Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Ergun: Dünyanın en likit borsasıyız

İSTANBUL (AA) – Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, bu sene 38 şirketin halka arzını gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu halka arzlarla şirketlerimize 16,3 milyar TL’lik kaynak aktardık. Yıl sonuna kadar bu rakamların daha da yükselmesini bekliyoruz.” dedi.

Ergun, Finansın Geleceği Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, finansın geleceğinin Borsa’da olduğu bilinciyle şirketleri ve yatırımcıları, sermaye piyasalarının sunduğu imkanlardan daha fazla faydalandırmaya çalıştıklarını, bunun da sorumluluklarını artırdığını, bu sorumluluğu, tüm paydaşlarıyla iş birliği içinde yerine getireceklerini söyledi.

Bir yandan halka arzları arttırarak şirketlere daha fazla kaynak aktarmaya çalıştıklarını, diğer yandan yabancı yatırımcılarla kurumsal iletişimi güçlendirmek istediklerini ifade eden Ergun, ayrıca sundukları finansal hizmet ve ürünleri arttırdıklarını kaydetti.

Bu sene 38 şirketin halka arzını gerçekleştirdiklerini bildiren Ergun, şöyle devam etti:

“Bu halka arzlarla şirketlerimize 16,3 milyar TL’lik kaynak aktardık. Yıl sonuna kadar bu rakamların daha da yükselmesini bekliyoruz. Geçen sene ise 8 halka arz ile 1,1 milyar TL kaynak aktarmıştık. Geçen senelik verilerle bu senenin ilk 6 ayını karşılaştırdığımızda dünya sıralamasındaki yerimiz 32’inci sıradan 18’inci sıraya yükseldi. Yıl sonuna doğru bu sıralamadaki yerimizin daha da yukarılara tırmanacağını düşünüyorum. Ülkemizin büyümesinin temel dinamosu olan şirketlerimizi, yani üretim yapan, yatırım yapan, ihracat yapan ve istihdam oluşturan şirketlerimizi, büyümelerini sermaye piyasaları yoluyla finanse etmeleri için Borsa’ya davet ediyoruz.

Borsa olarak, bu sene iş yapma modelimizi değiştirdik. Sadece başvurudan sonraki süreci değerlendiren bir borsa değiliz artık. Başvurudan önce, karar aşamasında ve hazırlık aşamasında şirketlerimizin yanında yer alan, sıkıntılarını çözen ve destek veren bir borsayız. Amacımız, her sene ülkemizin büyümesine katkı sağlayan çok sayıda büyük şirketimizin yatırımlarını halka arz aracılığı ile finanse etmelerini sağlamaktır. Şirketlerimizin yatırımları için ihtiyaç duydukları uzun vadeli ucuz TL, sadece sermaye piyasalarında ve Borsa’da mevcut.”

“Gururla söyleyebilirim ki dünyanın en likit borsasıyız”

Korkmaz Ergun, Borsa’ya gelme potansiyeli olan yabancı yatırımcılar ile kurumsal iletişimi güçlendirmek için çalıştıklarını, uluslararası kuruluşlarda aktif olarak görev aldıklarını söyledi.

Dünya Borsalar Federasyonu’nun tüm alt çalışma komitelerinde görev alanları bulunduğunu, diğer dünya borsaları ile birlikte çalıştıklarını anlatan Ergun, İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesindeki Borsalar Forumu’nun genel sekretaryasını yürüttüklerini de bildirdi.

Ergun, devamla şunları kaydetti:

“İslam ülkeleri ile birlikte ortak projeler gerçekleştiriyoruz. Borsa’ya gelme potansiyeli olan yabancı yatırımcılar ile kurumsal iletişimimizi güçlendirmek istiyoruz, destek olmaya çalışıyoruz. Ayrıca, sunduğumuz finansal hizmetler ve ürünleri, piyasalarımızın derinliğini arttırma amacıyla çeşitlendiriyoruz. Gururla söyleyebilirim ki dünyanın en likit borsasıyız. Borsa İstanbul piyasaları, uçtan uca tek bir platform üzerinde, entegre bir şekilde faaliyet göstermektedir. Teknolojik altyapımız, yani BISTECH; hız ve erişilebilirlik açısından dünyanın en önde gelen sistemlerinden biridir. Geçmişe göre, 10 kat hızlı emir iletimi ve 4 kat fazla emir kapasitemiz mevcuttur.

Yatırımcıların hızlı ve güvenli piyasaya erişimini sağlayacak şekilde veri merkezinin genişletildiği, farklı ihtiyaçlara göre alternatif erişim imkanları sunan ve uluslararası standartlarda hizmet veren bir borsayız. Tüm dünyayı etkileyen salgın sürecinde Borsa İstanbul olarak tüm hizmetleri kesintisiz bir şekilde sunmaya devam ettik. Sektör olarak çok ciddi bir sınavdan geçtik, değişen koşullara hızlı bir şekilde ayak uydurmayı başardık, yatırımcı sayımızda ciddi bir yükseliş oldu. Yatırımcıların finansal okuryazarlığını artırmayı ve bilinçli yatırımcı olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.”

Ergun, yatırımcı tercihleri, teknoloji ve diğer trendlerin, finans dünyasında mevcut iş modellerinde değişiklikler getirdiğine işaret ederek, arz tarafında, şirketlerin sermaye piyasasında finansman sağlamasını kolaylaştıran, talep tarafında ise yatırımcı tabanını sağlıklı bir şekilde genişleten adımlar atmaya devam edeceklerini söyledi.

Muhabir: Fatma Eda Topcu

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin halka arz geliriyle yenilenebilir enerji yatırımları yapacak olmasının, sermaye piyasasının kalkınmaya yaptığı katkı açısından en güzel örneklerden biri olduğunu belirterek, “206 bin yatırımcıya 830 milyon liralık satışla gerçekleştirilen bu başarılı halka arzdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum.” dedi.

Ergun, Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin tamamlanan halka arzı dolasıyla düzenlenen gong töreninde yaptığı konuşmada, bir yenilenebilir enerji şirketinin borsada yatırımcılarla buluştuğunu dile getirdi.

Üretimin girdilerinden biri olan enerjinin uygun fiyatla kesintisiz bir şekilde devamlı olarak sağlanabilmesi için özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kapasitesinin artırılmasının Türkiye’nin kalkınmasında kritik bir rol oynadığını dile getiren Ergun, şu ifadeleri kullandı:

“Margün Enerji’nin, halka arz geliriyle, yenilenebilir enerji santrali yatırımları yapacak olması, sermaye piyasamızın, kalkınmaya katkısının en güzel örneklerinden biri oldu. Bizler de Borsa olarak, bu alanda üzerimize düşeni yapacak, bir yandan halka arzlarla, diğer yandan sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızla, yenilenebilir enerjiye destek vermeye devam edeceğiz.”

Ergun şirkete başarılar dileyerek, “206 bin yatırımcıya 830 milyon liralık satışla gerçekleştirilen bu başarılı halka arzdan dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum. Sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Borsada satış yöntemiyle gerçekleşen en büyük halka arz

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Şenel, Naturel Enerji Grubu’nun yurt dışına açılan yüzü olan Margün Enerji’nin borsada işlem görmeye başladığını belirterek, “830 milyon lira değerle bugüne kadar borsada satış yöntemiyle gerçekleşen en büyük halka arzı başarıyla tamamladık.” dedi.

Şirketin tamamı güneş enerjisine dayalı 118 megavat kurulu gücü olduğunu kaydeden Şenel, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Margün Enerji’nin halka arzdaki bu başarısı ve gücünü 200 binden fazla yeni hissedarıyla paylaşmanın verdiği sorumlulukla, yurt içindeki faaliyetlerinde yakaladığı ivmeyi yurt dışında da devam ettireceğine inancım tam. Margün Enerji, yurt dışı yapılanmasında attığı stratejik adımlarla proje geliştirme, mühendislik ve müteahhitlik faaliyetleri kapsamındaki yenilenebilir enerji yatırımlarını müşterileri ve kendisi için gerçekleştiriyor. Yurt içi ve yurt dışındaki müşterileri adına yenilenebilir enerji santrali kurulması, saha belirlenmesi, ölçümleme yapılması gibi en temel proje geliştirme aşamalarından tüm mühendislik, tedarik ve yapım işlerine, enerji satış sözleşmelerinden ve finansman çözümlerine kadar sürecin tüm aşamalarında tecrübemizle anahtar teslim yap-sat şeklinde hizmet sunuyoruz. Bunun yanı sıra başta İtalya olmak üzere Batı Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde de yenilenebilir enerji yatırımları fırsatlarını bünyesinde değerlendiriyoruz ve bu kapsamda uluslararası danışmanlarla detaylı analizlerimizi sürdürüyoruz.”

Şenel, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin en büyük portföyüne sahip şirketi olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Güneş enerjisinde potansiyel yüksek

Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Sami Özgür Bostan ise şirketin yenilenebilir enerjideki yatırımlarıyla Türkiye’nin cari açığının kapanmasına katkı sağlamak için çalıştığını ifade ederek, “Elimizde çok güçlü bir enerji kaynağı var, o da güneş. 2018’de dünyada yeni kurulan santrallerin yüzde 40’ı, 2019’da yüzde 48’i, 2020’de ise yüzde 55’i güneş enerji santrallerinden oluştu. Özellikle Paris Anlaşması’nın öneminin günümüzde gittikçe artan bir şekilde ortaya konması ve dünyada 2030 sürdürülebilirlik hedefleriyle yenilenebilir enerjide, özellikle de güneş enerjisinde önümüz çok açık. Bizim emanet aldığımız bu dünyayı daha sürdürülebilir ve temiz bir şekilde gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Nuran Erkul Kaya

İSTANBUL (AA) – Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 1,77 puan ve yüzde 0,13 artarak 1.393,69 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,29 ve holding endeksi yüzde 0,02 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,44 ile ticaret, tek kaybettiren yüzde 0,54 ile metal eşya, makina oldu.

BIST 100 endeksi, dün küresel pay piyasalarına paralel alıcılı bir seyir izleyerek günü yüzde 0,59 artışla 1.391,92 puandan tamamladı.

Analistler, para politikası yapıcılarının enflasyondaki arz şoklarının geçici olduğuna yönelik mesajlarını yinelenmesi sonrası küresel pay piyasalarının nispeten sakinleştiğini söyledi.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısının özeti ve dış ticaret dengesinin, yurt dışında ise Almanya’da işsizlik ve enflasyon, Avro Bölgesi’nde işsizlik, ABD’de 2. çeyrek büyüme verilerinin izleneceğini aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.370 ve 1.340 seviyelerinin destek, 1.420 puanın direnç olarak öne çıktığını bildirdi.

Muhabir: Belgin Yakışan Mutlu