Pts. Ağu 19th, 2019

Bosna Hersek ile Türkiye milli arşivleri arasında iş birliği protokolü

LAKTASİ (AA) – Devlet Arşivi ile arasında dijital arşiv ortamına aktarılan Osmanlı belgelerine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Bosna Hersek'in kuzeyindeki Laktasi Belediyesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Arşiv Çalışanları Kongresi kapsamında iki ülkenin milli arşivleri arasında imzalanan protokol, dijital arşiv ortamına aktarılan belgelerin, hem Bosna Hersek hem de Türkiye'den araştırmacılar tarafından kullanılabilmesini sağlayacak.

Kongreye katılan Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, burada yaptığı açıklamada, Bosna Hersek ve Türkiye'deki arşivlerin çok önemli belgeler ihtiva ettiğine ve iki ülkenin tarihi ve geçmişi hakkında çok önemli bilgiler verdiğine işaret etti.

Bu çerçevede daha önce yapılmış iş birliği protokolünün daha somut hale getirildiğini kaydeden Ünal, "Bugün tarihi hafızamızın karşılıklı olarak dijital ortama alınması, bu belgelerin dijitalleştirilmesi ve daha sonra araştırmacılara, tarihçilere ve kamuoyundaki birçok kişiye hizmet verebilmesini sağlayacak olan bir adımı attık burada." diye konuştu.

Ünal, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteğinin de son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Bosna Hersek Devlet Arşivi Müdürü Sasa Klepic de söz konusu protokolün, asırlardır Bosna Hersek arşivlerinde muhafaza edilen Osmanlı dönemine ait belgelerin dijital ortama aktarılmasını öngördüğünü anımsatarak, "Belgeler Osmanlıca oldukları için içerikleri hakkında bilgimiz yok. Ülkemizde bu belgeleri okuyabilen kişilerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez." şeklinde konuştu.

Klepic, Türk uzmanlar tarafından okunup taranacak belgelerin, 36 ay içerisinde çağdaş Türk diline tercüme edileceğini ve bu şekilde Bosna Hersekli araştırmacılar için de daha anlaşılabilir hale geleceğini ifade etti.

  • Singapur'la arşiv iş birliği protokolü imzalandı
  • ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Singapur Milli Arşivi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
    Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal, Başkanlıkta düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, Singapurlu heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
    Devlet Arşivleri Başkanlığının uluslararası iş birliğine atfettiği büyük önemden dolayı bugüne kadar, dünyanın farklı coğrafyalarından 45 ülke ile