Bolu'da fabrikalarda toplu aşılama dönemi başladı

BOLU (AA) – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün, üretimin devamlılığı ve güvenliği için organize sanayi bölgelerinde mobil ekiplerce yerinde aşı uygulamasına başlandığını açıklamasının ardından kentte faaliyet gösteren ve çalışan sayısı 100’ün üzerinde olan fabrikalarda mobil ekiplerin aşı mesaisi başladı.

Aşı taleplerini değerlendiren İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ile Organize Sanayi Bölgesi yönetimiyle fabrikalarda özel aşı alanları hazırlanmasını sağladı.

Kentte faaliyet gösteren bir beyaz et fabrikasına gelen aşı ekibi, bilgilendirmenin ardından özel alanda çalışanların Kovid-19 aşısını yaptı.

“İş yerlerinden talep çok fazla”

Bolu Refika Baysal Toplum Sağlık Merkezi filyasyon ve aşılama ekip koordinatörü Dr. Ayşe Nennioğlu Turgut, gazetecilere, kent olarak aşılamada iyi bir yol kat edildiğini söyledi.

Yerinde aşılama uygulamasına değinen Turgut, “Organize sanayide ve toplu çalışılan yerlerde aşılamaya devam ederek yerinde aşılama yapıyoruz. İlerleyen süreçte toplu çalışılan yerlerin tamamını aşılamış olmayı planlıyoruz. Oralar da 15 bin aşı yapılacak personel var. Dün sahada 390 aşılama yaptık. İş yerlerinden talep çok fazla. Bize, ‘Aşıya ne zaman geliyorsunuz?’ diye telefon ediyorlar.” diye konuştu.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş de iş dünyasının da salgından etkilendiğini belirterek, “İşletmelerimizin kesintisiz olarak çalışmalarına başlaması için aşılamaların çok önemli olduğunu biliyoruz.” dedi.

Yerinde aşılama uygulamasının başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Ateş, bunun çok önemli bir hamle olduğunu, özelikle 100’ün üzerinde personeli olan işletmelerde aşılamayı yerinde gerçekleştirdiklerini, buradaki çalışanların 1 ay içinde aşılanmasını beklediklerini kaydetti.

Aşılama çalışması yapılan fabrikanın yönetim kurulu başkan yardımcısı Mustafa Ericek ise salgın nedeniyle 1,5 yıldır zorlu bir süreçten geçildiğine işaret ederek, “Devamlı üretim yapma zorunluluğu olan firmayız. Canlı hayvanla uğraştığımız için üretimi durdurma durumumuz yok. Amacımız burada aşılamayı hızlı bir şekilde yapmak.” ifadelerini kullandı.

Zafer Göder, Mehmet Emin Gürbüz

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, il bazında 100 bin nüfusa karşılık gelen Kovid-19 vaka sayılarına yer vererek, “Aşı olma oranı yüksek olan illerimiz vaka artışlarından çok daha az etkileniyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Son bir haftada vaka sayısının en çok Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Batman ve Bitlis’te arttığı bilgisini paylaşan Koca, “Daha çok aşı olan kişi daha az salgından etkilenmek demek. Aşınızı zaman kaybetmeden olun.” ifadesini kullandı.

Bakan Koca’nın paylaştığı Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre haftalık Kovid-19 vaka sayısı, her 100 bin kişide İstanbul’da 168,82, Ankara’da 165,20, İzmir’de 43,30 oldu.

Bakanlığın 17-23 Temmuz verilerine göre 100 binde görülen Kovid-19 vaka sayısı İstanbul’da 88,19, Ankara’da 69,13, İzmir’de 33,43’tü.

Siirt bu hafta 100 binde 1139,94 vaka ile ilk sırada yer aldı. Bu ildeki 100 binde Kovid-19 vaka sayısı bir önceki hafta 748,39 olarak kayıtlara geçmişti.

Muhabir: Enes Kaplan

İSTANBUL (AA) – DSÖ’den yapılan açıklamaya göre, 1 Ağustos’ta biten haftada, kıtada 6 bin 400’den fazla kişi, koronavirüsten ötürü hayatını kaybetti. Bu rakamla salgının başından bu yana haftalık ölümlerde yeni bir rekor kırıldı.

Güney Afrika ve Tunus, tüm ölümlerin yüzde 55’ini kaydederken, geçen hafta vaka sayıları da yüzde 19’luk artışla 278 bine çıktı.

Son iki haftadır 22 ülkede vaka sayılarında yüzde 20’den fazla artış görülürken, 22 ülkede virüsün Delta varyantına, 39 ülkede Alfa, 35 ülkede ise Beta varyantına rastlandı.

DSÖ ayrıca, salgındaki artışın aşı sevkiyatlarının hızlandığı bir döneme denk geldiğini, kıtaya temmuz ayında 12 milyon aşı ulaştırıldığını aktardı.

Kıtada görülen toplam vaka sayısı 6 milyon 918 bine, ölenlerin sayısı ise 174 bin 465’e ulaştı.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri