Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'dan normalleşme sürecinde turizm çağrısı:

BALIKESİR (AA) – Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "Tüm insanlarımızı turizm bölgelerimize pandemi kurallarına uyan tesislerimize beklemekteyiz." dedi.

Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balıkesir'de şu ana kadar 870 civarında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası görüldüğünü, 62 kişinin de vefat ettiğini söyledi.

Salgın sürecinin vatandaşlarla iyi yönetildiğini belirten Yazıcı, "Vefa Sosyal Destek Grubu ekiplerimizle özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bizden olan talep ve ihtiyaçlarını karşıladık. 216 bin çağrı almışız, bunun 214 binini karşılamışız." dedi.

Yazıcı, Vefa Sosyal Destek Grubu çalışmalarını 2 bin 120 kişiyle yürüttüklerini aktardı.

Ekiplerin, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılarken güler yüzlerini eksik etmediğini anlatan Yazıcı, "Ekiplerimizle ilgili bize hiç şikayet gelmedi. Bu 2 bin 120 arkadaşımıza bir başarı belgesi vermek istiyorum. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Balıkesirli vatandaşlarımızın genel kurallara uyarak devam edeceğine inanıyorum." ifadesini kullandı.

Vali Yazıcı, iş yerlerini yeniden açan esnafa, genel kurallara uymaları yönünde uyarılarda bulundu.

Ayvalık'tan Altınoluk'a, Erdek'ten Marmara Adası'na kadar turizm bölgelerinde sezonun açıldığını bildiren Yazıcı, "Tüm insanlarımızı turizm bölgelerimize pandemi kurallarına uyan tesislerimize beklemekteyiz. Tüm vatandaşlarımıza kentimizin güzelliklerini sunmak istiyoruz. Kazdağları'na, Marmara Adası'na, denizimize herkesi bekliyoruz." diye konuştu.

– Depreme dayanıksız olduğu belirlenen 51 okuldan 21'i yıkıldı

Yazıcı, Balıkesir'de deprem yönetmeliğine göre 51 okulla ilgili yıkım kararı aldıklarını hatırlattı.

Bu binalardan 21'inin yıkımını tamamladıklarını aktaran Yazıcı, şunları kaydetti:

"Okullardan 6'sını merkezde, toplamda da 12'sini hayırseverlerimiz yapacak. Bu konuda güzel bir kampanya yaptık. Vali olarak birçok iş adamımızı ziyaret ettim. Geri kalanının da ihalelerine başladık. Güçlendirilmesi söz konusu olan okullarımız da var. Güçlendirmeyle ilgili çok acil gördüğümüz 19 okulun ihalesini yaptık. İnşallah 1 Eylül itibarıyla güçlendirmeleri tamamlanmış olacak ve eğitimdeki binalarımızla ilgili sorunlarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız."

Yazıcı, eski vali konağının yerine yapılan 32 derslikli BENGİ Ortaokulu binasını bir ay içinde teslim alarak eğitime açacaklarını sözlerine ekledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – OYAK Gıda Tarım Hayvancılık Sektörü grup şirketlerinden Hektaş, Balıkesir'de yıllık kapasitesi 50 bin ton olan pet mama üretim tesisi kuruyor.

Hektaş'tan yapılan açıklamaya göre, şirket, geçen sene hayvan sağlığı alanında gerçekleştirdiği önemli yatırımların ardından, şimdi de 1,7 milyar liralık pet mama pazarı için stratejik bir adım daha atıyor.

Balıkesir'in Manyas ilçesi Kızıksa köyünde 40 bin 336 metrekarelik alanda pet mama üretim tesisi kurmak için çalışmalara başlayan şirket, ilk etapta yıllık 50 bin ton pet mama üretmeyi hedefliyor.

Hektaş, 2020'de hayvancılık alanında global vizyonu ve ihracat atağına katkı sağlamak adına veteriner tıbbi ürünler üreten Arma İlaç'ı bünyesine katmıştı.

Hayvan sağlığının yanı sıra Türkiye'de ve dünyada günden güne büyüyen pet mama ve evcil hayvan bakım ürünleri pazarında da önemli yatırım ve iş birliklerine imza atmaya devam eden şirket, Balıkesir'de kuracağı tesis için de çalışmalara başladı. Tesis için gerekli olan makine, ekipman, inşaat ve benzeri işlemler için anlaşmaları gerçekleştiren Hektaş, yatırımı, 2022'nin ikinci çeyreği içinde tamamlamayı planlıyor.

– Hayvan sağlığı alanında ürün portföyünü zenginleştirmeye odaklandı

Hayvan sağlığı alanındaki çalışmalarını hızlandıran ve veteriner tıbbi ürün portföyünü zenginleştirmeye odaklanan Hektaş, üreticilere daha ulaşılabilir fiyatlarla dünya standartlarında ürünler sunmayı amaçlıyor.

Arma İlaç ile yenilikçi ve son teknolojilerle donatılmış veteriner tıbbi ürün üretim tesisinde, dört farklı üretim hattında yıllık 11 milyon kutu üretim kapasitesi ile faaliyetlerine devam eden şirket, hayvan sağlığı alanındaki zengin ürün portföyü ile hem ülkemizin kendi kendine yetme vizyonuna katkı sağlamayı hem de yurt içi ve yurt dışı pazarlarındaki payını artırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin ekolojik yapısına ve ürün çeşitliliğine uygun 350'den fazla bitki koruma, bitki besleme, tohum, hayvan sağlığı ve evcil hayvan maması ürünlerinin üretimini yapan Hektaş, köklü geçmişi ve tecrübesiyle mevcut ürün yelpazesini geliştirirken, üreticilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, insana, çevreye ve doğaya saygılı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarına uygun ürünler sunmaya devam ediyor.

TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu Başkanı Mustafa Demir, Erdek’e bağlı Narlı Mahallesi’nde yaptığı açıklamada, atık su arıtma tesislerinin çalışmalarını gözlemlemek için kente geldiklerini, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa neden olan konuları ortaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

Demir, şunları kaydetti:

“Bugün de yine komisyon üyesi arkadaşlarımızla ki tüm partilerden arkadaşlarımız var, bu kez de alanda yerel yönetimlerin yaptığı çalışmaları ve özellikle atık su arıtma tesisi çalışmalarını gözlemlemek için buradayız. Marmara Denizi’nde müsilaja neden olan etkeni ortaya çıkartmak için çabalıyoruz. Küresel ısınma ve Marmara Denizi’nin jeolojik yapısı münasebeti ile suyun devirdaim olması ve suyun sürekli değişmesi yani durgun bir suya sahip olması… Bizim için en önemlisi de Marmara Denizi’nin kirletilmemesidir. Bu çalışma ile atık su arıtma tesislerinin yeterliliğini yerinde incelemek, çok başarılı uygulamaları da gördük bu arada. Komisyon üyesi arkadaşlarla alan çalışmalarını yapıyoruz. Bugün Erdek, Marmara Adası ve Avşa Adası’nı göreceğiz, öğleden sonra Çanakkale’de olacağız. Çalışmalar kayıt altına alınıyor. Yapılan sunumları rapor haline getireceğiz.”

Demir ve beraberindeki heyet açıklamanın ardından feribotla Marmara Adası’na hareket etti.