Batı Karadeniz'de tezgahlar kültür balığına kaldı

DÜZCE (AA) – Batı Karadeniz'in en önemli limanlarından Akçakoca'da sezon kapanarak kıyı balıkçılığının başlamasıyla kültür balığı tezgahlardaki yerini aldı.

Palamutta hayal kırıklığı yaşayan, hamsi, istavrit mezgit ve diğer türlerde iyi bir sezon geçiren balıkçılar, sezonun 15 Nisan'da kapanmasıyla teknelerini limana çekerek bakıma aldı.

Küçük tekneler ve takaların kıyı balıkçılığına başladığı bölgede bu yıl tekir, uskumru, lüfer, çingene palamutu gibi balıklar nadir avlanıyor.

Kıyı balıkçılığının verimli olmaması nedeniyle balık fiyatları yükselirken, tezgahları da kültür balıkları süslemeye başladı.

– "Bu dönemde tezgahlarda deniz balığı bulmak çok zor"

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geride kalan sezonun ne çok iyi ne de çok kötü geçtiğini söyledi.

Şu anda teknelerin bakıma alındığını, kıyı balıkçılığının devam ettiğini anlatan Karakaş, "Yeterli derecede balık olmaması nedeniyle balıkçılarımız denize açılmıyor. Bu nedenle tezgahları kültür balıkları süslüyor. Kıyı balıkçılarımız avlanma yapsa bile az miktarda olacaktır." diye konuştu.

Tezgahlarda bulunan çoğu balığının kültür balığı olduğunu aktaran Karakaş, "Tezgahlarda şu an alabalık, çupra, somon, levrek ve taş balığı var. Bu balık türleri kültür balığı olduğu için diğer türlerin fiyatları biraz pahalı. Bu dönemde tezgahlarda deniz balığı bulmak çok zordur." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DÜZCE (AA) – Bölgede iki gündür aralıklarla devam eden sağanak, su taşkınlarına neden oldu.

İlçenin Ayazlı Mahallesi’nde denizle birleşen derenin taşması sonucu cadde ve sokakları su bastı. Mahallede bulunan bir çok evin zemin katı suyla doldu. Öte yandan denizle birleşen Çivi Deresi’nde de sağanak sonucu taşkın oluştu.

Akçakoca Belediyesi İtfaiye ve Fen İşleri ekipleri, taşkının yaşandığı bölgede iş makinaları ile açma çalışmaları yürütüyor.

Evlerini su basan vatandaşlar ise ellerindeki kovalarla evlerindeki suyu tahliye etmeye çalışıyor.

Meteoroloji yetkilileri, bölgede sağanağın devam edeceği ve vatandaşların tedbirli olması gerektiği uyarısında bulundu.

ANKARA (AA) – AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, DSİ yönetimindeki baraj ve göletler balıkçılık faaliyetlerinde de kullanılıyor.

Rezervuarlardaki su ürünleri faaliyetleri kapsamında, ticari avcılık, ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği, göletlerde yetiştiricilik, amatör avcılık ile baraj göllerinin uygun balık türleriyle balıklandırılması yönünde çalışmalar sürdürülüyor. Su ürünleri çalışmaları kapsamında rezervuarların fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri belirleniyor. Bu amaçla 2020 yılında su tutma süresini tamamlamış bir baraj gölünde limnolojik etüt (iç su ekosisteminin incelenmesi) çalışmaları gerçekleştirildi.

Yürütülen faaliyetler kapsamında, geçen yıl, İzmir-Ürkmez, Bolu-Gölköy, Elazığ-Keban, Edirne-İpsala, Şanlıurfa-Atatürk Barajı olmak üzere toplam 5 su ürünleri istasyonunda üretilen 17 milyon pullu sazan, 4 milyon şabutla baraj gölleri balıklandırıldı.

Baraj göllerinde kafeslerde balık yetiştiriciliği projelerine ilişkin çalışmalar da yapılarak bugüne kadar 146 baraj gölü üretime açıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya geçirilen 537 projenin toplam üretim kapasitesi yılda yaklaşık 167 bin ton oldu. Ayrıca baraj göllerinde yarı kontrollü üretim yapılabilmesine de imkan sağlanırken, bugüne kadar 11 rezervuara ilişkin DSİ’nin “uygun” görüşü verildi.

Balıkçılıkta göletlerden de yararlanılıyor

Göletlerin projeye dayalı su ürünleri yetiştiriciliğine açılması çalışmalarına ilişkin bugüne kadar uygun görülen 142 gölette yetiştiricilik uygulama esasları belirlendi. Uygulamaya geçirilen 56 projenin toplam üretim kapasitesi yılda yaklaşık 1585 ton oldu.

Avlanabilir stok tespiti ve değerlendirme çalışmaları 2020 yılında 2 baraj gölünde tamamlandı. Bugüne kadar ticari avcılığa açılan 188 baraj gölünden geçen yıl çeşitli türde toplam 13 bin 500 ton su ürünü üretildi.

Öte yandan, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünce yürütülen “Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi” kapsamında da 2020 yılında üretimi gerçekleştirilen 6 milyon 691 bin sazan, 15 bin granyöz, 20 bin çipura, 65 bin levrek, 1000 lahoz ve 420 bin siraz yavrusu sulara bırakıldı.