BM, Amphan Kasırgası'nın Arakanlı Müslümanlara olumsuz etkisinden endişeli

CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler (BM), Hindistan ve Bangladeş'in kıyı kesimlerinde etkili olan Amphan Kasırgası'nın Bangladeş'teki 10 milyon sivil ve bu ülkedeki kamplarda yaşayan yaklaşık 1 milyon Arakanlı Müslüman'ı olumsuz etkilemesinden endişe duyulduğunu bildirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Sözcüsü Jens Laerke, BM Cenevre Ofisi'nde video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında, Bengal Körfezi'nde oluşan kasırga nedeniyle Hindistan'dan 72, Bangladeş'ten ise 25 kişinin yaşamını yitirdiğini aktardı.

Laerke, yarım milyon kişinin de evini kaybetmiş olabileceğini vurgulayarak her iki ülkede yaklaşık 10 milyon kişinin yaşanan felaketten olumsuz etkilendiğine dair bölgeden raporlar aldıklarını kaydetti.

Kasırganın, ekili alanlara zarar verdiğini ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla boğuşan şehirlerde elektriğin kesildiğini anlatan Laerke, "Bangladeş'te 26 binden fazla teyit edilmiş Kovid-19 vakası var ve yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetti." dedi.

Laerke, kasırga öncesi Bangladeş hükümetinin 2 milyon kişiyi tahliye ettiğini ve kasırgaya dayanaklı 12 bin barınak kurduğunu belirterek bölgede oluşan zararı belirlemeye çalıştıklarını kaydetti.

– "Sonuçları yıkıcı olabilir"

BM'nin alt kuruluşlarından Dünya Gıda Programı (WFP) Kıdemli Sözcüsü Elisabeth Byrs da Bangladeş'te Cox's Bazar'daki Arakanlı Müslümanların kamplarının kasırgadan büyük hasar almadan kurtulduğunu ifade etti.

Byrs, bununla birlikte kasırganın kampları doğrudan vurması durumunda sonuçlarının "yıkıcı olacağı" uyarısında bulundu.

Bangladeş'in Kovid-19'a karşı "sosyal mesafe lüksünün bulunmadığı en yoğun nüfuslu ülke" olduğuna dikkati çeken Byrs, "Yaşam koşullarının fiziksel mesafeyi neredeyse imkansız kıldığı Cox's Bazar'daki Rohingya mülteci kamplarında durum gittikçe ağırlaşıyor." dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) Bangladeş'teki kamu bilgilendirme yetkilisi Louise Donovan, kamplarda Amphan Kasırgası'nın yol açtığı şiddetli rüzgar ve yağmurların ardından ilk belirlemelere göre 400'ün üzerinde kişiden oluşan 90 aileye ait barınakların yıkıldığını ve yüzlercesinin hasar gördüğünü bildirmişti.

Benzer Haber:  GÜNCELLEME - Hindistan ve Bangladeş'te etkili Amphan Kasırgası'nda ölü sayısı 89'a yükseldi

– Arakanlı Müslümanlara etnik temizlik

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist milliyetçiler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

Birleşmiş Milletlere (BM) göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

İçişleri Bakanlığı: "Sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı."

İçişleri Bakanlığı: "Market, AVM, restoran, kuaför, park ve sokak gibi dış mekanlarda maske ve mesafe kurallarını uygulamaktan asla vazgeçmemeliyiz."

İçişleri Bakanlığı: "Kontrollü sosyal hayatı öncelemek, bireysel önlemleri uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır. "

İçişleri Bakanlığı: "64 ildeki 428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır."

Sağlık Bakanı Koca: "Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor."

Son 24 saatte 989 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 127 bin 973 oldu.

Video Haber: Türk vatandaşı kadın ve ailesi Bangladeş'ten ambulans uçakla İstanbul'a getirildi
Etiketler: