Beyoğlu'nda ekmek geleneksel yöntemle satılıyor

İSTANBUL (AA) – KAAN BOZDOĞAN – İstanbul'un tarihi ilçelerinden Beyoğlu'nda fırıncılar sokağa çıkma yasağıyla birlikte ekmek dağıtımını geleneksel yöntemlerle yapmaya başladı.

Şehrin iş, eğlence ve kültür merkezlerinden Beyoğlu, koronavirüs pandemisi tedbirleri kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasağının uygulanmasıyla boş kaldı. Her gün 45 mahallesinde 225 bin yerleşik nüfusun yanı sıra gece-gündüz milyonlarca insana ev sahipliği yapan ilçede sessizliğin hakim olduğu sokaklarda ellerinde sepetlerle dolaşan fırıncılar geleneksel yöntemlerle satış yapıyor.

İlçe sınırlarında yer alan, çok kültürlülüğü ve içinde bulundurduğu tarihi yapılarıyla birçok filme ve belgesele ev sahipliği yapan Tarlabaşı ve Dolapdere sokaklarında "ekmekçi" diye bağırarak kapı kapı dolaşan fırıncılar, vatandaşlara ekmeklerini teslim ederken, birçok vatandaş siparişlerini balkon ya da pencereden sarkıttıkları sepetler aracılığıyla aldı.

Tarihi yapıların, cumbalı evlerin ve sokaklara kuruması için asılan çamaşırların arasında vatandaşa hizmet götüren fırıncılar, günde üç vakit servis yapıyor.

İlçede aile fırını işleten Ercan Arslan, AA muhabirine, salgın öncesine göre ekmek satışlarının yüzde 80 azaldığını söyledi.

Sokağa çıkma yasağının satışları etkilemediğini dile getiren Arslan, "Burası eğlence sektörü yoğun olduğu ve otellerle dolu olduğu için turist ağırlıklıydı. Turistler de gidince maalesef işlerimiz düştü. Sadece dışarıya, mahalle aralarında servis yaptığımız birkaç yer var. Onun haricinde bizim işlerimiz tamamen durmuş durumda ama mahalle aralarındaki fırınların işleri şu an gayet iyi." dedi.

Aile yoğunluğunun fazla olduğu ilçelerde ekmek satışının Beyoğlu'na göre fazla olduğunu anlatan Arslan, "Evlerde, mahalle aralarında bir sorun yok. Bu civarda sorun var. Bu civarda kimse yok. 3-5 çalışan, görevli olan, ikamet eden birkaç kişi var. Onun haricinde Üsküdar'da, Ümraniye'de olsun hayat devam ediyor, orada ekmek sarfiyatı fazla. Bizim bu civarda aile olmadığından, turist-otel ağırlıklı olduğundan dolayı işimiz çok az. Günde üç servis yapıyoruz; sabah, öğle ve akşam. İki kişi gönderiyoruz, biri ekmeği veriyor, diğeri parayı topluyor." diye konuştu.

– "Ben Beyoğlu'nu ilk defa böyle görüyorum"

Beyoğlu'nda 35 yıldır hamallık yaparak geçimini sağlayan Sinan Dinçer de Beyoğlu'nun hareketli hali ile şu anki durumunun çok farklı olduğunu belirtti.

Birkaç gün önce İstiklal Caddesi'nin boş kalmasının ardından polislerle maç yaptıklarını anlatan Dinçer, "Bundan birkaç gün önce Güven Timleri ile maç yaptık. İstiklal boş, biz arıza çıkartacağız ki onlar görev yapacak. Onlar bize baktı, biz de onara. Emanetlerini çıkartıp emniyete verdiler, maç yaptık. 6-2'de yendik onları, baklavalarını yedik." dedi.

"Ben ilk defa Beyoğlu'nu ilk defa böyle görüyorum." diyen Dinçer, bu dönemde hamallık yapamadığını, iş yeri temizleyerek geçimini sağladığını kaydetti.

Dinçer, "Fırsattan istifade dükkanlar kapalı, adam, 'kepenkler kapalı, temizlik var' diyor. Giriyoruz dükkanın temizliğini yapıyoruz, dezenfektesine yardım ediyoruz. 20 lira ondan, 10 ondan, 3 ondan, damlaya damlaya göl oluyor." diye konuştu.

Bu arada, ilçede bazı vatandaşların sokak hayvanlarını ve güvercinleri beslemek için dışarı çıktığı görüldü.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) -Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı’nın (KENTSEV) Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerinden derlediği rapora göre, İstanbul’da 1 milyon 164 bin bina, 4,5 milyon daire bulunuyor ve her dairede ortalama 3,3 kişi yaşıyor.

Son yaşanan depremler sonrası gözlerin bir kez daha çevrildiği, uzmanların 7 ve üzeri şiddette deprem beklediği İstanbul’da özellikle 1980 ve öncesinde yapılan binaların çokluğu dikkati çekiyor.

Kentte bulunan toplam 1 milyon 164 bin binanın yüzde 22,6’sı, yani 262 bin 665 adedi , 1980 ve öncesinde yapılmasıyla öne çıkıyor. Bu binalarda 1 milyon 51 bin adet daire bulunduğu öngörülüyor.

Bu alanda en çok binaya sahip ilçe olarak başı 31 bin 899 adetle Fatih çekiyor. Onu 17 bin 52 adetle Beyoğlu, 15 bin 981 adetle Beykoz, 13 bin 864 adetle Üsküdar, takip ediyor.

Kadıköy’de 12 bin 816, Gaziosmanpaşa’da 12 bin 786, Eyüp’te 11 966, Sarıyer’de 11 bin 898, Kağıthane’de 11 bin 813, Şişli’de 10 bin 601, Kartal’da 9 bin 211, Bayrampaşa’da 8 bin 295, Ataşehir’de 7 bin 735, Küçükçekmece’de 7 bin 535, Beşiktaş’ta 7 bin 272 adet 1980 ve öncesi yapılmış bina bulunuyor.

Bina adedi 5 binin üzerinde olan diğer ilçeler ise 6 bin 762 adetle Şile, 6 bin 703 ile Pendik, 6 bin 582 ile Esenler, 6 bin 541 ile Maltepe, 6 bin 72 ile Bağcılar, 5 bin 448 ile Ümraniye olarak sıralanıyor.

En yeni binalar Beylikdüzü ve Arnavutköy’de

Rapora göre, söz konusu alanda en az bina sayısı sadece 41 adetle Beylikdüzü’nde . Onu 96 adetle Arnavutköy, 458 ile Sultanbeyli, 460 ile Sancaktepe, 499 ile Esenyurt izliyor.

Başakşehir’de 814, Büyükçekmece’de 1.303, Çatalca’da 1.863, Güngören’de 2 bin 513, Avcılar’da 2 bin 596, Tuzla’da 2 bin 882, Adalar’da 3 bin 584, Bahçelievler’de 3 bin 892, Sultangazi’de 4 bin 502, Bakırköy’de ise 4 bin 869 adet bina bulunuyor.

1980 ve öncesinde yapılmış binalarda 3,2 milyon kişi oturuyor

Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Başkanı Haluk Sur, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, İstanbul’daki binaların yüzde 22,6’sının 1980 ve öncesinde yapıldığını belirterek, bu binalarda 1 milyon 51 bin adet daire bulunduğu söyledi.

Söz konusu dairelerde 3 milyon 152 bin kişinin oturduğunu öngördüklerini dile getiren Sur, bu binaların en gencinin dahi 40 yaşı aştığını, bazılarının 50-60 yaşında olduğunu anlattı.

Sur, bu konutlarda oturanların mutlaka yapı denetimi yaptırması gerektiğine dikkati çekerek, özellikle depreme dayanıksız olanların hemen tahliye edilmesinin önemini anlattı.

Kentsel dönüşümü hızlandırmak için son dönemde çok önemli iki kararın hayata geçirildiğini aktaran Sur, “Kendin yık kendin yap olarak da bilinen kentsel dönüşüm konutlarına ilişkin taahhüt işlerinde yüzde 18 olan KDV yüzde 1’e düşürüldü. Aynı zamanda devlet destekli kredi rakamında daire başı ödenen rakam 200 bin liraya yükseldi. Bir kişi kendisine ait 5 daire için de bu krediden faydalanabiliyor. Oldukça değerli bu teşvikler kentsel dönüşümü hızlandıracak. Binası çok eski olan vatandaşlarımızın bu teşviklerden yararlanmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

Sur, son 8 yılda 564 bin konutun dönüştüğünü, 700 bin konutun dönüşümünün sürdüğünü belirterek, İstanbul’da acil dönüşmesi gereken 300 bin konut bulunduğunu sözlerine ekledi.

İSTANBUL (AA) – Kademe AŞ, Beyoğlu Belediyesi için ürettiği yerli ve milli "AGA 5000 Kompakt Yol Süpürme Araçları"nı bugün teslim etti.

Yerli ve milli kaynaklarla araç üstü ekipman üreten Kademe AŞ, belediyelere yüzde 50'den fazla tasarruf ettiren ürün gamına yenisini ekledi.

Şirketin Beyoğlu Belediyesi için ürettiği yerli ve milli "AGA 5000 Kompakt Yol Süpürme Araçları"nın teslim töreni İstiklal Caddesi Tünel Meydanı'nda gerçekleştirildi. Törene İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Albayrak, Muhammet Fatih Albayrak, Kademe AŞ Genel Müdürü Kenan Çelik katıldı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız törendeki konuşmasında, araçların teknik özellikleri hakkında bilgi verdi.

Teslimle birlikte 4 metreküplük yerli ve milli araçların Beyoğlu'nda hizmete alınacağına işaret eden Yıldız, şunları söyledi:

"Araçların özellikle yerli ve milli olmasını önemsiyoruz. Ekonomik olarak ciddi bir tasarruf olacak paramız bu şekilde ülkemizde kalacak. Belediye olarak da aynı şekilde bütçemizde ciddi bir tasarrufta bulunmuş oluyoruz. Bu araçlar İstanbul için ve Türkiye için ideal. Bu araçlarla çok daha verimli bir temizlik gerçekleştireceğiz. Albayrak Grubu'na bu hizmet için çok teşekkür ediyorum. Bu proje ile özel sektörün yerli ve milli duruşunun önemini bir kez daha görmüş oluyoruz. Devlet-millet-özel sektör el ele başaramayacağımız hiç bir iş yok."

Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Albayrak, Türkiye'de ilk defa yerli olarak üretilen araçların Türkiye ekonomisi için önemine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Bu araçlar yurt dışından Türkiye'ye geldiğinde 130-150 bin avro arası bedellerde satılıyor, biz şu an bu araçları 90-100 bin avro arasına mal ediyoruz. Bu fiyatlar, bundan sonra yurt dışına gitmeyecek. Yurt dışına da ihracatımız var. Türkiye bundan sonra sanayisinde, her türlü araç gerecinde ithalat değil, ihracat yapacak. Son 2 yıldır kompakt araçları üretiyoruz, motoru da dahil tamamen yerli ve Türkiye'de üretiliyor. Aracımız yüzde yüz yerli. Yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapıyoruz, son senede 40 milyon avro ihracat yaptık, bu sene ki ihracat hedefimiz 50 milyon avro."

– 2020 yılında 10 milyon TL'nin üzerinde tasarruf sağlandı

Törende verilen bilgilere göre, İstanbul'un en kalabalık ve en çok turist çeken ilçelerinden olan Beyoğlu Belediyesi, yüzde 50 tasarruf sağladığı yerli üretim sokak temizliği ekipmanlarına, yeni modelini ekledi.

Belediyenin ihtiyaçlarına göre ürün geliştiren Albayrak Grubu markalarından Kademe AŞ, "AGA 2000 1,5 Metreküp Kompakt Vakumlu Yol Süpürme Aracı"nın bir büyük modeli olarak geliştirdiği "AGA 5000 Kompakt Yol Süpürme Aracı"nı Beyoğlu Belediyesi'nin hizmetine sundu.

Bu çerçevede Kademe AŞ ile hizmette yerli üretimleri tercih eden Beyoğlu Belediyesi, kamu-özel sektör iş birliğinde önemli bir çalışmaya daha imza atarken, yerli üretim araçları tercih etmesiyle 2020 yılında 10 milyon TL'nin üzerinde tasarruf sağlayan Beyoğlu Belediyesi, bu kez daha verimli ve daha güçlü bir modelin üretimine öncülük etti.

Geliştirilmesine büyük katkı sağladığı için ismini Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız'ın vermesi beklenen araç, ilk modeline oranla yine kompakt yapısıyla dar cadde ve sokaklar da dahil olmak üzere eğimli ve düz zeminlerde kolaylıkla temizlik yapabiliyor.

Vakum gücünün yüksek, süpürme genişliğinin daha fazla olmasından dolayı daha çok alanı süpüren araç, çöp toplama hacminin fazla olmasıyla da daha uzun süreli çalışabiliyor.

Şasi ve yürür aksam dahil Türk mühendisleri ve işçileri tarafından tamamen yerli sermayeyle üretilen yol süpürme aracı, kendi sınıfında ilk araç olma, yurt dışı muadillerine göre fiyat avantajı, satış sonrası servis ve yedek parça maliyet avantajı özelliklerine sahip bulunuyor.