Balkan liderleri, Ramazan Bayramı'nı kutladı

SARAYBOSNA (AA) – Balkan ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayımladıkları tebrik mesajları aracılığıyla ülkelerindeki Müslümanların bayramını kutladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, mesajında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ülkenin içinden geçtiği bu zor dönemde ihtiyaç sahiplerine, hastalara, komşularına ve hemşehrilerine yardım eden tüm Müslümanlara teşekkür etti.

Bu insanların, ramazan orucunun ve en büyük insani değerlere sahip İslam'ın gerçek anlamda temelini gösterdiklerini kaydederek, "En içten dileklerimle Ramazan Bayramınızı kutluyor, ortak vatanımız Sırbistan'da ailelerinizle birlikte sizlere daha nice sağlıklı, huzurlu ve mutlu bayramlar diliyorum." ifadesini kullandı.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski de ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramını tebrik ederek, şunları kaydetti:

"Bir ay süren ramazan orucu ile beraber tüm dualarınızın kabul olmasını diliyorum. Bu bayram, ortak çaba ve karşılıklı saygıyla bizleri bileştiren ve bize daha iyi bir gelecek sunan hayatımızdaki olumlu değerleri sürdürebileceğimizin hatırlatıcısı olsun. Bu yıl Ramazan Bayramı, insanlığın karşılaştığı en büyük tehditlerden biri olan salgının sürdüğü bir dönemde kutlanıyor. Salgın tedbirlerinin uygulanmasında bugüne kadar göstermiş olduğunuz çaba için de sizlere ayrıca teşekkür ediyorum."

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Sefik Dzaferovic ise ülkede ve bölgede yaşayan tüm Müslümanların bayramını tebrik ederek, bayram sevincinin aileler, arkadaşlar ve komşular arasında paylaşılması gerektiğini, bunun bir Bosna Hersek geleneği olduğunu bildirdi.

Konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic de yayınladığı tebrik mesajı ile tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

– Hırvatistan ve Karadağ

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic de mesajında, ülkedeki tüm Müslümanların bayramını tebrik ederek, "Hükümetimiz ile İslam Birliği arasındaki iyi ilişkiler, tarihi köklere sahiptir. Bu tarihi köklerin, ülkemizin ve toplumumuzun faydası için gerekli dini hoşgörü, karşılıklı saygı, anlayış ve iş birliğini, gelecekte de teşvik etmesini temenni ediyorum. Bayramınız mübarek olsun." ifadesini kullandı.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise İslam Birliğinin ve Karadağ Müslümanlarının ülkenin gelecek planlarının ve elde ettiği başarıların önemli bir parçası olduğunu vurgulayarak, ülkedeki tüm Müslümanların, salgın tedbirlerine özen göstererek huzur ve refah içinde bir bayram geçirmeleri temennisinde bulundu.

Başbakan Dusko Markovic de çok dinliliğin Karadağ'ın en temel değerlerinden biri olduğunun altını çizerek, "Dayanışma, karşılıklı güven ve anlayış, tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla mücadelede bizim en güçlü kozumuz oldu. Ülkemizin temel değeri olan çok dinliliği koruyarak, farklılıklarımızın aslında bizim avantajımız olduğunu gördük. En içten dileklerimle bayramınızı tebrik ediyorum." ifadelerine yer verdi.

Benzer Haber:  Avro Grubu, 240 milyar avroluk kredi paketinde uzlaştı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 81 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

Kovid-19'dan ölenlerin sayısı dünya genelinde 350 bini geçti.

Bakanlık 25 ildeki 2 belde, 17 köy, 45 mahalle ve 2 mezrada karantinanın devam ettiğini, 63 ildeki 395 yerde ise karantinanın kaldırıldığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması boyunca ihlalde bulunan 47 bin 831 kişi hakkında adli ya da idari işlem yapıldığını bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile telefonda görüştü.

Erdoğan-Tebbun görüşmesinde, Kovid-19 ile mücadele başta olmak üzere ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

  • Malezya'da iyileşen Kovid-19 vakaları 14 gün sonra taburcu edilecek - KUALA LUMPUR (AA) - Malezya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilip hastanede tedavi edilenlerin iyileştikten hemen sonra bırakılmayacağını, 14 gün sonra taburcu edileceğini açıkladı.Sağlık Bakanlığı Genel Direktörü Nur Hişam Abdullah, basın açıklamasında, bugüne kadar Kovid-19 hastalarına uygulanan protokolü değiştirmeye karar verdiklerini belirterek "Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre hastaların iyileştikten 14 gün sonra virüs bulaştırma ihtimali sıfır. Bu sebeple hastalarımızı iyileştikten sonra 2 hafta bekleteceğiz." dedi.Ramazan Bayramı sonrası ev ziyaretlerinin de ülke genelinde artabileceğine dikkati çeken Nur Hişam, taburcu edilen Kovid-19 vakalarının bu ziyaretlerde bulunması halinde virüs bulaştırma riski taşıyabileceğini ifade etti.Malezya'da toplam Kovid-19 vakası 7 bin 604 olurken, ölenlerin… Daha fazlasını oku »Malezya'da iyileşen Kovid-19 vakaları 14 gün sonra taburcu edilecek
  • Senegal Cumhurbaşkanı Sall'in Belediye Başkanı kardeşi Kovid-19'a yakalandı - - Şu ana kadar toplam 3 bin 161 Kovid-19 vakasının görüldüğü ülkede, vakalardan 37'si yaşamını yitirdi, 1565'i sağlığına kavuştu Daha fazlasını oku »Senegal Cumhurbaşkanı Sall'in Belediye Başkanı kardeşi Kovid-19'a yakalandı
Etiketler: