Biden yönetiminin Meksika sınırıyla imtihanı: Refakatsiz göçmen çocuklar

WASHINGTON (AA) – Donald Trump yönetiminin en sık eleştirildiği konulardan olan göçmenlik meselesi, Biden yönetiminin de verdiği ilk çetin sınavlardan biri olarak öne çıkıyor.

Biden’ın, Trump yönetiminin göçmen politikalarını tersine çeviren adımlar atmasının ardından, “Kuzey Üçgeni” olarak bilinen Honduras, Guatemala ve El Salvador’dan binlerce göçmen yola çıktı.

Meksika-ABD sınırına gelen birçok göçmen geri çevrilirken geri çevrilmeyen binlerce çocuk önce gözaltına alındı, ardından da ABD Sınır ve Gümrük Muhafaza Birimi ya da Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığına bağlı tesislere gönderildi. Binlerce göçmen çocuğun olumsuz şartlarda tutulması ise hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat kesimden tepki çekti.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, ülkenin güney sınırındaki göçmen yoğunluğunun son 20 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu açıkladı.

Trump yönetiminin tartışmalı göçmenlik politikaları

ABD’de 2017-2021 döneminde görev yapan ve ülkenin en tartışmalı başkanlarından biri olan Trump’ın en çok eleştirildiği noktalardan biri de sert göçmenlik politikalarıydı.

2016 seçimlerindeki kampanyası döneminde sık sık göçmenlik karşıtı tavır takınan Trump, 4 yıllık görev süresi boyunca da Meksika sınırında göçmen geçişini engelleyecek bir duvar inşa etmek için çabaladı.

Ayrıca “Meksika’da kal” başlıklı bir politika benimseyen Trump, ABD’ye girmek isteyen göçmenlerin işlemlerinin sınırın Meksika tarafında yapılmasını sağladı.

Trump’ın başkanlığı döneminde ailelerinden ayrılan ve kafeslerde tutulan çocukların fotoğrafları gerek ulusal, gerekse uluslararası basında sık sık gündem oldu.

Biden ne vadetti?

ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim dönemindeki en büyük vaatlerinden biri, Trump’ın “acımasız” olarak nitelendirilen göçmenlik politikalarını sona erdirmek ve daha kabul edilebilir bir göçmenlik sistemi hayata geçirmekti.

Nitekim Biden’ın, göreve başladığı 20 Ocak 2021’de Oval Ofis’teki ilk gününde imzaladığı ilk kararnameler arasında Meksika duvarına sağlanan federal fonların kesilmesi de yer alıyordu.

Biden’ın tutumu ABD’ye geçme hayali kuran birçok Orta Amerikalı için bir “umut ışığı” olarak yansıdı. Amerikan basınına konuşan birçok göçmen, “Biden bize, bizi ülkesine alacağına dair söz verdi, şimdi de sözünde dursun.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Göçmenler neden ABD’ye geçmek istiyor?

ABD yıllardır özellikle Orta Amerika ülkelerinden “Amerikan rüyasının” peşine takılıp gelen milyonlarca kişiye ev sahipliği yapıyor. Ülkelerindeki yolsuzluk, doğal afet, yoksulluk ve güvenlik sorunları gibi sıkıntılardan kaçan kişiler çoğu zaman yürüyerek Meksika-ABD sınırını geçiyor.

Kovid-19’un tüm dünyayı olumsuz etkilediği bir dönemde, geçen yıl birçok doğal afetle yüz yüze kalan ülkelerinden yola çıkan binlerce göçmen, özellikle havaların da ısınmasının etkisiyle mart itibariyle Meksika sınırına yığılmaya başladı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığının verilerine göre ABD-Meksika sınırındaki göçmen hareketliliği son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.

ABD Sınır Devriyesi Birimlerinin paylaştığı verilere göre Şubat 2021’de göçmen geçişlerinde ciddi artış görüldü ve yaklaşık 100 milyon kişi ABD-Meksika sınırında yakalandı. Öte yandan Mart ayı verileri henüz açıklanmamış olsa da yetkililer, martta daha fazla göçmen geçişi olduğunu söylüyor.

Biden yönetimi ve Beyaz Saray ise şu anda gerek Kovid-19 tehlikesinin sürmesi gerekse de göçmenlik sisteminin oturmamış olmasından dolayı sınırdaki göçmenlere “Şu anda ABD’ye gelmenin zamanı değil” mesajını veriyor. Biden yönetimi ayrıca göçmenlik sistemindeki aksaklıklar konusunda da Trump yönetimini suçluyor.

Refakatsiz çocuklar konusu

ABD’de her yıl mart ve nisan ayları göçmen yoğunluğunun en yüksek olduğu aylar olsa da refakatsiz göçmen çocuklar konusunun daha önce bu derece ciddi boyutlara ulaşmadığı belirtiliyor.

Biden yönetimi sınırı geçmeye çalışan birçok göçmeni geri çevirirken, 18 yaşın altındaki kişileri bırakmayarak önce gözaltına alıyor, ardından da sınır bölgesindeki göçmenlik merkezlerine gönderiyor.

ABD hükümet verilerine göre, ülkede verilerin tutulmaya başlandığı 2010’dan bu yana Meksika sınırındaki en yüksek refakatsiz çocuk sayısına ulaşıldı.

CNN’in ulaştığı verilere göre, ABD’de 28 Mart itibariyle 18 binden fazla refakatsiz çocuk hükümet gözetiminde bulunuyor.

Çocukların içinde bulunduğu şartlar tartışılıyor

Öte yandan gözaltı süresi dolan çocukların yerleştirildiği göçmenlik merkezlerindeki şartlar da ABD kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olarak öne çıkıyor.

Göçmen çocukların tutulduğu bu merkezlere basının uzun süre girememesinin ardından, Temsilciler Meclisi Teksas Vekili Henry Cuellar, 22 Mart’ta ilk kez 1000 çocuğun tutulduğu bir merkezden fotoğraflar yayımladı.

Biden döneminde yayımlanan ilk fotoğraflar olma özelliğini taşıyan bu karelerde çocukların yerlerde yattığı ve Kovid-19’dan korunma açısından uygun ortamlarda tutulmadığı gözler önüne serildi.

Bu tartışmalı karelerin ardından Biden yönetimi, bazı merkezleri basına açtı ancak Cuellar’ın ziyaret ettiği Donna isimli tesisteki görüntüler akıllardan çıkmadı.

Biden yönetimi bu konuda ne yapıyor?

Biden yönetimi artan refakatsiz göçmen çocuklara ev sahipliği yapması için daha çok hükümet binası tahsis etmeye ya da geçici barınaklar inşa etmeye devam ediyor. Geçen hafta Pentagon, Teksas’taki iki üssünde binlerce göçmen çocuğa barınma imkanı sunacak iki yeri ilgili bakanlığa tahsis ettiğini duyurdu.

ABD Acil Durum Yönetim Ajansının da yardımıyla, özellikle Teksas’ta bazı spor salonları ve konferans merkezleri dahil birçok yer çocuklar için konaklama tesislerine çevriliyor.

Ancak birçok kişi bunların yeterli olmadığını ve bu çocukların kendilerine daha uygun yerlerde tutulması gerektiğini savunuyor.

İnsan kaçakçılığına davetiye mi?

ABD’deki refakatsiz göçmen çocuk sayısının nisan ve mayıs aylarında daha da artması bekleniyor. Resmi projeksiyonlara göre, 22 bin kadar çocuk nisanda, 25 bin kadarı da mayısta ABD’ye ulaşabilir.

Öte yandan ABD hükümetinin yaptığı “refakatsiz çocukları geri göndermeyeceğiz” minvalindeki açıklamalar da ülkede “yönetimin, insan kaçakçılarına davetiye çıkardığı” eleştirilerine yol açıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEW YORK (AA) – ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Biriminden (CBP) açıklanan verilere göre, mayıs ayında çoğu bekar yetişkin 180 bin 34 yasa dışı göçmen ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalandı.

Bu, nisan 2000’den bu yana aylık görülen en yüksek rakam olurken yakalanan yasa dışı göçmenler Ekvator, Venezuela, Küba ve Haiti de dahil Orta Amerika ülkelerinden oldu.

Yetkililer, söz konusu yasa dışı göçmenden 112 bin 302’sinin, ABD eski Başkanı Donald Trump döneminde sınırda yakalanarak ülkeden sınır dışı edildiği bilgisini paylaştı.

Yasa dışı göçmen çocuk sayısı azaldı

CBP yetkilileri, refakatsız yasa dışı göçmen çocuk sayısında ise mayıs ayında ciddi oranda azalma olduğuna işaret etti.

CBP verilerine göre, nisanda 13 bin 940 refakatsız göçmen çocuk yakalanırken bu sayı geçen yıl 10 bin 765 olarak kayıtlara geçti.

Yasa dışı göçmen merkezlerinde tutulan çocukların günlük sayısı da nisan ayındaki 2 bin 895’ten 640’a geriledi. ABD Sağlık bakanlığı tesislerinde ise hala 16 bin 200 çocuk bulunuyor.

ABD Sağlık Bakanı Xavier Becerra, dün kongrede yaptığı konuşmada, tesislerde tutulan bazı yasa dışı göçmen çocukların ABD’de herhangi bir akrabası veya tanıdığı bulunmadığını kaydetmişti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, önceliklerinin göç sorununun kökeniyle ilgilenmek olduğunu belirterek bu hafta Guatemala ve Meksika’ya gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyaretleri esnasında Orta Amerikalı göçmenlere “Şu anda ABD’ye gelmeyin, yoksa geri çevrileceksiniz.” uyarısı yapmıştı.

ANKARA (AA) – ABD’de eski Başkan Donald Trump döneminde uygulamaya konulan ve düzensiz göçmenlerin Meksika’ya sınır dışı edilmesine neden olan düzenlemenin resmen kaldırıldığı duyuruldu.

ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas tarafından yayınlanan yazılı bildiriye göre, 2019 Ocak’tan bu yana yürürlükte olan ve insani koruma talep eden düzensiz göçmenlerin Meksika’ya sınır dışı edilmesine neden olan “Göçmen Koruma Protokolleri” programının sona erdirildiği açıklandı.

Bakan Mayorkas, düzenlemeyi olduğu gibi bırakmanın veya üzerinde değişiklik yapmanın Joe Biden yönetiminin vizyonu ve değerleri ile tutarlı olmayacağını kaydetti.

Bildiride, sığınma başvuruları reddedilerek Meksika’ya sınır dışı edilen düzensiz göçmen sayılarının fazlalığı ve düzensiz göçmenlerin karşı karşıya kaldıkları barınma, geçim ve güvenlik sorunlarına da dikkat çekildi.

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi John Kato, kararı “oldukça ciddi bir hata” olarak değerlendirirken, Biden yönetiminin “ülke güvenliğini ikinci plana atarak sağduyulu sınır politikalarını gevşettiği” değerlendirmesinde bulundu.

Biden, “Meksika’da Kal” isimli düzenlemeyi yürürlükten kaldırma sözü vermişti

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye ulaşmaya çalışıyor.

Eski Başkan Trump, 2017’de göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika’dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

ABD ve Meksika hükümetleri arasında 29 Ocak 2019’da varılan, “Meksika’da Kal Programı” olarak da bilinen Göçmen Koruma Protokolü mutabakatı kapsamında ise bu ülke üzerinden ABD’ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana’da ikamet etmesi öngörülmüştü.

ABD Başkanı Joe Biden, adaylığı döneminde seçildiği takdirde “Meksika’da Kal” ismiyle anılan düzenlemenin yürürlükten kaldırılacağı sözünü vermişti. Ancak Biden, seçildikten sonra düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesi yönünde talimat vererek, “insani bir sığınma sistemi” tasarlama vaadiyle uygulamanın devamına karar vermişti.

Düzenleme nedeniyle ülkeye sığınma talebinde bulunan düzensiz göçmen sayılarında büyük oranda düşüş sağlanmasına rağmen, program ciddi eleştirilerin hedefi olmuştu.

ABD’den sınır dışı edilen düzensiz göçmenlerin, Meksika’nın ABD sınırında uyuşturucu kartellerinin faaliyet gösterdiği tehlikeli bölgelerde toplandığı rapor edilmişti.