Cum. Haz 21st, 2019

Beyaz eşyada ÖTV'nin sıfırlanması

İZMİR (AA) – İzmir Beyaz Eşya Satıcıları Derneği Başkanı Metin Aztekin, beyaz eşyada 'nin yıl sonuna kadar sıfırlanmasının satışlarda çok ciddi bir hareketlilik sağlayacağını belirtti.

Aztekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı beyaz eşyada ÖTV'nin yıl sonuna kadar sıfırlanmasının sektörde büyük memnuniyete neden olduğunu ifade etti.

Böyle bir ekonomik ortamda söz konusu indirimin sektöre "can suyu" olacağını dile getiren Aztekin, "Sayın Bakanımız sektöre kulak vermiştir. Hem diğer vergi indirimleri hem de beyaz eşyadaki ÖTV indirimi satışlarda çok ciddi bir hareketlilik sağlayacaktır. Biz de buna karşılık sektör olarak elimizden gelen indirimi yapıp vatandaşımızın daha ucuz ürün alması için gayret göstereceğiz." dedi.

Aztekin, sektördeki ÖTV'nin sıfırlanmasının diğer sektörleri de dolaylı olarak olumlu etkileyeceğini sözlerine ekledi.

 • TESK'ten beyaz eşyada ÖTV indirimi talebi
 • ANKARA (AA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Beklentilerin üzerinde daralan beyaz eşya sektörünü canlandırmak ve evlenecek gençlerimizin yükünü hafifletmek için geçen yıl olduğu gibi özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi getirilmeli." ifadesini kullandı.
  Palandöken, yazılı açıklamasında, ÖTV indirimi yapılırsa beyaz eşya sektörünün canlanacağını bildirdi.
  ÖTV indiriminin genç çiftlerin evlilik yükünü hafifleterek

 • “Ham kürkte ÖTV'nin sıfırlanması, pazarda rekabet avantajı sağladı”
 • İSTANBUL (AA) – ALİ ATAR – Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, ham kürkte ÖTV'nin sıfırlanmasına ilişkin, "ÖTV ciddi bir maliyet oluşturuyordu. Bunun kaldırılmış olması pazarda önemli bir rekabet avantajı sağladı." dedi.
  Gülle, AA muhabirine, ham kürk ve deriler ile ihraç edilen araçlardaki ilk dolum akaryakıtında Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) sıfırlanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  Ham kürk