Bulgaristan’da Kovid-19 tedbirleri gevşetiliyor

SOFYA (AA) – Bulgaristan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili tedbirler gevşetiliyor.

Buna göre, spor salonlarında toplu yarış amacı gütmeyen aktivitelere izin verilecek ve spor etkinlikleri, seyircisiz yapılacak.

26 Mayıs'tan itibaren açık ve kapalı alanlarda çocukların spor faaliyetlerine izin verilecek.

Bugünden itibaren Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinden vatandaşların Bulgaristan’a giriş yasağı kaldırılacak.

Kişilerin ülkeye giriş yapabilmesi için virüs belirtilerinin ve karantinada bulunmadığı, ülkedeki durumdan haberdar olduğu ve seyahat riskini üstlendiğine yönelik bir beyanname imzalayacak.

Ayrıca bugünden itibaren kreş ve çocuk yuvaları tekrar açıldı.

– Son 24 saatte kaydedilen 41 yeni vaka

Vaka sayılarının göreceli olarak az olduğu ülkede, son 4 gündür virüsten iyileşenlerin sayısı, vaka sayısından fazla oldu.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Bulgaristan’da son 24 saatte kaydedilen 41 yeni vakayla Kovid-19 toplam vakası 2 bin 372’ye ulaştı.

Ülkede, 258 kişi hastanede tedavi gördü, 42 kişi iyileşti ve bir günde virüsten 5 kişi yaşamını yitirdi. Toplam ölü sayısı da 125’e ulaştı.

İçişleri Bakanlığı: "Sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı."

İçişleri Bakanlığı: "Market, AVM, restoran, kuaför, park ve sokak gibi dış mekanlarda maske ve mesafe kurallarını uygulamaktan asla vazgeçmemeliyiz."

İçişleri Bakanlığı: "Kontrollü sosyal hayatı öncelemek, bireysel önlemleri uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır. "

İçişleri Bakanlığı: "64 ildeki 428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır."

Son 24 saatte 989 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 127 bin 973 oldu.

  • Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı - HARTUM (AA) - Doğu Afrika ülkesi Sudan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 5 bini geçti.Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 vaka sayısının 226 artarak 5 bin 26’ya ulaştığı bildirildi.Kovid-19 nedeniyle toplam 286 kişinin yaşamını yitirdiği, 1423 kişinin iyileştiği belirtilen açıklamada, son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısının ise 24 olduğu kaydedildi.Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, Afrika kıtası genelinde şimdiye kadar toplamda 148 bin 375 vaka tespit edildi, 4 bin 231 kişi hayatını kaybetti, 64 bin kişi iyileşti.Sudan; Mısır, Güney Afrika ve Cezayir’in ardından kıtada en fazla ölümün… Daha fazlasını oku »Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı
  • Koronavirüs salgınında son 24 saat - Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Daha fazlasını oku »Koronavirüs salgınında son 24 saat
Etiketler: