Çar. Eki 16th, 2019

Boşnak liderden “Barış Pınarı Harekatı” açıklaması

SARAYBOSNA (AA) – Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin, "Türkiye'nin askeri güç kullanmayı tercih etmesinde derin gerekçeleri olduğuna inanıyorum." dedi.

Boşnak lider, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ilişkinde değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin askeri güç kullanmayı tercih etmesinde derin gerekçeleri olduğuna inandığını vurgulayan Dzaferovic, "Bu gerekçelerin Türkiye'nin istikrarı ve güvenliği, teröre karşı mücadelesi ve Türkiye'den Suriye'ye mültecilerin geri dönmesiyle ilgili olduklarını inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Dzaferovic, askeri güce başvurmadan önce Türkiye'nin sorunu çözmek adına tüm diğer mekanizmalara başvurduğuna, ancak sorunun çözülemediğine inandığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Kullanılacak gücün tehdit derecesine orantılı olacağına ve sivillerin korunacağına inanıyorum. Dünyanın bu coğrafyasında nihayetinde barışın tesis edilmesini, mültecilerin kendi evlerine dönmesini ve tüm bölgenin rahatça yaşamasını diliyorum."

Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmesi yaptı

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi

Erdoğan: "(Münbiç) Bizim derdimiz, bu toprakları sahiplerine teslim etmektir. Biz bunu istiyoruz. Yoksa, 'Bize bunu verin' diye bir derdimiz yok."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Münbiç'teki gelişmeler) Rejimin, SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Amerika seyahati, buraya gelecek olan heyetlerle yapılan görüşmelerden sonra değerlendirilecek bir durum"