Barış Manço hayranlığını, Manço'nun klasik otomobilinde yaşatıyor

İZMİR(AA) – İzmir’de yaşayan Murat Demirel, 22 yıl önce vefat eden sanatçı Barış Manço’ya olan sevgisini, bir dönem Manço’nun da kullandığı klasik otomobilde yaşatıyor.

Anadolu rock ve pop müziğin usta ismi, şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programcısı Manço’nun bir dönem kullandığı 1963 model otomobilini satın alan iş adamı Demirel, 4 şehirde, 15 aylık çalışmayla otomobili eski görkemine kavuşturdu.

Demirel, özel garajında korumaya aldığı otomobilin bakımına da özen gösteriyor. Otomobile gözü gibi bakan Demirel, aracın Manço’nun hatıralarının yaşatılması açısından önem taşıdığına inanıyor.

Klasik otomobil merakı 6 yıl önce başladı

Demirel, 6 yıl önce 1955 model bir otomobili satın alarak restore ettirdi. Daha sonra 5 farklı model ve marka klasik otomobil daha satın alan Demirel, 6 araçlık klasik otomobil koleksiyonu oluşturdu. İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Mordoğan Mahallesi’ne yerleşen Demirel, araçlarını burada onlar için hazırlattığı garajına getirdi.

Klasik otomobillerini sık sık ziyaret ederek bakımını yapan Demirel, bir arkadaşının Manço’nun bir dönem kullandığı otomobilin satıldığını haber vermesi üzerine onu koleksiyonuna dahil etmek için girişimlerde bulundu.

Kısa sürede aracına kavuşan Demirel, İzmir, Aydın, Manisa ve Ankara’da 15 ay sürecek restorasyon çalışmasını başlattı. Demirel, bazı orijinal parçaları ABD’den getirtti, piyasada artık bulunmayan parçaları ise iş yerinde imal etti.

“Bu otomobil Manço’nun dendiği zaman yüzlerdeki tebessüm artıyor”

Demirel, AA muhabirine, Barış Manço’nun aracının satıldığını duyunca büyük bir heyecan yaşadığını belirterek, 22 yıl önce vefat eden sanatçıya hayranlığını, klasik otomobil ilgisiyle buluşturmaya karar verdiğini anlattı.

Manço’nun kullandığı Cadillac marka otomobilin konforlu ve lüks olduğunu ancak restorasyonunun da bir o kadar zor olduğunu ifade eden Demirel, “Ben yeni bir araç almayı düşünmüyordum ama aracı satan ağabeyimiz ‘Barış Manço’nun eski aracı’ deyince hiç bakmadan aldım.” dedi.

Demirel, Türkiye’de restorasyon yapan iyi usta bulmanın zor olduğunu kaydederek, “Ustalarımızın da Barış Manço’nun arabası olmasından dolayı çok özen gösterdiklerini, diğer topladıkları araçlarla kıyaslamayıp buna daha çok zaman ayırdıklarını biliyorum. Bunun sonucunda böyle bir araç ortaya çıktı. ‘Bu otomobil Barış Manço’nun’ dendiği zaman yüzlerdeki tebessüm artıyor. Bu araç hem bizim için hem de Türk halkı için çok değerli. Barış Manço’yu bu zamana kadar sevmeyeni, dinlemeyeni hiç duymadım ve görmedim.” ifadelerini kullandı.

Hayranı olduğu Manço’nun bir dönemin çocukları ve gençleri için idol olduğunu vurgulayan Demirel, onun eserlerini hala büyük beğeniyle dinlendiğini vurguladı.

Demirel, böyle değerli bir sanatçının aracına sahip olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Bizde olması, bizim saklayıp muhafaza etmemiz son derece mutluluk verici. Barış Manço’nun ailesi görmek istediği zaman bu araç benim değil onların, asıl mülk sahibi onlar. Biz emanetçiyiz. Ömrümüz yettiği kadar bu araca değer vereceğiz ve saklayacağız.” diye konuştu.

