Bulgaristan’dan Şişecam'a “Yatırımları Kalıcı Geliştirme” ödülü

SOFYA (AA) –Bulgaristan Yatırım Ajansı'nın 15'inci "Yılın Yatırımcısı Ödül Töreni" gerçekleştirildi.

Bulgaristan Ekonomi Bakanlığı'nda düzenlenen törende Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariyana Nikolova da katılırken ülkede 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Şişecam’a “Sürdürülebilir Yatırım Ödülü” verildi.

Bakan Nikolova, ödülü Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Kırman’a takdim ederken, böyle bir dalda ilk kez başarı ödülü verildiğini bildirdi.

Şişecam’ın ülkede istikrarlı büyük yatırımcıların arasında yer aldığının altını çizen Nikolova, “Kendi alanında ülkemizde lider konumunda olan şirket, buradaki 20 yılı aşkın faaliyetlerinde cam sektöründe ilgi gören bir üretici olmakla birlikte, aranan ve sosyal sorumluluğu taşıyan bir işveren olarak itibarını da kanıtlamıştır.” dedi.

Nikolova, Şişecam’ın yerel ve ulusal alanında Bulgaristan ekonomisinin geliştirilmesine katkı sağladığını, yabancı yatırımların kalıcı ve istikrarlı olabileceklerini gösterdiğini da belirtti.

Bulgaristan’ın şirket için önemli bir piyasa olduğuna işaret eden Kırman ise “Çalışmalarımızın ana amacı ekonomiye katma değer sağlamaktır. Bu ödül bizim için önem taşıyor.” yorumunu yaptı.

Sanayi, yatırım ve iş geliştirme sektörlerin farklı alanlarında diğer ödüllerin de dağıtıldığı tören, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sanal ortamında yayınlandı.

Bulgaristan'da faaliyetlerine 1997 yılında Kimyasallar alanında Bulgar soda üreticisi Sodi’ye ortak olarak başlayan Şişecam ülkede "Trakya Glas Bulgaria" "Şişecam Automotiv Bulgaria" ile "Paşabahçe Bulgaria" fabrikaları ile birlikte toplam 800 milyon doları aşan yatırımda bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KIRKLARELİ(AA) – Kırklareli’nde yaşayan 73 yaşındaki Cemil ile 70 yaşındaki Kıymet Birtane, 1985 yılında Bulgaristan’ın politikalarına karşı çıktığı gerekçesiyle birçok kez zulme uğradı.

Baskılara boyun eğmeyen Cemil Birtane, önce cezaevine konuldu, ardından başka bölgelere sürgün edildi. Cezaevinde tutulduğu dönemde eşine “öldü” haberi verilmesine rağmen Birtane çifti direnişlerini sürdürmekten hiçbir zaman geri durmadı. 1989 yılının sonlarında sınır dışı edilen çift, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın talimatıyla uçakla Türkiye’ye getirildi. Kırklareli’nde devletin tahsis ettiği evlere yerleştirilen çift, uzun yıllar işçi statüsünde çalışarak emekli oldu. Hayatlarının ikinci baharını anavatanlarında sürdüren çift, zamanlarının büyük bölümünü kitap okuyarak geçiriyor. Birtane çifti zaman zaman gençlik yıllarındaki resimleri inceleyerek yaşadıklarını hafızalarında canlandırıyor.

“Çok işkence, zulüm, baskı gördük”

Cemil Birtane, AA muhabirine, asimilasyon politikasının mağdurlarından olduklarını söyledi. Baskılara direndiği için 16 Şubat 1985’te asimilasyon kampanyasına karşı çıkan Türk ve Müslümanların tutulduğu Belene Cezaevi’ne gönderildiğini anlatan Birtane, “Belene Cezaevi’nde 1 yıl 4 ay işkence, dayak zulüm gördük. Daha sonra 80 arkadaşla beraber başka cezaevine gönderildim. Orada 1 yıl kaldıktan sonra Bulgaristan’da değişik köylere sürgün gönderildim. 4 yıl 6 ay sonra serbest bırakıldım.” dedi.

Yaşadıkları zulmü hiçbir zaman hafızalarından çıkaramadıklarını dile getiren Birtane, çok zor günler geçirdiklerini vurguladı. Belene Cezaevi’ne gönderildiğinde eşine ve ailesine 3-4 ay kendisi hakkında en ufak bir bilgi verilmediğini dile getiren Birtane, “Elbiselerim eve gönderilmiş, eşime benim öldüğümü, daha fazla beni aramamasını söylemişler. Allah’a çok şükür bu 4 yıl 6 aydan sonra serbest bırakıldım ve Bulgaristan beni sınır dışı etti.” diye konuştu.

Cezaevinde asimilasyon kampanyasına karşı çıkmaya devam ettiklerini, arkadaşlarıyla her türlü baskıya rağmen açlık grevleri yaptıklarını aktaran Birtane, yataklara asılan Bulgar isimlerini de söküp attıklarına işaret etti. Sürgün yıllarında da mücadelesine devam ettiğini vurgulayan Birtane, şöyle konuştu:

“Sürgünde ralli yarışmasında Türk ekiplerine kibrit kutusunda gizli mektup gönderdim. Gizli mektup gönderme sebebim de Türkiye üzerinden bütün dünyaya bizim çektiğimiz çileleri ve baskıları anlatmaktı. Bu da Türkiye Sesi radyosunda yayınlandı haberlerde. Mücadelemiz devam etti. Çok işkence, zulüm, baskı gördük. Sorguya çekildik, dayak yedik, aç susuz tutulduk. Soğuk havalarda bir battaniye altında tutulduk. Tuvalet ihtiyaçlarımızı kovaya giderdik. Bu işkence hep devam etti.”

Birtane, yaşanan sürecin ardından ailesi ile Avusturya ve İsveç’e gönderilmek istendiğini ancak kendilerinin bunu kabul etmeyerek Yugoslavya’nın Belgrad kasabasında Türk elçiliğine sığındıklarını belirterek “Türk elçiliği bizi bir haftalığına mülteci kampına gönderdi. Sonra çok şükür anavatanımıza kavuştuk, ne mutlu Türk’üm diyene. Türkiye’ye geldiğimiz için çok mutluyum. Anavatanımıza kavuştuğumuz için, bu zulümden, bu baskılardan kurtulduğumuz için çok mutluyuz.” diye konuştu.

Türk olduğu için Bulgar polisi tarafından birçok kez sorguya alındığına dikkati çeken Birtane, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye gelebilmek için elimden ne geldiyse denedim. Hatta sınırdan kaçabilmek için de teşebbüste bulundum. Okul hayatımda ve sivil hayatımda Türk gibi yaşamak istedim. En son bu isim değiştirme politikasında konuşmalarımdan dolayı hep takip edildim Bulgaristan’da. İsim değiştirme politikasında çok baskı yedim. Kabul etmedim Bulgarca ismi. Sürgüne gönderilme sebebim, onların yüzüne Türk olduğumu söyledim. İşkence, dayak akla sığmaz dayaktan fazla işkence gördüm.”

“Çok kötü günlerdi, hatırlamak bile istemiyorum”

Kıymet Birtane ise geçirdikleri zor günlerin ardından anavatanlarına kavuştuklarını ve çok mutlu olduklarını söyledi. Eşinin cezaevinde tutulduğu yıllarda evlerine kapılarına Bulgarca isimler yazıldığını dile getiren Birtane, bu isimleri kaldırdığı için polis tarafından sorguya alındığını ifade etti. Kendisine, eşinin cezaevinde öldüğünün söylendiğini anlatan Birtane, “Orada titredim kaldım. Sonradan sağ olduğunu öğrendim. Eşimle ilk görüşmeye gittiğimizde cam arkasından görüştürdüler. Çok kötü günlerdi hatırlamak bile istemiyorum.” dedi.

“Ne dedilerse Türk olmaktan vazgeçmedik”

Bulgaristan’dan 32 yıl önce Türkiye’ye göç eden ve Edirne’de yaşayan Şükrü Korkmaz ise o dönemde yaşadığı zorlukları ve Belene Kampı’nda geçirdiği 1,5 yılı unutamadı. 1989 yılında zorunlu göçle Türkiye’ye gelen Korkmaz, o dönemde Bulgaristan’da yaşadığı sakıntıları ve göçü anlatırken gözyaşlarını tutamadı.

Korkmaz, Bulgaristan’da “Türk” olmaktan vazgeçmeyen herkesin göçe zorlandığını, göçe zorlanırken de fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını aktardı. Eşi ve çocuğuyla hayatının en zor dönemlerinin Bulgaristan’da geçtiğini, özellikle de Belene Kampı’nda yaşadıklarını bir türlü unutamadığını vurgulayan Korkmaz, şöyle devam etti:

“Ne dedilerse Türk olmaktan vazgeçmedik. Bana ‘Sen sarışınsın, Bulgarca iyi biliyorsun, sizi zorla Türk yapmışlar Osmanlılar.’ deyip bizi kandırmaya çalıştılar. Ben ve benim gibi yüzlerce kişi bunu kabul etmedi. Bizi Belene Kampı’na götürdüler. 1,5 yıl kampta kaldım. Bizi bir yere kapattılar ve hiç çıkarmadılar. Yemek çok kötüydü, çorbaların içerisinde balık kafaları çıkardı. Üzerimizdeki kıyafetleri aylarca değiştiremedik. Bitlendik, koktuk. Psikolojik ve sözlü baskı gördük aylarca. Ailemi 6 ayda bir görmeme izin veriyorlardı. O da sadece camdan görebiliyorduk. Çok kötü günlerdi. Allah’a şükürler olsun hepsi geride kaldı.”

Belene Kampı’nda ve Bulgaristan’da zaman zaman işkence gördüğünü anlatan Korkmaz, zorunlu göçte birçok ailenin parçalandığına dikkati çekti. Türkiye’de, vatanında yaşamaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Korkmaz, hiçbir ihtiyacının olmadığını, çok çalışarak her şeye sahip olduğunu söyledi.

“Allah vatanımızdan razı olsun.” diyen Korkmaz, ülkesiyle gurur duyduğunu kaydetti.

ANKARA(AA) – Bulgaristan’ın 1984-1989 yıllarında Türklere uyguladığı asimilasyon politikasından kaçan zorunlu göçün tanıkları, AA muhabiriyle o döneme ait duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Bulgaristan’da asimilasyon mağduru, Türk siyasi mahkumu ve Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Sebahin Ahmetoğlu, 1989’da zorunlu göçle Türkiye’ye göç ettiğini belirterek “Bu göçün ana nedeni, 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı sonrasında Bulgaristan devletinin sistematik bir şekilde, ülkeyi Türklerden arındırma politikasının bir sonucudur. 1900’lü yıllarda bu politika daha da acımasızca ve katliam boyutuna ulaşan mezalimler sonucunda insanlar göçe zorlandı.” ifadelerini kullandı.

Ahmetoğlu, 1950’den sonra da bu politikaların devam ettiğini ve Türk nüfusunun hızla çoğalmasından kaynaklı olarak 1984’te de isim değiştirme ve asimilasyon politikası çerçevesinde zorunlu göçe zorlandıklarını söyledi.

Türklere yapılan asimilasyon politikalarının zorunlu göç öncesinden çok daha eski bir tarihe dayandığını vurgulayan Ahmetoğlu, baskı, zulüm ve asimilasyonun bir devlet politikası olduğunu, tek amacının ise baskı yoluyla etnik temizlik olduğunu belirtti.

Ahmetoğlu, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin, “İslam ve Türk” kimliğinin olduğunu ve Bulgar devletinin bu iki kimliği Türklerden alarak onları hafızasız bırakmak istediklerine dikkati çekti.

Bulgaristan’ın zorunlu göç sonrası ekonomik olarak da çöküş yaşadığını kaydeden Ahmetoğlu, “Bulgaristan, totaliter rejimin en katı uygulandığı, komünist rejimin en katı uygulandığı ülkelerdendir. Bizim, totaliter rejimden sonra siyasi bir geleneğimiz oluşamadı. En küçük harekette yerle bir edildik. İnsanlar o derece sindirilmişti ki ismini söylemekten acizdi.” dedi.

“İsim değiştirme sonrasında Türklerin kaybedeceği hiçbir şey kalmadı”

Bulgaristan’da yaşayan Türklerin en ağır şartlarda çalıştığını, hiçbir şekilde ülkenin yasal sınırları dışında kalmadıklarını aktaran Ahmetoğlu, şöyle devam etti:

“İsim değiştirme sonrasında, Türklerin kaybedeceği hiçbir şey kalmadı. Birkaç bin kişi tepki gösterdi ama aslında tepki gösteren milyonlar vardı. Aleni bir şekilde tepki gösteren kanaat önderlerini, tehlike olarak gördükleri insanları topladılar. Bu bir sindirme, gözdağı verme politikasıydı. Ben toplam 5 yıl cezaevi ve sürgünde kaldım.”

Ahmetoğlu, zorunlu göç başlamadan önce siyasi mahkumların huzursuzluk çıkarabileceği ve önderlik yapabileceği kaygısıyla 3 bin kişinin Avrupa’ya gönderildiğini söyledi.

