Batman'dan İdlib'e 5 tır insani yardım malzemesi gönderildi

BATMAN (AA) – Batman Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Şubesi, "Bir Aradayız, İdlib'in Yanındayız" kampanyası kapsamında Suriye'nin İdlib kentindeki ihtiyaç sahiplerine 5 tır yardım malzemesi gönderdi.

Hayırseverlerin katkılarıyla hazırlanan, çeşitli gıda ve giyim malzemelerinin yer aldığı tırlar, benzin istasyonu önünden dualar eşliğinde uğurlandı.

Vali Hulusi Şahin, Suriye'de acı ve çilenin bitmediğini, 4 milyona yakın Suriyelinin 7 yıldır Türkiye'de misafir edildiğini söyledi.

Suriye nüfusunun yüzde 60'ının ülkesinin dışına kaçmak zorunda kaldığını kaydeden Şahin, bunun son safhasının da İdlib'de cereyan ettiğini, yüz binlerce kişinin rejimin bombardımanından kaçmak için yollara döküldüğünü ve Türkiye sınırına doğru hareket ettiğini belirtti.

Şahin, şöyle konuştu:

"Yine, Türkiye halkı onlara kucak açtı. Batman olarak üzerimize düşeni yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz. Daha önce de sivil toplum kuruluşlarımızın ve siyasi partilerimizin destekleri olmuştu. Batman'ın İdlib'e desteği devam edecek. Mağdur ve mazlumun yanındayız. Bu insanlık görevidir. Medeniyetin gereğidir. Biz büyük bir medeniyetin evlatlarıyız. Bize düşeni ve bize yakışanı yapmaya devam edeceğiz. Dünyadaki tüm acılar dinsin."

İl Müftüsü Turgut Erhan ise "Kampanya çerçevesinde nakdi 127 bin lirayı da İdlib'deki kardeşlerimize gönderiyoruz." diye konuştu.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Burhanettin Ceylan da kampanyaya destek veren vatandaşlara teşekkür etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) gönüllüsü olarak Kırgızistan’da bulunan Melikşah Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllülük ve ülke izlenimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Her yıl ramazan ayı dolayısıyla ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımında bulunan Türkiye Diyanet Vakfının gönüllüsü olan Özen, Kırgızistan’ın Bişkek ve Oş kentlerinde ihtiyaç sahibi ailelerine gıda kolileri dağıttı.

Ülkenin tarihi ve manevi değerleri barındıran mekanlarını da gezen Özen, Kırgızların ilgi gösterdiği geleneksel oyunları izledi ve yeni tanıştığı insanların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Özen, TDV ile, “Diriliş Ertuğrul” ve “Kuruluş Osman” dizisindeki “Abdurrahman Gazi’yi” canlandıran oyuncu Celal Al’ın vesilesiyle tanıştığını belirtti.

Oyuncu, TDV’nin yardımların her kuruşunu ihtiyaç sahibi fakir fukaraya, yetim ve öksüze ulaştırdığını ifade etti.

Gönüllülüğün önemine değinen Özen, “Bu gönüllülük öyle bir şey ki, bir kere sahada olmak, dindaşlarımızla ve soydaşlarımızla beraber olmak o kadar müthiş bir zevk ki ve o kadar büyük bir maneviyat ki, hiçbir kelime onu anlatmaya etmez. Gönüllülük olmasın da ne olsun!” diye konuştu.

Yardımları gönderenlere teşekkür eden Özen, TDV’nin her türlü yardım projesine her zaman destek olmaya hazır olduğunu vurguladı.

“Türklüğün çıktığı Orta Asya’daki Tanrı dağları eteklerinde olmak bir başka duygudur”

TDV gönüllüsü olarak ramazan ayında Kırgızistan’a geldiğini, burada hiç yabancılık çekmediğini, kendilerinin çok güzel ağırlandığını ve ülkedekilerin kendilerini kucaklayıp bağırlarına bastıklarını anlatan Özen, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ata yurdu Kırgızistan’a geldiğimiz zaman ister istemez dizi setindeki anılar canlandı. Burada olmak, buradaki maneviyatı yaşamak, oksijeni solumak ve Türklüğün çıktığı Orta Asya’daki Tanrı dağları eteklerinde olmak bir başka duygudur. Burada olmak bence bir ayrıcalıktır.”

Özen, oyunculuğa babasının nasihatı ile atıldı

Özen, 15 yıldır profesyonel oyunculuk yaptığını aktararak, eğitimci ve bilge adam olarak nitelendirdiği babasının nasihati ile oyunculuğa adım attığını söyledi.

Rahmetli babasının “kendini sevdiren bir kişiliğin var, bazı kesimlere bazı şeyleri duyuracak bir kapasitedesin” söylemlerini dikkate alan Özen, tecrübe edinebilmek amacı ile oyunculuğa figüranlık yaparak başladığını anlattı.

Özen, tarih konulu dizilerde rol almayı ilk tercih olarak gördüğünü belirterek, “Niyetimiz, mevcut ve gelecek nesillere örnek olacak şekilde aktörlük çizgisinde ilerlemek.” dedi.

Türk dizi karakterlerinin, Türk dünyasında ve dünyadaki gençlerin üzerinde bıraktığı etkiye dikkati çeken Özen, şu ifadeleri kullandı:

“Önceden Örümcek Adam, Superman, Spider Man var iken, şimdi ise çocuklar, ‘ben Ertuğrul’um, ben Turgut’um, ben Bamsı’yım, ben Abdurrahman’ım, ben Dumrul’um, ben Günkut’um’ diyor. Böyle söylemleri duyduğum ve gördüğüm zaman çok mutlu ve bahtiyar oluyorum. Böylece, Türk tarihini, Türk kahramanlarını evvela kendi soydaşlarımıza ve daha sonra tüm dünyaya tanıtmış oluyoruz ki, bunlar hayali kahraman değil, hepsi destan yazmış, babayiğit ve aslan gibi yiğitlerdir. Onları canlandırmak, onları oynamak bizim için çok büyük şereftir.”

Malezya İslam Teşekkülü Danışma Kurulunun (MAPIM) ortaklığında Malezya’nın 4 ayrı kentinde gerçekleşen etkinlikte, zor durumdaki Arakanlı Müslüman mültecilere bir ay yetecek temel gıdaların yer aldığı koliler dağıtıldı.

Sıkı Kovid-19 tedbirleri altında gerçekleşen yardım etkinliklerinde sosyal mesafenin korunması için koli dağıtımları, tek seferde 30 ihtiyaç sahibinin katılımıyla gerçekleşti.

Kajang şehrinde 130 koli dağıtımı yapılırken, Sri Kembangan’da 120, Kuala Kedah’da 100 ve Sungai Petani’de 250 koli dağıtıldı.

Kajang’daki dağıtım etkinliğini organize eden MAPIM çalışanı Ilham Azmi, Malezya genelinde 600 koli dağıtıldığını kaydederek, “Türkiye Diyanet Vakfı ile iş birliğimiz kapsamında her sene gerçekleştirdiğimiz yardım etkinliklerinde bu sene de Arakanlı mültecilerin ramazan ihtiyaçlarını giderdik.” dedi.

Ilham, Türkiye’den gelen bağışlar sayesinde ihtiyaç sahiplerinin yüzünün güldüğünü belirterek “Bütün Türk halkının ramazanını tebrik ediyor ve yardım eden herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. 2013’ten bu yana iş birliğimizin sürdüğü TDV ile ilerleyen yıllarda beraber nice faaliyetler yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Merve Safa Kavakcı da “11 ayın sultanı ve dayanışma ayı ramazanda Türkiye’nin şefkat ve merhamet elleri dünyanın dört bir yanına ulaşıyor. Bugün de ülkemizden binlerce kilometre öteye, Malezya’ya uzandı.” açıklamasında bulundu.

Büyükelçi Kavakcı, TDV ve MAPIM iş birliğinde yapılan yardımdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Büyükelçilik olarak bu yardım etkinliğinde bulunduk, ülkemize ve milletimize Malezya’da edilen hayır dualarına, gösterilen teveccühe ve muhabbete bir kez daha tanıklık etmekten memnuniyet duyduk.” diye konuştu.