Bitlisli girişimci göçerlerden topladığı peynirleri Türkiye'ye pazarlıyor

BİTLİS (AA) – Bitlis'in Tatvan ilçesinde girişimci Kenan Aybay, devlet desteğiyle kurduğu tesiste yılda 110 ton tulum peyniri üreterek yurdun dört bir yanına gönderiyor.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında aldığı destekle 4 yıl önce tulum peyniri üretim tesisi kuran Aybay, her sabah yaylalarda konaklayan göçerlerden aldığı peyniri 6 aşamadan geçirerek tulum peynirine dönüştürüyor.

Aybay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı kapsamında İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle tesisi kurduğunu söyledi.

Bitlis, Muş, Van ve Hakkari'de verimli yaylaların bulunduğunu ifade eden Aybay, şöyle konuştu:

"Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hayvancılık yapan çiftçiler yazın buranın yaylalarını tercih ediyor. Burada ısıl işlem görmeden göçerlerin yaptığı peynirleri sabah toplayarak işletmemize getiriyoruz. Katkı maddesi kullanmadan torbalara dolduruyoruz. Havanın sıcaklığına göre 15 gün suyunu çekmesi için torbalarda bekletiyoruz. Daha sonra dolumlarını yaparak soğuk hava deposuna bırakıyoruz. Burada ürettiğim tulum peynirlerini Türkiye'nin diğer illerine satıyoruz. Yılda 110 ton peynir üretiyorum. Yaylaların yüksek olması bitki çeşitliliğini zengin kılıyor. Bu da peynirin hem aroma hem de kalite anlamında ayrı bir lezzete sahip olmasını sağlıyor."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

VAN (AA) – Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde hava parçalı ve az bulutlu olacak.

Sıcaklığın 2 ila 4 derece artacağı bölgede rüzgar, batıdan ve güneyden hafif, zaman zaman orta kuvvette, Van Gölü’nde ise doğulu yönlerden 2 ile 4 kuvvetinde esecek.

Gün içinde en yüksek sıcaklığın Muş’ta 23, Hakkari’de 21, Van’da 19 ve Bitlis’te 17 derece olacağı öngörülüyor.

Bölgede artan sıcaklıklardan dolayı kar erimelerinin hızlanması sonucu meydana gelebilecek su baskını, ulaşımda aksamalar ve çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, bugün akşam saatlerinden yarın akşama kadar Türkiye’nin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kuzey ve İç Ege, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi, Göller Yöresi, Adana, Osmaniye ve Hatay çevreleri, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, bu akşam Batı Karadeniz kıyıları ve Doğu Marmara’da, yarın Trabzon, Rize ve Artvin kıyılarında kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun yüksekleri ve Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve Bitlis çevrelerinde yoğun olmak üzere kar şeklinde görülmesi bekleniyor.

Yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların bu akşam saatlerinde İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu kıyı kesimlerinde, gece saatlerinde Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile yer yer pus ve sis hadisesi öngörülüyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusunda çığ oluşma tehlikesi bulunuyor.

Hava sıcaklıklarının yağış alan bölgelerde 2-8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Denizlerde ise Kuzey Ege’de fırtınamsı rüzgar olması öngörülüyor.