Bulgaristan’ın zorunlu göç öncesi yaptıkları baskı ve zulümlerle kendi anayasasına aykırı hareket ettiğini vurgulayan Ahmetoğlu, “Tek bir kişi bununla mahkum edilmedi, herhangi bir hesap sorulmamıştır.” dedi.

26 Aralık 1984’te Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Killi bölgesinde isim değiştirme uygulamasını protesto etmek için toplanan Türk ahalinin içinde, annesinin kucağındaki 17 aylık “Türkan bebek”in silahla öldürüldüğünü hatırlatan Ahmetoğlu, Bulgar polisinin olay sonrası tutanaklarda, “Annesinin kucağında boğularak öldürülmüştür.” şeklinde sahte bir tutanak tuttuğunu aktardı.

Ahmetoğlu, zorunlu göç sonrası Türkiye’nin kendilerine ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Naim Süleymanoğlu’nun ilticası sonrası Bulgaristan’daki Türk asimilasyonun dünyaya duyurulduğunu ve bunun kendileri için bir dönem noktası olduğunu belirten Ahmetoğlu, “O göçün acısı dinmedi, intikam Türk’e yakışmaz ama en azından Bulgar devletinin çıkıp resmi olarak bunu kabul etmesi ve telafi edici adımlar atması gerekirken hiçbir adım atılmış değil.” dedi.

Ahmetoğlu, “resmi özür” beklediklerini vurgulayarak “Eski Doğu Bloku ülkelerden geçmişiyle hesaplaşmayan tek devlet, Bulgaristan’dır. Resmi özrü bekliyoruz ve beklemeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu da Turgut Özal döneminde Türkiye’ye geldiklerini belirterek Bulgaristan’da zulmü gaddar bir şekilde yaşadıklarını, ağabeyinin bu zulmü dünyaya duyurduğunu kaydetti.

“2 milyon Müslüman Türk’ün sesini duyurmak için yaptım”

“Ağabeyim 1 yıldan uzun bir süre boyunca hangi yarışmada iltica edeceğini düşünüyordu. 1986’da iltica etti. İltica ettiğinin ertesi günü haberi duydum, bunu duyunca içim ferahladı.” ifadelerini kullanan Süleymanoğlu, ağabeyinin olimpiyatlarda en yakın rakibinden 10-15 kilogram daha fazla kaldırdığında basın mensuplarına, “2 milyon Müslüman Türk’ün sesini duyurmak için yaptım.” dediği bilgisini paylaştı.

Muharrem Süleymanoğlu, ağabeyinin 1985’te dünya şampiyonu olduğunu hatırlatarak “Bir belediye ağabeyimi davet etmişti, ağabeyimin ismini o törende değiştirdiler. Ağabeyimin o gün iltica etme kararı aldı. O gün ismi değişmeseydi belki ağabeyimi iltica etmezdi, o derece ağabeyimi etkiledi o isim değişikliği.” dedi.

Naim Süleymanoğlu’nun ilticasının Bulgaristan Türklerinin sesi olduğunu belirten Süleymanoğlu, “Ağabeyim iltica etmeden önce, A Milli Takım’daydı. Bulgaristan’da, eşyalarını alırken şöyle bir diyalog geçti aramızda; Ağabeyime ‘Kupayı al gel.’ dediğimde, ‘Kupayı alacağız da gerisini bilmem.’ dedi. Orada bana bir ipucu verdi aslında.” diye konuştu.

Bulgaristan-Türkiye sınırı sayesinde akıbetlerinin Bosna Hersek’teki Müslümanlarla aynı olmadığı değerlendirmesinde bulunan Süleymanoğlu, Sofya’dan “resmi özür” beklediklerini kaydetti.

“Elimize bir kağıt parçası tutuşturdular, artık yeni isminiz bu diye. Bunları hatırladıkça içimiz kan ağlıyor”

Zorunlu göç tanıklarından Gülşen Ahmetoğlu ise 1989’da 24 saat içinde ailesiyle beraber doğdukları toprakları terk etmek zorunda olduğunu belirterek “Elimize bir kağıt parçası tutuşturdular, artık yeni isminiz bu diye. Bunları hatırladıkça içimiz kan ağlıyor. Üniversiteye başvurduğumuzda Türk ismimizi kabul etmediler, Bulgar isimlerini dayattılar. Üniversitede arkadaşlarla gizli gizli Türkçe konuşuyorduk, çünkü her seferinde ceza kesiyorlardı. Her konuda ayrımcılık yapılıyordu. Sürgün ettikleri bölgede bana öğretmenlik hakkı tanımadılar.” dedi.