Cts. Ara 14th, 2019

BM'den dünya genelindeki Afganistanlı mültecilere “destek” çağrısı

 • BM’den dünya genelindeki Afganistanlı mültecilere “destek” çağrısı

  CENEVRE (AA) – Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Afganistan’da yerinden edilmiş 4,6 milyon kişiye ve onlara ev sahipliği yapanlara verilen desteğin yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.

  BMMYK Sözcüsü Babar Baloch, BM Cenevre Ofisinde düzenlenen basın toplantısında, 17-18 Aralık’ta Cenevre’de gerçekleşecek “Birinci Küresel Mülteci Forumu”nda yerinden edilmiş milyonlarca Afganistanlının durumunun ele alınmasının öncelikli konulardan biri olması gerektiğini vurguladı.

  Afganistanlı sivillerin ilk defa yerinden edilmeye başlamasının 50’nci yılına doğru yaklaşıldığını anımsatan Baloch, küresel bazda 4,6 milyon Afganlının yerinden edildiğini belirtti.

  Baloch, bunların 2,7 milyonunun “mülteci” olarak kayıtlı bulunduğunu aktararak, geriye kalan 2 milyon kişinin ise Afganistan içinde yerinden edilmiş siviller olduğu bilgisini paylaştı.

  Dünya üzerinde en uzun süreyle yerinden edilmiş milletin Afganlılar olduğunun altını çizen Baloch, uluslararası toplumu Afgan mülteci ve onlara ev sahipliği yapan ülkeyle topluluklara daha yoğun destek vermeye davet etti.

  – “Afganlılar, Avrupa’ya gelen en büyük sığınmacı grubu oldu”

  Baloch, Afganistanlı mültecilerin yüzde 90’ının Pakistan ve İran’da yaşadığına dikkati çekerek, “Afganistan’da güvenliğin keskin şekilde bozulması ve Afganlılara ev sahipliği yapan ülkelerde finansal baskıların artması nedeniyle Afganlılar, Avrupa’ya gelen en büyük sığınmacı grubu oldu.” dedi.

  İran ve Pakistan’daki Afganistanlı mültecilerin eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimlerinin olduğunu belirten Baloch, İran’da Afgan çocukların okuryazarlığının 1979’dan bu yana 10 kattan fazla arttığını kaydetti.

 • Afganistan’da yola yerleştirilen bomba patladı: 10 ölü

  KABİL (AA) – Afganistan’ın Gazne vilayetinde yola yerleştirilen bombanın patlamasıyla 10 sivil hayatını kaybetti.

  Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sıddık Sıddıki, basına yaptığı açıklamada, Gazne’yi Çagatu ilçesine bağlayan yola yerleştirilen bombanın, sivilleri taşıyan aracın geçişi sırada patladığını söyledi.

  Sıddıki, Taliban tarafından yerleştirilen bombanın patlamasıyla 10 sivilin yaşamını yitirdiğini, 6 sivilin yaralandığını söyledi.

 • ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Halilzad Pakistan’da

  İSLAMABAD (AA) – ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Afganistan’da barışın sağlanması adına sunduğu katkılar nedeniyle Pakistan’ı övdü.

  Pakistan medyasında yer alan habere göre, resmi ziyarette bulunmak üzere Pakistan’a gelen Halilzad, Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ve Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva ile görüştü.

  Bakanlıkta yapılan toplantı sonrası açıklama yapan Kureyşi, Afganistan’da barışın tüm bölge ve dünyaya huzur getireceğini belirterek, “Taliban ile ABD görüşmelerinin yeniden başlamasını umuyoruz. Pakistan, bölgenin huzur ve istikrarının Afganistan’daki barıştan geçtiğine, sorunun çözümünün ise silahla değil diyalogla olacağına inanıyor.” ifadelerini kullandı.

  Kureyşi, bu aşamada Pakistan’ın üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini kaydetti.

  Halilzad da Pakistan’ın barış ve istikrarın sağlanması için attığı adımların memnuniyetle karşılandığını dile getirdi.

  Halilzad ile Bajva arasında yapılan görüşmede ise bölgesel güvenlik ve Afganistan’da barış konularının ele alındığı belirtildi.

 • ABD-Taliban barış görüşmelerine ara verildi

  KABİL (AA) – Yaklaşık bir hafta önce yeniden başlayan ABD-Taliban barış görüşmelerine, Bagram Hava Üssü saldırıları ve Taliban temsilcilerinin bu konuyu yetkilileriyle görüşmesi için ara verildi.

  ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, önceki gün, ABD’nin Bagram Hava Üssü yakınında yaşanan bombalı ve silahlı saldırı nedeniyle duyduğu üzüntüyü Taliban temsilcilerine ilettiğini belirtti.

  Taliban’ın barışa ne kadar meyilli olduğunu göstermesi gerektiğini ifade eden Halilzad, örgütün bu konuda Afgan halkının beklentilerine nasıl yanıt vereceğini merak ettiklerini vurguladı.

  Halilzad, 2 sivilin ölümüne neden olan saldırı ve Taliban temsilcilerinin bu konuyu yetkilileriyle görüşmesi için barış görüşmelerine ara verildiğini kaydetti.

  – Görüşmeler tekrar başlayacak

  Taliban’ın Katar Ofisi Sözcüsü Suhail Şahin de barış görüşmelerindeki bazı konuları üst düzey yetkilileriyle istişare etmek için barış görüşmelerine ara verildiğini açıkladı.

  ABD’nin Afganistan’da sivillere yönelik hava saldırılarının devam ettiğini öne süren Şahin, ABD’nin de sivillere yönelik saldırılarının durdurulması gerektiğini vurguladı.

  Şahin, ABD-Taliban barış görüşmelerinin birkaç gün sonra tekrar başlayacağını iddia etti.

  – Trump müzakereleri durdurmuştu

  ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Taliban arasında Aralık 2018’den bu yana devam eden barış müzakerelerini, 5 Eylül’de Afganistan’daki ABD askerlerine düzenlenen ve Taliban’ın üstlendiği bombalı saldırı üzerine iptal etmişti.

  Görüşmelerin askıya alınmasından sonra Taliban bu kez de barış görüşmelerini sürdürmek için çözüm yolunu Rusya’da aramış ve başkent Moskova’ya heyet göndermişti.

  – Barış görüşmeleri süreci

  Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban örgütü, ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

  Hükümetin geçen yıllarda Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için defalarca girişimde bulunması ve bu kapsamda Barış Konseyi kurmasına rağmen henüz sonuç alınamadı.

  Eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai döneminde, Afganistan yönetimi ile Taliban arasındaki temasların Katar’ın başkenti Doha’da, Haziran 2013’te yapılması planlanıyordu ancak Taliban’ın ofise “Afganistan İslam Emirliği” yazan tabela ve sözde bayrağını asması üzerine, Afganistan hükümeti müzakerelerden vazgeçmişti.

  Ofis, bir ay geçtikten sonra kapanmış ve barış müzakereleri askıya alınmıştı.