Bangladeş'in kurucu Cumhurbaşkanı Mujibur Rahman’ın 100. doğum günü kutlandı

İSTANBUL (AA) – Bangladeş'in kurucu Cumhurbaşkanı Bangabandhu Mujibur Rahman'ın yüzüncü doğum günü, Bangladeş'in İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Bangladeş hükümetinin "Müjib Yılı" olarak ilan ettiği Bangabandhu Mujibur Rahman'ın 100. doğum günü dünyada eş zamanlı olarak kutlanıyor.

Etkinlikte bir konuşma yapan Bangladeş'in İstanbul Başkonsolosu Dr. Muhammed Monirul İslam, 1971'deki bağımsız Bangladeş'in kuruluşunda, Bangabandhu'nun katkılarını anlattı.

Bangabandhu'nun sadece Bangladeş'in lideri olmadığını, dünyanın dört bir yanındaki ezilen, ayrımcılığa maruz kalan ve sömürülen insanlar için umut sesi olarak ortaya çıktığını ifade eden Monirul İslam, "İstanbul'da bir yıl sürecek olan kutlamalar için planlanan akademik tartışma, seminer, resim, fotoğraf sergileri ve kültürel etkinlikler düzenlenecektir. İstanbul'daki bu kutlama etkinliği sadece Bangabandhu'nun hayatı ve eserleri hakkında bilgi edinme fırsatı sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda Bangladeş-Türkiye ikili ilişkilerini ve iki ülke halkları arasındaki bağların daha da artmasına yardımcı olacaktır." diye konuştu.

Başbakan Şeyh Hasina'nin, Mujibur Rahman'ın öğretileri doğrultusunda Bangladeş'i hem sosyal hem de ekonomik olarak başarıya ulaştırdığını kaydeden Dr. Muhammed Monirul İslam şunları söyledi:

"Ülkenin ekonomik büyüme, yoksulluğun azaltılması, kadınların güçlendirilmesi ve iklim değişikliğindeki başarısı artık dünya topluluğu tarafından tanınmaktadır. Hükümet, Bangladeş'i Bangabandhu'nun hayal ettiği gibi bir 'Sonar Bangla (Altın Bengal)' haline dönüştürme yolunda ilerlemektedir. 'Vizyon 2021' ve 'Vizyon 2041' hedefleri ile yoksulluk ve açlıktan uzak ve müreffeh bir Bangladeş inşa etmek için çalışmaktadır. Bangladeş, ülkenin kısıtlı kaynaklarına rağmen, Myanmar'da zorla yerlerinden edilmiş ve çareyi kaçmakta bulan milyonlarca Arakan'lıya barınak sağlayarak insanlığın eşsiz bir örneğini oluşturdu. Bangladeş hükümeti, bu konuda devam eden destekleri için Türkiye halkına ve Türkiye hükümetine şükranlarını sunar."

17 Mart 1920'de doğan Bangabandhu Şeyh Mujibur Rahman, 1971'de Bangladeş'in dünya haritasına doğmasını sağlayan "Büyük Kurtuluş Savaşı" da dahil olmak üzere Bangladeş halkının önemli hareketlerini yönetti ve Bangladeş'in uluslararası alanda yer bulmasını sağladı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını, işlerini özveriyle yapmaya devam eden foto muhabirleri ve basın mensuplarının ne kadar zorlu şartlar altında çalıştığını bir kez daha gözler önüne serdi. Bu zorlu dönemde de Anadolu Ajansı, Istanbul Photo Awards yarışmasıyla sektöre desteğini sürdürdü.

relative;} .w3-black, .w3-hover-black:hover { color: #fff!important; background-color: #000!important;} .w3-display-left { position: absolute; top: 50%; left: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(-0%,-50%);} .w3-display-right { position: absolute; top: 50%; right: 0%; transform: translate(0%,-50%);-ms-transform: translate(0%,-50%);} .w3-btn, .w3-button {-webkit-touch-callout: none;-webkit-user-select: none; -khtml-user-select: none;-moz-user-select: none; -ms-user-select: none;user-select: none;} .w3-btn, .w3-button {border: none;display: inline-block;outline: 0;padding: 8px 16px;vertical-align: middle;overflow: hidden;text-decoration: none;color: inherit;background-color: inherit;text-align: center;cursor: pointer;white-space: nowrap;} Istanbul Photo Awards 2021 winners announced

(WARNING: Attached photo is only available for news to promote Istanbul Photo Awards contest.) Photographer Mohammed Shajahan’s “Mom Love” entitled photo was chosen “Photo of the Year 2021” in the seventh round of “Istanbul Photo Awards 2021”, Anadolu Agency’s international news photography contest. In the “Single News” category, Shajahan’s “Mom Love” entitled photo, shot in Bangladesh, got 1st Prize. ( Mohammed Shajahan – Anadolu Agency )

Yedinci yılında 12 bin fotoğrafçının kayıt olduğu global bir platform olmakla kalitesini gösteren Istanbul Photo Awards’ın kazananları, fotoğraf dünyasının prestijli isimlerinden oluşan uluslararası jüri tarafından belirlendi.