Araçlarının hepsini çok sevdiğini fakat Manço’nun aracının kendisi için ayrı bir önemi olduğunu aktaran Demirel, sözlerini şöyle tamamladı:

“7 aracın içinde gözüm gibi baktığım tek aracım diyebilirim. Ailemin de arkadaşlarımın da bu anlamda görüşlerinin ve düşüncelerinin olduğunu biliyorum. Satmak kelimesini duymak istemiyorum. Her şeyimi satarım en son onu satarım diye düşünüyorum.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İZMİR (AA) – Ekvator Enerji, Medicana International İzmir Hastanesiyle imzaladığı iş birliği protokolü sayesinde müşterilerine Medicana Sağlık Grubu’nun Türkiye’deki tüm hastanelerinden avantajlı fiyatlarla yararlanabilme imkanı tanıyacak.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirdiği marka iş birlikleri ve özel kampanyalar ile müşterilerine birçok alanda avantaj sunan Ekvator Enerji, özel sağlık sektöründe çeyrek asrı aşan deneyim ve bilgi birikimiyle uluslararası standartlarda sağlık hizmeti sunan Medicana Hastaneleriyle iş birliği yaptı.

Ekvator Enerji müşterileri, tanımlanacak Medicana Premium Medicard'la Medicana Sağlık Grubu’nun Türkiye’deki tüm hastanelerinde, özel hasta danışmanlığı, randevu önceliği, 1 yıl kart kullanımı sonrası ücretsiz mini check-up, otopark hizmetinden ücretsiz yararlanma, oda önceliği, dergi ve bülten aboneliği ile kurum bünyesinde gerçekleştirilen laboratuvar ve radyoloji işlemleri ile ilave ücretler ve özel hizmetlerden avantajlı fiyatlarla yararlanma hakkı elde ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ekvator Enerji Genel Müdürü Yaşar Baydaş, gerçekleştirilen marka iş birlikleri ve kampanyalarla müşterilerinin yanında yer almaya özen gösterdiklerini ifade ederek, “Müşterilerimizin işletme maliyetlerinde tasarruf sağlamalarını ne kadar önemsiyorsak, yaşam kalitelerinin artması ve sağlık hizmetinden avantajlı fiyatlarla yararlanabilmelerine olanak sağlamayı da o denli önemsiyoruz. Sağlık gibi önemli bir konuda Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından Medicana Sağlık Grubu ile yaptığımız bu iş birliğini çok değerli buluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İZMİR (AA) – İzmir'in Dikili ve Beydağ ilçelerinde doğal gaz için ilk kazma vuruldu.

İzmir Doğalgaz Dağıtım AŞ'den yapılan açıklamaya göre, lisans sınırları içerisinde bulunan 26 ilçede doğal gazın dağıtım ve işletme faaliyetlerini sürdüren şirket, Dikili ve Beydağ ile birlikte bu sayıyı 28'e çıkaracak.

Dikili'nin Gazipaşa Mahallesinde gerçekleştirilecek altyapı çalışmaları kapsamında 1 bölge regülatörü, 161 metre çelik hat, 12 bin 924 metre polietilen ana hat ve 4 bin 750 metre servis hattı imalatı yapılacak. Gerçekleşecek yatırımlarla yaklaşık 3 bin 500 potansiyel haneye ulaşılacak.

Beydağ'da ise Atatürk ve Cumhuriyet mahallelerinde bir bölge regülatörüyle birlikte 437 metre çelik hat, 3 bin 396 metre polietilen ana hat ve 2 bin 58 metre servis hattı imalatı gerçekleştirilerek, yaklaşık 744 potansiyel haneye ulaşılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Doğalgaz Genel Müdürü Ahmet Yetik, her iki bölgeyi de kısa sürede projelendirerek yapım çalışmalarını başlattıklarını ve iki ayda çalışmaları tamamlayarak gaz arzını sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

Pazarlama ekiplerinin Dikili ve Beydağ'da hane hane dolaşarak vatandaşlara bundan sonraki süreçte neler yapmaları gerektiğini anlatacaklarını bildiren Yetik, "Abonelik ve tesisat dönüşüm işlemlerini tamamlayan sakinlerimiz ağustos ayı itibarıyla doğal gazı sıcak su, mutfak ve ısınma amaçlı olarak birlikte ya da ayrı ayrı kullanabilecekler." ifadelerini kullandı.

Yetik, tesisat dönüşüm işlemleri konusunda uyarıda bulunarak, şunları kaydetti:

"Doğalgaz iç tesisat dönüşüm işlemleri can ve mal güvenliği açısından mevcut yönetmeliklere uygun olarak, mühendislerin kontrolünde hazırlanan projeye göre uygun malzemelerle yapılmalı. Yetkili firma listesine kurumumuzun web sitesinden ulaşılabilir. Yetkisiz firmalara yaptırılan doğal gaz iç tesisatları kaçak imalat olarak kabul edilerek, gaz arzı sağlanmayacaktır."