Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu Sevakin Adası’nda

SEVAKİN ADASI/HARTUM

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ada’daki Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu tamamlanan Hanefi ve Şafii camilerini gezdi.

Yetkililerden bilgi alan Çavuşoğlu, Şafii Camisi minaresinden Ada’yı inceledi.

TİKA tarafından restorasyon çalışmaları devam eden Gümrük ve Muhafaza binalarını da gezen Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Sevakin Adası‘nı yeniden tarihi cazibeye kavuşturmak istediğini söyledi.

Ada’nın turizm cenneti olması için ne gerekiyorsa yapılacağına dikkati çeken Çavuşoğlu, “Burada Sudanlı kardeşlerimize de düşen bir sorumluluk var. Bu kıyı şeridinin altyapısını güzelleştirmek için makro bir plan çalışmalıyız. İnşallah burası sadece Port Sudan için değil Sudan’ın tümü için çok farklı bir manaya kavuşacak.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin gittiği her yere dostluk götürdüğünü ifade ederek, şunları söyledi:

“Türkiye gittiği yere kan ve gözyaşı götürmez. Türkiye dostluk ve kardeşlik götürür. Bu medeniyet anlayışı geçmişte Sevakin’i ihya etmiştir. Daha sonra yapılan tahribatların akabinde bugün bize düşen ecdadımızın ihya ve inşa yolunda ilerlemektir. İnsanlığa fayda sağlamamız ancak böyle mümkün olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sudan ziyareti esnasında Kızıldeniz kıyısındaki Sevakin Adası konusunda Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El-Beşir ile mutabakata vardığını hatırlatan Çavuşoğlu, Ada’nın ihyası için hep birlikte çalışılması gerektiğini vurguladı.

Afrika’nın Kızıldeniz’e açılan kapısı olan Ada’nın hac ve umre yolcuğu için de önemli bir kapı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Afrika’ya açılan bu kapının kapanmasına gönlümüz razı değildir. Geçmişinde taşıdığı kültürel izleri silmek için Ada’yı tahrip eden sömürgeci anlayış kesinlikle kabul edilemez. Ada’ya verilen tahribatı gidermek boynumuzun borcudur. Bu kapının açık olması sadece Sudanlıların, sadece Afrikalıların değil tüm insanlığın hayrınadır.” ifadelerini kullandı.

“Sevakin’deki limanın 3 bin yıl geçmişi var”

Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdulkadir de konuşmasında, Sevakin Adası’ndaki limanın tarihi yapısına dikkat çekerek, 3 bin yıllık geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Abdulkadir, Ada’ya 60 kilometre uzaklıkta bir mercan adası bulunduğunu anımsatarak, “Kızıldeniz eyaleti 750 kilometre sahile sahiptir. Güzelliklerle dolu bu bölgemize Türk Hava Yollarının da gelmesini istiyoruz.” diye konuştu.