2021 Yılın Fotoğrafı ödülünü, dünyanın farklı yerlerinden gönderilen 15 bine yakın fotoğraf arasından seçilen, Bangladeşli fotoğrafçı Mohammed Shajahan’ın “Anne Sevgisi” eseri kazandı.

Yuri Cortez, El Saldavor’daki Quezaltepeque Hapishanesi’ndeki mahkumları fotoğraflayarak ikinciliğe hak kazandı

Tekil haber kategorisinde ise AFP Foto Muhabiri Yuri Cortez, El Saldavor’daki Quezaltepeque Hapishanesinde mahkumları objektifine yansıttığı eseriyle ikinciliğe hak kazandı.

Yunanistan’da yerleştirildikleri kamptan kaçan mültecilerin yaşadığı zorlukları yansıtan fotoğrafıyla üçüncülüğü de AP Foto Muhabiri Petros Giannakouris elde etti.

Cortez ve Giannakouris’un fotoğrafları, dünya genelinde farklı gündemlerin olduğunu da gösterdi.

Yunanistan’da yerleştirildikleri kamptan kaçan mültecilerin yaşadığı zorlukları yansıtan fotoğrafıyla Petros Giannakouris üçüncülüğü elde etti

Bu sene de farklı ülkelerden yüzlerce kişinin başvurduğu yarışmanın 2021 jüri üyelerine dair bilgilere ve geçmiş yıllara ait ödüllü fotoğraflara “http://istanbulphotoawards.com” web sitesinden ulaşılabiliyor.

Jüride, Reuters Foto Muhabiri Goran Tomasevic, NOOR Ajansı üyesi Foto Muhabiri Yuri Kozyrev, Görsel Anlatıcı Marion Mertens, eski AFP Fotoğraf Dağıtım ve İş Geliştirme Direktörü Michel Scotto, Yazar ve Foto Muhabiri Deborah Copaken, Getty Images Spor Baş Foto Muhabiri Cameron Spencer, Foto Muhabiri Ahmet Sel, AA Görsel Haberler Yayın Yönetmeni Hasan Öymez ve AA Fotoğraf Editörü Fırat Yurdakul yer aldı.

Jüri üyeleri, salgın nedeniyle yarışma için AA Bilgi Teknolojileri ekibi tarafından özel hazırlanan platform üzerinden kazananları belirledi.

“Yarışmayı her yıl daha ileri noktaya taşıyarak ana tanıklık yapan haber fotoğrafçılığını destekliyoruz”

Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serdar Karagöz, yarışmaya ilişkin yaptığı değerlendirmede, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınının, işlerini özveriyle yapmaya devam eden foto muhabirleri ve basın mensuplarının ne kadar zorlu şartlar altında çalıştığını bir kez daha gözler önüne serdiğini vurguladı.

Karagöz, “Bu zorlu dönemde, Anadolu Ajansı olarak biz de Istanbul Photo Awards yarışmamızla sektöre desteğimizi var gücümüzle sürdürüyoruz. Yarışmayı her yıl daha ileri bir noktaya taşıyarak ana tanıklık yapan haber fotoğrafçılığını destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yarışmada dünyanın farklı yerlerinden 15 bine yakın fotoğrafın yarıştığına işaret eden Karagöz, “Yarışmaya bu yıl 96 farklı uyruktan 1206 fotoğrafçı, toplam 14 bin 740 fotoğrafla katıldı. Bu, katılımcı ülke ve foto muhabiri sayısı açısından rekorumuz oldu.” bilgisini paylaştı.

AA Genel Müdürü Karagöz, gönderilen fotoğrafların kalitesinin her yıl daha da arttığını ve jüri üyelerinin seçim yapmakta hayli zorlandığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yarışmamızın yedinci yılında 12 bin fotoğrafçının kayıt olduğu global bir platform haline gelmesi, Istanbul Photo Awards’ın kalitesini gösterir nitelikte. Fotoğraf dünyasının prestijli isimlerinden oluşan uluslararası jürimiz, kazananları, pandemi sebebiyle yarışma için özel hazırladığımız platform üzerinden belirledi. Tecrübeleriyle yarışmaya sağladıkları katkıdan dolayı hepsine teşekkür ediyorum.”

ANKARA (AA) – Bangladeş’te Arakanlı Müslüman mültecilerin yaşadığı kamptaki yangında zarar gören Türk sahra hastanesinin tekrar hizmete girmesi için hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan askeri kargo uçağı Ankara’dan havalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Sağlık Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeye yardım ulaştırabilmek için çalışma başlattı.

Bu kapsamda sağlık malzemeleri ile yangında zarar gören Türk sahra hastanesinin tekrar hizmete girmesi için hazırlanan “ağır iklim tipi sahra hastanesi”, Etimesgut Askeri Havaalanında A 400M tipi askeri kargo uçağına yüklendi.

Tıbbi malzeme, çadır, 50 yataklı hastane donanımı ve yardım malzemeleri taşıyan uçak, Sağlık Bakanlığından 13 personelle Etimesgut Askeri Havaalanından Bangladeş’e hareket etti.

Yardım malzemeleriyle AFAD, TOKİ ve Sağlık Bakanlığında görevli 22 personeli taşıyan bir başka yardım uçağı 27 Mart’ta Bangladeş’e hareket etmişti.