BM Özel Temsilcisi Griffiths, Husilerle Yemen'deki durumu görüştü

İSTANBUL (AA) – Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Husi heyeti ile Yemen'deki insani ve siyasi durumu görüştü.

Husilere bağlı SABA haber ajansına göre, Griffiths, Husi heyeti ile video konferans aracılığıyla yaptığı görüşmede, ülkedeki insani ve siyasi durumun yanı sıra esirler, Sana Uluslararası Havaalanı, limanlar ve maaşların durumu gibi konuları ele aldı.

Görüşmede ayrıca, ateşkes, kapsamlı bir siyasi çözüm için istişareler konusunda gerekli hazırlıkların yanı sıra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele hususları da masaya yatırıldı.

İran destekli Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Başkanı Mehdi el-Meşat, dün Suudi Arabistan öncülüğündeki uluslararası koalisyonu "savaş stratejisinden barış stratejisine geçmeye ve gerçek barış görüşmelerine katılmaya" çağırmıştı.

– Yemen'deki gelişmeler

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor.

Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Benzer Haber:  Yemen ordusu ile Husi milisler arasında Beyda ilinde çatışma

GGK'nin 26 Nisan'da güney illerinde sözde "özerklik" ilan etmesinden bu yana hükümet güçleriyle GGK'ya bağlı milisler arasında da çatışmalar yaşanıyor.

Hafter milislerinin Libya'nın başkenti Trablus'un Suk es-Sulesa bölgesine düzenlediği roket saldırısında 5 sivil hayatını kaybetti

İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 113 artarak 38 bin 489’a yükseldi.

İçişleri Bakanı Soylu, terör örgütü PKK'nın sözde Kazan vadisi sorumlusunun da arasında olduğu 3 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

ABD'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1029 artarak 105 bin 611'e yükseldi.

Erdoğan: "İnşallah bu eser hem ecdadın hatırasını yaşatarak hem de bölge halkına şifa dağıtarak asırlar boyunca ayakta kalmayı sürdürecektir."

Erdoğan: "Osmanlı ve Türk coğrafyasında toplam 120 eseri restore ettik. Arşivlerimize sahip çıkarak 12 milyon belgeyi dijital ortama taşıdık."

Etiketler: