BEDAŞ'ın desteklediği Enerjinin Yıldızları Projesi'ne İstanbul'da 22 öğrenci daha katıldı

ANKARA (AA) – Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) desteğiyle Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde oluşturulan Yüksek Gerilim Dalı bölümüne bu yıl 22 öğrenci dahil oldu.

BEDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2018-2021 yıllarında Enerjinin Yıldızları Projesi'ne katılarak Yüksek Gerilim Dalı bölümünde eğitim alan öğrenci sayısı İstanbul'da 89'a ulaştı.

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretmek ve Türkiye'de istihdama katkı sunmak hedefiyle 2018'de başlatılan Enerjinin Yıldızları Projesi'nin eğitimlerinden biri olan Yüksek Gerilim Dalı bölümünü bu yıl İstanbul Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde okuyan 22 öğrenci tercih etti.

Yüksek Gerilim Dalı Laboratuvarı'nda uygulamalı eğitimin yanı sıra BEDAŞ'ta görev yapan uzmanlar tarafından hazırlanan ve artık müfredatta da yer alan Elektrik Piyasası Ders Kitabı yıl boyunca işleniyor. Bu dalı tercih edenler elektrik piyasası dersi başta olmak üzere şebeke bakımı, malzeme eğitimi, havai hat uygulama, iş sağlığı ve güvenliği, aydınlatma, kayıp kaçak, müşteri operasyonları, sayaç ve ölçü eğitimi gibi konuları hem teorik hem de uygulamalı olarak öğrenme fırsatına sahip oluyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, gelecekteki meslektaşlarının uygulamalı eğitim alabilmeleri için İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Yüksek Gerilim Laboratuvarı'nı kurduklarını belirterek, "Bu dalda eğitim alan öğrencilerimize burs ve staj imkanı sunarken iş hayatına ilk adımı atmaları konusunda da destek veriyoruz. Yüksek Gerilim Dalı'nın ilk açıldığı yıl bu bölümü tercih eden 12 öğrencimizin 12'si de mezun olur olmaz BEDAŞ'ta aramıza katıldı. Yine geçen yıl mezun olan 10 arkadaşımız BEDAŞ'ta işe başladı." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Cengiz ve Koloğlu Holding'in elektrik sektöründe yer alan şirketleri tarafından 4 ayda bir yayımlanan "kW" ve "CK Enerji" dergilerinin yeni sayıları çıktı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Cengiz ve Koloğlu Holding'in elektrik sektöründe yer alan şirketlerinin 2017'den bu yana düzenli olarak yayımladığı kurumsal dergilerin son sayısında, kW Dergisi'nde, 2021-2025 yıllarını kapsayan elektrikte "Yeni Uygulama Dönemi"nde yapılacak yatırımlar, CK Enerji Dergisi'nde ise "Yenilenebilir Enerji" kapağa taşındı.

Bu kapsamda, CK Enerji Dergisi'nde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde öne çıkan "Yeşil Enerji" konusu detaylı olarak işlendi.

Dergide, CK Enerji Boğaziçi Elektrik, CK Enerji Akdeniz Elektrik ve CK Enerji Çamlıbel Elektrik'te bu alanda görev yapan uzmanların görüşlerinin yanı sıra son dönemde çok sık gündeme gelen "Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası (I-REC) nedir, nasıl alınır, kimler neden bu sertifikayı tercih eder" tespitlerine de yer verildi.

kW adlı dergide ise yeni uygulama dönemi ele alınarak Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım AŞ (AEDAŞ) ve Çamlıbel Elektrik Dağıtım AŞ (ÇEDAŞ) uzmanlarının bu dönemdeki yatırım öncelikleri anlatıldı.

Dergideki açıklamalara göre, Türkiye genelinde 2021-2025 yılları arasında yapılacak toplam 66,7 milyar lira yatırımın, 9,4 milyar liralık kısmı BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ tarafından üstlenilecek.

ANKARA (AA) – Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına çözüm üretebilmek adına Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ) öncülüğünde başlatılan "Enerjinin Yıldızları" projesi kapsamında Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yüksek Gerilim bölümünde eğitim alan öğrencilerin stajları devam ediyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararı doğrultusunda İstanbul Bayrampaşa’da İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde BEDAŞ desteği ile oluşturulan Yüksek Gerilim Dalı bölümünde de yüz yüze ve uzaktan eğitim şartları yeniden belirlendi.

‘Enerjinin Yıldızları’ projesi kapsamında yüksek gerilim dalını tercih eden 23 öğrenci yeniden uzaktan eğitime geçerken 12’nci sınıflarda eğitim gören toplam 32 öğrenci haftada iki gün meslek dersleri için okula gidecek ve 20 öğrencinin de haftanın üç günü BEDAŞ’ta stajı devam edecek.

– Çevrimiçi “Elektrik Piyasası” dersleri başladı

Salgına karşı öğretmen ve öğrencilerin sağlığını korumaya yönelik tüm önlemlerin alındığı 12’nci sınıfların yüz yüze eğitimlerinde, her öğrenci tek başına otururken yer değişikliği yapılamayacak. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına büyük özen gösterilen eğitim sürecinde kurallara uyum öğretmenler tarafından da takip edilecek.

Öğrencilerin teknik ve uygulamalı derslerinin yanı sıra sektöre dair bilgi sahibi olmaları için CK Enerji çalışanları tarafından verilen Elektrik Piyasası dersleri de çevrimiçi yapılacak.

Dokuz hafta sürecek eğitimlerde, Türkiye enerji piyasasına genel bakış, iletim, üretim, dağıtım, tüketim, yönetmelikler, tüketici hizmetleri, arz-talep, rekabet hukuku, piyasa esasları gibi birçok konuya yer verilecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, projeye 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 12 öğrenci ile başladıklarını belirterek, 2019-2020’de 32, 2020-2021’de ise 23 öğrencinin projeye eklendiğini kaydetti.

Proje kapsamında başarılı öğrencilere yıl boyunca burs ve staj imkânı sunduklarını ifade eden Yiğit, “Enerjinin Yıldızları Projesi’ne kız öğrencilerimiz de ilgi gösteriyor. Bugüne kadar projemizde 10 kız öğrencimiz yer alırken 3’ü de başarı ile mezun oldu. Projeyle erkek yoğunluğunun fazla olduğu enerji sektörüne kalifiye kadın istihdam yetiştirmenin de mutluluğunu yaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Yiğit, “Elektrik Piyasası” dersinin müfredata girmesi için 90 CK Enerji çalışanının katkısıyla sektörün ilk ders kitabının hazırladığını belirterek, ilk mezunların ise BEDAŞ’ta iş başı yaparak sektöre adım attığını ifade etti.