Çar. Eki 16th, 2019

Boxing: 3 Turkish women boxers advance to final

– Elif Guneri, Busenaz Surmeneli and Buse Naz Cakıroglu to fight for gold medal in Women’s World Boxing Championship

By Muhammed Enes Calli

ANKARA (AA) – Turkish women boxers Buse Naz Cakiroglu, Busenaz Surmeneli and Elif Güneri have advanced to the final of the Women's World Boxing Championships, the Turkish Boxing Federation said in a statement on Saturday.

Elif Guneri (81 kg) will face Russian Zenfira Magomedalieva, while Busenaz Surmeneli (69 kg) will fight against Chinese Liu Yang for the gold medal on Sunday.

Buse Naz Cakıroglu (51 kg) will face another Russian boxer Liliya Aetbaeva for the gold medal.

The final competitions at the Women's World Boxing Championships will start at 1100 p.m. (0800 GMT).

Milli Savunma Bakanı Akar, İngiliz mevkidaşı Wallace ile Suriye başta olmak üzere savunma ve güvenlik konularının ele alındığı telefon görüşmesi yaptı

İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, haksız rekabet oluştuğu gerekçesiyle Uber faaliyetlerinin durdurulmasına karar verdi

Erdoğan: "(Münbiç) Bizim derdimiz, bu toprakları sahiplerine teslim etmektir. Biz bunu istiyoruz. Yoksa, 'Bize bunu verin' diye bir derdimiz yok."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Münbiç'teki gelişmeler) Rejimin, SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Amerika seyahati, buraya gelecek olan heyetlerle yapılan görüşmelerden sonra değerlendirilecek bir durum"