Burkina Faso'dan ATO'ya davet

ANKARA (AA) – Burkina Faso Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Buoreima Nana, Ankara Ticaret Odası (ATO) üyelerini, mayısta ülkesinde yapılacak 7. Uluslararası İş Geliştirme Forumu AFRICALLIA 2020'ye davet etti.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Temel Aktay, Nana ve beraberindeki heyetle görüştü.

Aktay, Burkina Faso'nun Batı Afrika'nın önemli bir ülkesi olduğunu belirterek, "Türkiye ile Burkina Faso arasında daha önce ikili ilişkileri geliştirmeye yönelik başlatılan çalışmalar doğrultusunda biz de ekonomik ilişkileri geliştirmek ve ticaret hacmini yükseltmek için gayret göstermek isteriz." ifadelerini kullandı.

Nana da Türkiye ile iş birliklerini geliştirmek istediklerine işaret ederek ATO üyelerini, 27-29 Mayıs 2020'de Burkina Faso'da yapılacak 7. Uluslararası İş Geliştirme Forumu AFRICALLIA 2020'ye davet etti. Türkiye'nin tecrübelerinden ve ekonomik gücünden yararlanmayı önemli bir avantaj olarak değerlendirdiklerini belirten Nana, Türkiye'nin özellikle inşaat konusundaki potansiyelinin ülkesi için çok değerli olduğunu kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DAKAR (AA) – Burkina Faso haber ajansı AIB’nin haberine göre, cumayı cumartesiye bağlayan gece, kuzeyde yer alan Sahel bölgesindeki Yaghga köyüne gelen teröristler etrafa ve köylülerin üzerine ateş açmaya başladı.

Saldırganlar, bölge halkına ait evleri ve pazar yerini de ateşe verdi.

Terör saldırısında en az 100 kişi yaşamını yitirdi. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Roch Kabore, bu geceden itibaren 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini duyurdu.

Burkina Faso, 2015’ten bu yana terör saldırılarına sahne oluyor.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, sivil ve askerleri hedef alan saldırılar nedeniyle 1,1 milyon kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı.

ANKARA (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında Burkina Faso Sağlık Bakanlığına hijyen malzemesi desteğinde bulundu.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, hijyen malzemesinin teslim töreni Burkina Faso Sağlık Bakanlığı yerleşkesinde, Türkiye'nin Vagadugu Büyükelçisi Ahmet Asım Arar ve Burkina Faso Sağlık Bakanlığı Genel Sekreteri Lionel Wilfrid Ouedraogo’nun katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Arar, Kovid-19’la mücadelenin çok taraflı bir iş birliği gerektirdiğini, Türkiye’nin bu desteğinin Burkina Faso’daki normalleşmeyi hızlandıracağına inandığını belirtti.

Arar, tüm taraflara ve özellikle bu projenin gerçekleşmesini mümkün kılan TİKA’ya teşekkür etti.

Ouedraogo da Türkiye’nin yardımından dolayı müteşekkir olduklarını ve sağlanan bu desteği, köy ve şehir ayırmadan ülkenin her ucundaki sağlık tesislerine ulaştıracaklarını söyledi.