Belediyeler ve STK’lar hayvan hakları için bir araya geldi

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen "Hayvanları Haklarının Korunması: Belediyeler ve STK’lar İstişare Toplantısı" TBB hizmet binasında yapıldı.

TBB açıklamasına göre, sokak hayvanlarının yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut’un yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yer aldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Kartepe, sokak hayvanları meselesinin hayati bir mesele olduğunu belirterek, belediyelerin geleneksel hizmetlerinin yanı sıra bu ve benzeri konulara artık daha fazla odaklanması gerektiğini dile getirdi.

Karatepe, TBB'nin belediyeleri teşvik etmek amacıyla bu tür proje yarışmaları düzenlemesinin önemli olduğundan bahsederek ilgili tüm kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları (STK) ile daha güçlü iş birliği içerisinde çözümler üretilmesinin önemine değindi.

Fatma Şahin ise TBB’nin ekosistemi korumaya yönelik uygulamaların takipçisi olduğunu belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile birçok ortak çalışma hayata geçirdiklerini kaydetti.

TBB tarafından düzenlenen Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışmasına (Enpati) değinen TBB Başkanı Şahin, STK’ları da yarışmalara dahil etmek istediklerini ifade etti.

Hayvanlarla ilgili çalışmalarda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaya hazır olduklarının kaydeden Şahin, "Gaziantep’te yeni kurulacak barınakları birlikte kuralım." ifadesini kullandı.

Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut ise Bakanlık olarak Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi kurdukları bilgisini paylaşarak başvuran belediyelere nakdi destekte bulunulduğunu bildirdi.

Açılış konuşmalarının ardından TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm Türkiye Belediyeler Birliği Enpati Fikir ve Proje Yarışması hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler ise konuyla ilgili Gaziantep’te hayata geçirilen çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Türk Veteriner Hekimler Birliği, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Can Pati Hayvanları Koruma, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu ve Cahide Canlı Hayatını İyileştirme Derneği temsilcilerinin katıldığı toplantıda, barınaklar, bakım evleri ve rehabilitasyon merkezlerinin iyileştirilmesi, hayvan ambulanslarının artırılması, kısırlaştırma çalışmaları, çocuklara yönelik hayvan sevgisi eğitimi ve kaynak aktarımı gibi başlıklarda sorunlar ve öneriler ele alındı.​​​​​​​

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Osmangazi Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (OEDAŞ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan tam kapanma döneminde hizmet verdiği illerde sokak hayvanları için 200 noktada 2 ton mama dağıttı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Afyonkarahisar, Bilecik, Eskişehir, Kütahya ve Uşak illerinin elektrik dağıtım hizmetini sağlayan Osmangazi EDAŞ, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projelerine yenisini ekledi.

Bu kapsamda, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile iş birliği gerçekleştiren şirket, söz konusu illerde tam kapanma döneminde sokak hayvanları için 200 mama kabı yerleştirdi ve 2 ton mama dağıttı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Osmangazi EDAŞ Genel Müdürü Fuat Celepci, ​​​​​​​hayvanlar için başlatılan mama ve kap dağıtımı projesi fikrinin şirket çalışanlarından geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Salgın döneminde kesintisiz hizmet sunmak için sahada görev alan çalışma arkadaşlarımızın bu ihtiyacı görmesi ve bizlerle paylaşması sonucunda sokak canları alanında uzman ekip HAYTAP ile de hızla bir araya gelerek projeyi başlatmış olduk. Bu güzel proje için çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunmak ve önümüzdeki günlerde bu projenin gelişerek büyümesi için çalışmalarımızı sürdüreceğimizin müjdesini vermek isterim."

İSTANBUL (AA) – CarrefourSA, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HayKonFed) iş birliğiyle sokak hayvanlarına 5 ton mama yardımı yaptı

Markadan yapılan açıklamaya göre, Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, evde kalınan bugünlerde sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı.

Şirket, HayKonFed iş birliğiyle 5 ton mama yardımında bulundu. Mamalar, HayKonFed gönüllüleri sayesinde sokak hayvanlarına ulaştırıldı.

CarrefourSA, 2015 yılından bu yana HayKonFed ile olan iş birliği çerçevesinde "Dost Hareketi" projesine büyük bir destek veriyor. Düzenlendiği kampanyalar sayesinde müşterileriyle birlikte HayKonFed’in sokak hayvanlarını besleyen gönüllülerine mama desteği veren CarrefourSA, aynı zamanda taze gıda reyonlarındaki atığa çıkabilecek tüketilebilir ürünlerin de HayKonFed gönüllüleri sayesinde sokak hayvanlarına ulaşmasını sağlıyor.

Bunların yanı sıra CarrefourSA, HayKonFed çanta satışlarından elde edilen gelirle de gönüllülere güç veriyor.