalleşme adımları kapsamında yarın yeniden açılacak. Şile'deki plajlarda sosyal mesafe kurallarına göre yeniden dizayn edilen şezlonglar arasındaki aralık 2 metre olarak ayarlandı. Geçen yıllardan daha geniş bir alan üzerinde yerleştirilen şezlonglar, vatandaşların temasını en az seviyeye indirecek. Ortak kullanım alanlarında da dezenfektan bulundurulacak. Şile Ayazma Plajı çalışanı Murat Gültekin, belediyenin şezlonglar arasında asgari 2 metre olmasını istediğini ancak kendilerinin mesafeyi üçer metre olarak ayarladığını anlattı.Sezon açılışını yarın yapacaklarını kaydeden Gültekin, "Şile yaz aylarında çok kalabalık olduğu için mesafeyi korumaya çalışacağız. İçeride de aynı şekilde hazırlıklarımız sürüyor. Vatandaşlarımızı… Daha fazlasını oku »İstanbul'daki plajlarda hazırlıklar tamamlandı
Etiketler: