Başkentte, bayram öncesi alışveriş yoğunluğu yaşandı

ANKARA (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için Ramazan Bayramı'nda 23-24-25-26 Mayıs'ta uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde Ankara'nın merkez noktalarında alışveriş ve trafik yoğunluğu yaşandı.

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge kapsamında, bugün saat 00.00'da başlayacak sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar, ihtiyaçlarını karşılamak üzere alışveriş yaptı.

Başkentin merkezi noktalarından Ulus'ta çok sayıda kişinin alışveriş yaptığı gözlenirken, bazı bölgelerde de zaman zaman trafik yoğunluğu oluştu.

– 15-20 yaş arası gençler de dışarıdaydı

Sokağa çıkma kısıtlaması 11.00-15.00 saatlerinde kaldırılan 15-20 yaş grubundakiler de cadde ve parklarda vakit geçirdi, bazıları ise aileleriyle alışveriş yaptı. Gençlerin yoğun olarak alışveriş yaptığı Kızılay, Tunalı Hilmi Caddesi ve AVM'lerde hareketlilik oluştu.

Yer yer sosyal mesafeye dikkat edilmezken, dışarıdaki vatandaşların çoğunluğunun maske kullandığı gözlendi.

– Semt pazarlarında yoğunluk

Bazı vatandaşlar ise bu gece başlayacak Ramazan Bayramı'nı da kapsayan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi marketlerde alışveriş yaptı.

Ulus hali, Mamak Şehitlik Pazarı ve diğer semt pazarlarında, mutfak alışverişi için dışarı çıkan vatandaşların yoğunluğu dikkati çekti. Ulus hali girişinde polis ekipleri vatandaşların ateşini ölçtü.

Vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde alışverişlerini tamamlamaya çalışırken, kalabalık yerlerde zabıta ve polis ekipleri denetim yaptı. Ekipler, iş yerleri önlerinde bekleyen vatandaşlara sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu.

İspanya'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 1 kişi öldü.

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 412 artışla 37 bin 460'a yükseldi.

MSB: "TSK ve MİT'in koordineli çalışması sonucu, Irak'ın kuzeyindeki Asos bölgesinde PKK'lı 5 terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

Bakan Varank: "Türkiye, atacağı adımlarla yeni normalin kurallarını belirleyen ülkelerden biri olabilir."

Bakan Varank: "Ekonomik konjonktür toparlanmaya başladı. Tüketici ve reel sektör güven endeksleri yukarı yönlü hareket ediyor."

  • Haiti Emniyet Genel Müdürü Rameau'nun Kovid-19 testi pozitif çıktı - ANKARA (AA) - Karayipler'de ada ülkesi olan Haiti'nin Emniyet Genel Müdürü Normil Rameau'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin pozitif çıktığı bildirildi.Press Latina'daki habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Rameau'nun ve bazı üst düzey polis memurlarının Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. Aynı yetkili, Rameau'nun evinde karantinada olduğunu ifade etti.Nüfusu 10 milyonu aşan Haiti'de şu ana kadar 1174 kişide Kovid-19 görülürken, virüsten 33 kişi yaşamını yitirdi.Ülkede 20 Mart'ta ilk Kovid-19 vakalarının görülmesi ile 20.00-05.00 saatlerinde uygulanmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, eğitime ara verilmiş ve 10'dan fazla kişinin katıldığı etkinlikler iptal edilmişti. Daha fazlasını oku »Haiti Emniyet Genel Müdürü Rameau'nun Kovid-19 testi pozitif çıktı
  • İspanya'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 1 kişi öldü. - Daha fazlasını oku »İspanya'da Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 1 kişi öldü.
Etiketler: