Bu yıl Kurban Bayramı tatil hareketliliği 2019’u sollayacak

İSTANBUL (AA) – UĞUR ASLANHAN – Setur Genel Müdürü Ahmet Sönmez, “Tatil için Kurban Bayramı satışları gayet hızlı gidiyor. 2019 rakamlarının da üzerine çıkacağımızı söyleyebiliriz.” dedi.

Sönmez, turizm sektörüne ve Setur’un bu yılın ilk 6 ayındaki faaliyetlerine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizmin oldukça dinamik bir sektör olduğunu ve bu nedenle trendlerde de hızlı değişimlerin gözlemlendiğini belirtti.

Doğaya yakın, kalabalığın az ve daha güvenli olduğu düşünülen bölgelerin hem yurt içinde hem de yurt dışında tercih edildiğini ifade eden Sönmez, şunları kaydetti:

"Zaten son birkaç yıldır yıldızı parlayan bireysel seyahat deneyimi, içinde bulunduğumuz koşullar nedeniyle de grup seyahatine göre daha çok tercih ediliyor ve bu tercihlerin devam edeceğini öngörüyoruz. Doğaya dönüş, wellness-detoks, sporla kombine edilmiş deneyim turları üzerinde Setur olarak daha çok çalışıyoruz. Tüm bunlara karşın turizmin görmek, dokunmak, koklamak ve tatmak demek olduğunu da unutmuyoruz. Uçaklar, oteller, restoranlar, deniz ve güneşin hayatımızdan çıkmayacağını hatta daha da önemli hale geldiğini de belirtmek isterim. Doğaya saygıyla, sürdürülebilir turizme yatırım yapanlar önümüzdeki dönemde de öne çıkacaklar."

Sönmez, Setur'un özelikle mavi yolculuk turlarının oldukça yoğun ilgi gördüğünü ve güvenli tatil arayışı içinde misafirlerine çeşitli seçenekler sunduğunu aktararak, turlarda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bilim Kurulu, kamu kurum ve kuruluşlarının uygun gördüğü tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

– Yurt dışına talep artıyor, iç pazarın gözdeleri Belek ve Bodrum

Sönmez, Setur olarak 2021 yazında yurt içi otellerde Bodrum, Belek, Kemer, Marmaris, Side gibi ana destinasyonlara ek olarak, Selimiye, Bozburun, Datça, Cunda, Akyaka, Kaş, Kalkan gibi birbirinden güzel butik otellerin olduğu destinasyonlarda güvenilir ve fiyat avantajlı tatil imkanı sunduklarını belirterek, en çok bu bölgelerin tercih edildiğini söyledi.

Misafirlerin yurt içinde otel ve ulaşım araçlarının "Güvenli Turizm Sertifikası" almasına önem verdiğini vurgulayan Sönmez, "Bu alternatifler ile birlikte erken rezervasyon otelleri, güvenli turizm sertifikalı tesisler, butik oteller ve mavi yolculuk turlarına yönelik aramalar da bu dönemde geçmişe oranla ciddi bir artış göstermiş durumda." ifadesini kullandı.

Sönmez, tatil için Kurban Bayramı satışlarının gayet hızlı gittiğine işaret ederek, "2019 rakamlarının da üzerine çıkacağımızı söyleyebiliriz. Aşılanmada hızlanmanın etkisi ve açıklanan yeni normalleşme kararları ile talep artış gösterdi. Bu bayram öncesi ve salgın sonrası ilk yoğun yurt dışı talepleri aldığımız dönem. Bu da sektör açısından oldukça olumlu bir süreç." değerlendirmesinde bulundu.

Yaz aylarında ve bayram döneminde yurt içinde en çok öne çıkan destinasyonların açık ara Belek ve Bodrum olduğunu kaydeden Sönmez, "Onları Side, Kemer ve Çeşme takip ediyor. Yurt dışı için ise vizesiz ya da vize alınabilen, karantina şartının aranmadığı güvenli rotalar en üst sıralarda yer alıyor. Romanya, Bulgaristan, İspanya, Maldivler, Amerika, Balkanlar, Macaristan oldukça popüler durumda." şeklinde konuştu

– "Yolcular artık kendilerine özel oluşturulmuş deneyimler bekliyor"

Ahmet Sönmez, tüm sektörleri etkileyen dijital dönüşüm sürecinin turizm sektöründe de köklü bir değişime yol açtığını, sektörde bir süre önce başlayan bu dönüşümün, salgınla birlikte artarak devam ettiğini belirtti.

Yolcuların artık kendilerine özel oluşturulmuş deneyimler beklediğini anlatan Sönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Butik bir anlayış ile verilen hizmet, veri odaklı yaklaşım, mobil deneyimler, eş zamanlı pazarlama, kişiye özel pazarlama, yapay zeka ve CRM programlarına yatırım bu süreçte ön plana çıkıyor. Yakın gelecekte gezginlerin, en çok görmek istedikleri yerleri kendilerinden daha iyi bilen ve yönlendiren sistemler ile tanışacaklarını söyleyebiliriz. Misafirlerimiz de seyahat programlarını bu süreçte önce sağlık ve güven düşüncesiyle planlamaya başladı. Ayrıca, mobil deneyimler, yapay zeka temelli yaklaşım, kişiye özel fırsatlar, temalı ve butik turlar hem sektörde hem de Setur olarak şirketimizde öne çıkan önemli konu başlıkları arasında yer alıyor."

– 2021 yaz sezonu için "son dakikacılar" artıyor

Setur Genel Müdürü Sönmez, 2021 sezonunda özellikle aşının da yaygınlaşmasıyla birlikte iç pazarda olumlu yönde hareketliliğin mevcut olduğunu belirterek, "2021 yaz sezonu için 'son dakikacıların' oranının geçen yıla göre daha fazla olacağını tahmin etmek zor değil, geçen yıllardaki yüzde 25’lik oranın yüzde 35-40’lara varacağını söyleyebiliriz." diye konuştu.

Şirket olarak tüm yıla yayılan avantajlı kampanyalara ek olarak düzenledikleri erken rezervasyon kampanyasında yaz döneminde Türkiye'nin seçkin tatil otellerinde yüzde 50'ye varan indirimli fiyatlar sunduklarını anımsatan Sönmez, ödeme seçeneklerini artırdıklarını, 72 saate kadar gerçekleşen iptallerde yüzde 100 para iadesi sağladıklarını, fiyatın değişmesi durumunda ise misafirlerin lehine olan fiyata göre işlem güvencesi verdiklerini anlattı.

Sönmez, yurt içinde "Güvenli Turizm Sertifikası" alan otellere yönlendirme yapmaya ve turlarda alınan önlemlere dikkatle uymaya devam ettiklerini, portföylerine birçok yeni butik otel katarak tesislerin sayısını artırdıklarını, yeni dönem için de turların daha az kişi sayısı ile hijyen tedbirlerinden emin oldukları oteller, ören yerleri, restoran ve açık hava destinasyonlarından oluştuğunu söyledi.

Salgın sürecinde hem kurumsal hem de bireysel online satış kanallarının sistem alt yapılarında iyileştirmeler yaptıklarını kaydeden Sönmez, Ar-Ge, dijitalleşme, sektöre yönelik platform ve sistemlere ilişkin yatırımlarını artırdıklarını bildirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – AA muhabirinin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Kurban Bayramı tatilinin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü 9 milyon 223 bin 566 otomobil, 578 bin 750 orta yüklü ticari taşıt, 94 bin 385 otobüs, 359 bin 693 kamyon, 596 bin 842’si kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere 10 milyon 853 bin 236 araç trafiğe çıktı.

En fazla aracın trafiğe çıktığı gün, tatilin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü oldu. Bu günü, tatil dönüşlerinin yapıldığı 24 Temmuz Cumartesi izledi. Söz konusu günde 9 milyon 649 bin 843 otomobil, 427 bin 725 orta yüklü ticari taşıt, 86 bin 836 otobüs, 228 bin 604 kamyon, 345 bin 758 kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere toplam 10 milyon 738 bin 766 aracın trafiğe çıktığı kayıtlara geçti.

Bu dönemde trafiğe en az aracın çıktığı gün ise Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 20 Temmuz Salı oldu. Bu günde 7 milyon 180 bin 632 otomobil, 243 bin 383 orta yüklü ticari taşıt, 61 bin 287 otobüs, 96 bin 126 kamyon, 112 bin 323 kamyon-römork-çekici-yarı römork olmak üzere toplam 7 milyon 693 bin 751 araç trafikte seyir halinde bulundu.

Trafikte en fazla otomobil 24 Temmuz’da görüldü

Söz konusu tatil döneminde trafiğe çıkan otomobillere bakıldığında en fazla yoğunluğun 9 milyon 649 bin 843 ile 24 Temmuz Cumartesi olduğu görüldü.

En az otomobilin trafiğe çıktığı gün ise 7 milyon 180 bin 632 otomobille 20 Temmuz Salı günü oldu.

Otobüs sefer sayılara bakıldığında ise en fazla yoğunluğun 94 bin 385 seferle 17 Temmuz Cumartesi günü olduğu kayıtlara geçti. Bu dönemde en az otobüs seferinin ise 61 bin 287 seferle 20 Temmuz Salı gerçekleştiği görüldü.

KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollardan 15,5 milyon araç geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından işletilen köprü ve otoyollardan ise 9 günlük tatilde toplam 15 milyon 518 bin 718 araç geçişi gerçekleşti.

17-25 Temmuz arasında Bolu Dağı Tüneli’nden 636 bin 755, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden 1 milyon 676 bin 307, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden 1 milyon 852 bin 711, otoyollardan ise 11 milyon 352 bin 945 araç geçti.

KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollardan en fazla araç geçişinin tatilin başladığı 17 Temmuz Cumartesi günü olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Kararı ile Kurban Bayramı süresince KGM’nin işlettiği köprü ve otoyollarda geçişler ücretsiz oldu.

İSTANBUL (AA) – Türkiye, bu Kurban Bayramı'nda da iletişim platformu BiP ile bayramlaşmayı tercih etti.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, arifeyi de kapsayan 5 günlük Kurban Bayramı'nda BiP'le yapılan sesli ve görüntülü görüşme süresi, geçen Ramazan Bayramı'na oranla yüzde 25 arttı.

Bayramda mesajlaşmak için BiP'i tercih eden Türkiye, milyarlarca mesaj göndererek sevdiklerine ulaştı. BiP'e yakın zamanda eklenen 15 kişilik HD kalitede görüşme özelliği sayesinde ise aynı anda daha fazla kişi bu yolla bayramlaşabildi.

Turkcell'liler, bayram boyunca data kullanımında da yine rekor kırdı. Bayram sürecinde data kullanımı 59 milyon 464 bin 207 GB'a ulaştı. En çok data kullanan iller sıralamasında İstanbul ilk sırada yer alırken, İstanbul'u sırasıyla İzmir, Ankara, Muğla, Antalya, Bursa, Mersin, Kocaeli, Balıkesir ve Hatay takip etti.

Son bir yılda tüm mobil ses ve sinyalleşme şebekesinin yeni nesil altyapılara dönüşümünü tamamlayan Turkcell, Kurban Bayramı gibi özel günlerde de müşterilerine esnek altyapı üzerinden en iyi hizmeti sunmaya devam etti. 19-23 Temmuz'da Turkcell'liler, 2 milyar 174 milyon 316 bin 434 dakika konuşurken, bunun en büyük bölümü 508 milyon 409 bin 626 dakika ile bayramın birinci günü gerçekleşti.

İstanbul, 255 milyon 613 bin 805 dakikalık süreyle konuşma trafiğinin en yoğun olduğu birinci il oldu. İstanbul'u; 79 milyon 148 bin 337 dakikayla Ankara ve 67 milyon 245 bin 220 dakikayla İzmir takip etti. En çok konuşan iller sıralamasında İstanbul, İzmir ve Ankara'nın ardından Antalya, Diyarbakır, Bursa, Mersin, Gaziantep, Kocaeli ve Hatay ilk 10 içinde yer aldı.

Turkcell'liler, bu bayramda yurt dışındaki tanıdıkları ve yakınlarıyla 3 milyon 739 bin 509 dakika konuşma gerçekleştirdi. Bayramda Türkiye'deki Turkcell'lilerin en çok arama yaptığı ilk 5 ülke sırasıyla Afganistan, Almanya, Türkmenistan, Belçika ve Fransa oldu.

Bayram boyunca okumayı tercih edenler ise Dergilik platformundan 158 bin 827 adet dergi ve 50 bin 580 adet gazete indirdi.

– Huzurevi sakinleri, bayramı Dijital Bahar odalarında yaşadı

Turkcell'in Mart 2021'de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı himayesinde hayata geçirdiği ve huzurevinde yaşayan büyükleri teknolojiyle buluşturmayı amaçlayan Dijital Bahar Projesi sayesinde huzurevi sakinleri bu bayramda da sevdikleriyle buluştu.

Dijital Bahar teknoloji odalarında akrabalarıyla bayram heyecanını yaşayan huzurevi sakinleri, salgınla birlikte artan iletişim ve sosyalleşme ihtiyacını gidermiş oldu. Ayrıca, Turkcell çalışanları da Dijital Bahar odalarını BiP ile arayarak huzurevinde yaşayanlara dijital bayram ziyaretinde bulundu.

Turkcell, Dijital Bahar Projesi ile huzurevlerinde yaşayan büyüklere dijital olarak istedikleri zaman yakınlarıyla sosyalleşebilmelerine ve Dergilik, TV+ ve fizy gibi uygulamalar ile eğlenceli vakit geçirebilmelerine olanak sağlıyor.